Це дає можливість діагностувати невиліковну хворобу на ранній стадії. Вчені докладно вивчили цей механізм.
Увага Гігієнічна гіпотеза: чому шкідливо жити в стерильних умовах
Масштабна робота науковців
У дослідженні групи вчених із Німеччини взяли участь майже 300 добровольців. Їхній вік складав від 60 років.
Серед них були як здорові люди, так і з когнітивними порушеннями, а також пацієнти з діагнозом "хвороба Альцгеймера".
Протягом багатьох років всі вони були частиною програми спостережень за літніми, тому у розпорядженні вчених були:
- зразки спинномозкової рідини;
- дані когнітивних тестів;
- знімки МРТ мозку з різною періодичністю протягом кількох років.
Біомаркери Альцгеймера
Вже з попередніх досліджень вчені знали про зв'язок нейрозапалення з деменцією, тому докладно вивчали різні імунологічні біомаркери у зразках спинномозкової рідини.
З'ясувалося, що деякі з цих запальних ознак помітні навіть за відсутності симптомів деменції приблизно за 10 – 20 років.
Важливо: частина біомаркерів – білки з сімейства ТАМ-рецепторів – пов'язані з програмою контролю пошкоджень нейронів. Наприклад, їхні підвищені значення корелювали з великим обсягом мозку та повільнішим зниженням когнітивних функцій у пацієнтів.
Оскільки білки цього сімейства впливають на імунну відповідь і сприяють видаленню клітинних відходів, вчені визначили новий вектор для розробки препаратів проти хвороби Альцгеймера. Крім того, ведеться робота зі спрощення стратегії ранньої діагностики хвороби за цими параметрами.
Увага Знайшли ще одну причину хвороби Альцгеймера
Хоча більшість випадків хвороби Альцгеймера розвивається повільно, після появи перших симптомів когнітивного спаду приблизно до 30% відносяться до швидко прогресуючої форми хвороби. Нещодавно вчені зі США визначили можливості для її точної та ранньої діагностики, що дозволить пацієнту та його родичам заздалегідь знати приблизний прогноз.