Тривимірна версія мозку людини розвивала ключові ознаки хвороби Альцгеймера після зараження вірусом простого герпесу, показали експерименти вчених. Як пише STAT, вчені перепрограмували клітини людини в нервові стовбурні клітини, а потім помістили 1 мільйон нейронів в спеціальні губчаті трубки з протеїнів шовку.

Читайте також: Чому деменцією частіше страждають жінки: перелік причин

Наразі більшість вчених, досліджуючи природу хвороби Альцгеймера, зосереджені на амілоїдних бляшках і тау-клубках, що накопичуються в головному мозку.

Ця особливість вважається основною ознакою і найбільш вірогідною причиною деменції, проте ряд дослідників вважають віруси винуватцем розвитку хвороби.

Як проводили дослідження

У першому етапі експериментів вчені заразили нейрони вірусом простого герпесу і вже через кілька днів побачили перші щільні структури, схожі на амілоїдні бляшки в мозку пацієнтів з хворобою Альцгеймера. Потім почав розвиватися запальний процес, а нейрони стали формувати вже очікувані скупчення по типу бляшок.

Крім того, клітини мозку почали продукувати вищі рівні білків PSEN1 і PSEN2, які асоційовані з підвищеним ризиком хвороби Альцгеймера. Активність електричних сигналів також знизилася. Автори підкреслюють, що спочатку це були здорові клітини, не схильні генетично до розвитку деменції.

Вірус герпесу HSV-1 – що це?

Вірус простого герпесу першого типу (HSV-1) – одна з найпоширеніших інфекцій людини (вірус інфікував 60 – 95% дорослого населення планети). Після зараження збудник мігрує в нервову систему і залишається там назавжди, тому можливий рецидив.

Наразі немає вакцини, яка може захистити від інфекції HSV-1.

До теми: Розшифрували повний геном герпесу: інфекція може бути причиною інших важких хвороб

На другому етапі експерименту вчені застосували противірусний препарат до вже зміненої тканини мозку. Незабаром після введення препарату запалення знизилося, багато скупчення бляшок скорочувалися, а функціональність тканини в цілому покращилася.

Історія герпесу в медичному анамнезі може бути причиною початку розвитку хвороби Альцгеймера у деяких людей,
– вважає старший автор дослідження Девід Каплан.

Серед інших супутніх факторів ризику вчені також розглядають генетику та спосіб життя.


Деменція – проблема багатьох старших людей / Фото Unsplash

Що відомо про хворобу Альцгеймера

Люди з хворобою Альцгеймера втрачають можливість мислити, приймати рішення, поступово вони втрачають свою особистість. Цей процес може тривати десятиліттями, до смерті від причини, що не пов’язана з хворобою Альцгеймера.

Хвороба Альцгеймера це одна із форм деменції. Першою ознакою деменції є нездатність виконувати повсякденні справи.

Деменція може виникнути у будь-кого, але з віком ризик зростає. Більшість хворих на деменцію – старші люди.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я