Про шкоду алкоголю для вагітних розповіла Уляна Супрун.

Читайте також Яка доза алкоголю змінює спогади: дослідження

З'явився термін "фетальний алкогольний синдром" – ФАС

Порушення можуть бути різного характеру: фізичні, психічні, поведінкові та/або проблеми з навчанням і тривають все життя. Фетальний алкогольний синдром – найбільш згубний наслідок вживання алкоголю з усього спектру фетальних алкогольних порушень.

Фетальний алкогольний синдром – ознаки
 • Обличчя: гладкий або нечіткий жолобок над верхньою губою; тонка верхня губа; невеликі очні щілини.
 • Затримка фізичного розвитку: зріст та/або вага нижчі за середні показники в дітей цього віку.
 • Порушення розвитку центральної нервової системи: когнітивні порушення, проблеми з навчанням чи поведінкою.
 • Також виділяють частковий фетальний алкогольний синдром плода – коли в людини спостерігаються лише деякі проблеми з цього переліку.
 • Алкогольний розлад нейророзвитку

Люди з цим порушенням не мають специфічних для ФАС рис обличчя чи проблем із ростом. Але їхній мозок та нервова система формувалися з порушеннями, тож вони страждають на низку проблем, як інтелектуальні вади та проблеми з поведінкою або навчанням. Діти можуть погано навчатися в школі і мати труднощі з математикою, пам’яттю, увагою, судженнями та поганим контролем імпульсів.

 • Нейро-поведінкові розлади, пов’язані з пренатальним впливом алкоголю

Вони виявляються у порушеннях мислення та пам’яті – дитина може мати проблеми з плануванням або забувати матеріал, який вже засвоїла. Можуть бути проблеми з поведінкою – сильні істерики, проблеми з настроєм та труднощі з концентрацією при зміні завдань. Можуть бути проблеми з повсякденним життям зокрема проблеми з купанням, одягом за погодою, іграми з іншими дітьми.

Цікаво Чому лікарі так часто роблять кесарів розтин

 • Вроджені вади, пов'язані з алкоголем

Через вплив алкоголю органи таких людей сформувалися неправильно та функціонують з проблемами. Зокрема: серце, нирки, кістки (можливо хребет), слух, зір. Паралельно людина може страждати й на інший розлад зі спектра ФАСП.

Чому алкоголь аж такий небезпечний під час вагітності?

Тому що через плаценту він потрапляє в кров дитини. Як наслідок – мозок та інші органи дитини, які розвиваються, можуть пошкодитися й це спричинить один із розладів фетального алкогольного спектра порушень. Вживання алкоголю протягом вагітності також пов'язане з такими проблемами, як викидень, мертвонародження та передчасні пологи.

Не існує безпечної дози алкоголю

Тому, пані Уляна наголосила, що безпечного рівня вживання алкоголю не існує. І невідомо, скільки алкоголю під час вагітності завдадуть невідворотної шкоди дитині, а скільки ні.

ФАСП – це на все життя

Але раннє виявлення дітей з ФАСП може значно покращити розвиток та якість життя постраждалої дитини. Супрун зауважила, що ФАСП може діагностувати лише навчений фахівець, який пройшов спеціальну підготовку з діагностики ФАСП.

Уляна Супрун
Існують різноманітні методи, як можна допомогти дитині з ФАСП. Є медикаменти, що усувають деякі симптоми, є поведінкова та освітня терапія, навчання батьків тощо. Проте, немає єдиного способу, який підходить усім, все дуже індивідуально”.

Є захисні фактори, які допоможуть зменшити вплив ФАСП і допомогти людям, які страждають на нього, розкрити свій потенціал, це:

 • Діагностика до 6 років.
 • Здорова і стабільна домашня атмосфера, де дитину люблять та піклуються протягом шкільних років.
 • Відсутність насильства.
 • Специфічна освіта та навчання сімей виховувати дитину з ФАСП.

Люди з ФАСП мають такі ж потреби щодо здоров'я, як і люди без ФАСП: їм потрібен якісний догляд, щеплення, повноцінне харчування, фізичні вправи, гігієна та базова медична допомога.