Останнім часом російські ЗМІ поширювали фейки про "чорни трансплантологів", які забирають органи в поранених бійців ЗСУ та проросійських місцевих на Донеччині і Луганщині.
Також на тему: Найпоширеніші міфи про рак, які варто забути
Кремлівські пропагандисти також брехали про "бойові наркотики" з біолабораторій, під якими нібито воюють українські бійці, а у соцмережах поширювали міф, ніби мавпяча віспа поширюється лише через гомосексуальні зв’язки.
Ці наративи підхопили українські користувачі інтернет, тому їх так важливо спростувати. Це зробило Міністерство охорони здоров’я разом з проєктом USAID Україна "Підтримка реформи охорони здоров’я" та аналітичною платформою VoxCheck.
Фейк №1: Мавпяча віспа передається лише через одностатевий секс чоловіків
Правда: Мавпяча віспа може передаватися повітряно-крапельним шляхом за умови тривалого та тісного контакту з інфікованим, після контакту з кров'ю, ураженою шкірою, слизовою оболонкою інфікованих або після контакту з речами, якими користувався інфікований. Також вагітна жінка може передати вірус майбутній дитині.
Науковці дійсно виявили, що мавпяча віспа частіше поширювалася серед чоловіків, які мали секс з іншими чоловіками. Але ця хвороба поширюється не лише серед них.
Фейк №2: За допомогою карантинних обмежень світові еліти прагнуть загнати людей у концтабір
Правда: Президент ВЕФ Клаус Шваб говорив про пандемію як можливість переосмислити та перезавантажити світ, а ВО03 пропонує використовувати перевірені методи захисту від СОVID-19, які не мають нічого спільного з концтаборами.
Фейк №3: Українських військових накачували наркотиками з біолабораторій, а одну з таких лабораторій знайшли в Рубіжному
Правда: Завод компанії "Мікрохім", про який ідеться у сюжетах, – це не "західна біолабораторія", і документи, які демонструють у сюжеті, доводять тільки те, що там могли проводити стандартні клінічні випробування. А препарат "Налбуфін", про який теж згадують, є не "бойовим наркотиком", а знеболювальним препаратом.
Фейк №4: На Донбасі "чорні трансплантологи" забирають органи у поранених українських бійців та місцевих із проросійськими поглядами
Правда: Операції з трансплантації органів передбачають залучення великої кількості медпрацівників та обладнання. А органи залишаються життєздатними для трансплантації поза тілом недовгий час.