До такого висновку дійшла міжнародна група психологів, повідомляє Naked Science з посиланням на дослідження, опубліковане в журналі Scientific Reports.

За словами експертів, багато авторів попередніх досліджень про медитації можуть неусвідомлено спотворювати результати експериментів.

Читайте також: 10 асан, які під силу виконати навіть початківцям

Так, з 2010 року з'явилося чимало досліджень про медитацію, зокрема, велика частина робіт присвячена впливу практики на людину, яка медитує.

Дослідники вивчили 22 контрольованих випробування, у яких автори порівнювали людей, які регулярно медитують, з контрольною групою, що не практикує медитацію. У дослідженні використовувалися практики, створені на основі різних буддистських технік, зокрема медитація усвідомленості (mindfulness meditation) і медитація "люблячої доброти" (lovingkindness meditation).

Фахівці виділили п'ять характеристик соціальної поведінки, описаних в роботах: співчуття, емпатію, агресію, схильність до упередженням і соціальну залученість (кількість і якість соціальних зв'язків).

За словами дослідників, медитація збільшувала схильність до емпатії та співчуття, але не впливала на агресію та упередження.

Згодом психологи з’ясували, що в дослідженнях здатності до співчуття є закономірність: медитація краще допомагала розвинути ці почуття, якщо курс техніки медитації учасникам викладав один з авторів роботи. Водночас невідомо, чи є такий же ефект в роботах щодо емпатії, оскільки в багатьох з них не вказано, хто був викладачем.

Дослідники вважають, що автори-викладачі могли, не усвідомлюючи, спотворювати результати експериментів.

Психологи не заперечують позитивного ефекту медитації, однак наголошують, що в дослідженнях цієї проблеми потрібні суворіші критерії.