У рамках пресконференції були представлені результати соціологічного дослідження про рівень обізнаності українців щодо інсульту та його лікування. 57% українців вважають, що обізнані у темі інсульту, а 68% опитаних змогли спонтанно назвати хоча б одну з ознак інсульту.
Також на тему: Стартував навчальний рік: як уберегти дитину та родину від сезонних застуд і грипу
Що українці знають про інсульт
Майже усі опитані (понад 90%) знають, що потрібно терміново викликати швидку допомогу. Однак лише половина (52%) знають, що пацієнтів з інсультом повинні доставити у спеціалізовані лікарні, де є цілодобовий доступ до комп'ютерної томографії чи магнітно-резонансної томографії.
Лише 22% з усіх опитаних знають, що лікування інсульту є безоплатним для пацієнтів – вартість послуг, в тому числі медикаменти та вироби медичного призначення, оплачує НСЗУ.
За правильним маршрутом усіх пацієнтів з ознаками інсульту мають доставляти у лікарні, які підписали договір із НСЗУ для надання пакету допомоги при гострому мозковому інсульті. В першу годину після доправлення у лікарню пацієнту з підозрою на інсульт повинні зробити КТ або МРТ для встановлення правильного діагнозу.
Інсульт є великою медико-соціальною проблемою, адже йдеться про 120-150 тисяч випадків щороку. В Україні також великий відсоток смертності та інвалідизації після інсульту. Експерти припускають, що сукупні економічні втрати від інсульту можуть сягати 100 мільярдів гривень щороку,
– розповів Юрій Фломін, лікар-невролог, член правління ГО "Українська асоціація боротьби з інсультом".
Договори з НСЗУ на надання пакету послуг при інсульті у 2021 році підписали 237 медичні заклади по всій країні. Це ті лікарні, які можуть надавати кваліфіковану медичну допомогу при інсульті.
Залежно від наданих послуг, оплата відбувається за трьома тарифами:
- якщо пацієнту не провели тромболізис або тромбоекстракцію - 15 000 грн
- якщо пацієнту виконали тромболізис (медикаментозне розчинення тромбу) - 54 000 грн
- якщо пацієнту виконали ендоваскулярне втручання (хірургічне лікування інсульту) - 98 000 грн
З початку 2021 року НСЗУ вже сплатила медичним закладам понад 1,1 мільярда гривень за надання медичної допомоги пацієнтам з гострим мозковим інсультом. Це близько 80 тисяч пролікованих пацієнтів. Варто розуміти, що інсульт лікує не препарат чи операція, а ціла команда професіоналів, які знають, що робити через годину, добу чи місяць після початку симптомів,
– Дмитро Самофалов, Т.в.о. Голови НСЗУ.
Симптоми інсульту
Інсульт є основною причиною інвалідності та однією з головних причин смерті населення в Україні. Виживаність та успішна реабілітація пацієнта залежить від того, як швидко йому буде надана кваліфікована медична допомога. Зробити це потрібно у перші 4,5 години після інсульту. Адже за одну хвилину інсульту у мозку відмирають близько 2 мільйони нейронів.
Основні симптоми інсульту:
- М – раптове порушення Мовлення
- О – асиметрія Обличчя
- З – Запаморочення
- О – Очі: раптове погіршення зору
- К – слабкість чи оніміння Кінцівок
При появі хоча б однієї з ознак інсульту слід телефонувати в екстрену медичну допомогу за номером 103.