Може розвиватись страх та депресія. Відповідне дослідження опублікували на спеціалізованому медичному ресурсі The Lancet, передає DW.
Цікаво Від чого залежить важкість перебігу коронавірусу: відомий ще один фактор
Наслідки COVID-19
► Додаткова госпіталізація
Пацієнти, у яких хвороба протікала важко, їм знадобитися госпіталізація навіть через пів року після одужання. Вони відчувають один або більше наслідкових симптомів захворювання.
Наслідки коронавірусу / Фото АРА
► Слабкість та втома
- 63% учасників китайського дослідження повідомили, що відчували втому або болі у м'язах;
- 26% – мали проблеми зі сном;
- 23% заявили, що потерпають від психічних розладів, наприклад депресивний стан.
Учені зазначають, що на проблеми психічного здоров'я частіше скаржилися жінки, ніж чоловіки.
► Проблеми з внутрішніми органами
- Лабораторні аналізи виявили, що у 13% пацієнтів знизилася функція нирок, хоча під час госпіталізації показники були у нормі.
- Пацієнти, які перенесли COVID-19, навіть через місяці потерпали від проблем із легенями, зокрема із забезпеченням організму киснем.
Втім, частка пацієнтів із хронічними захворюваннями легень та серця була відносно низькою. Крім того, траплялися й пацієнти і з такими скаргами:
- неврологічними проблемами;
- біль у суглобах;
- випадання волосся.
Що відомо про дослідження: недоліки
Варто пам'ятати, що дослідження базується на даних, наданих самими пацієнтами, що могло призвести до неправильних оцінок. А пацієнти із легкими симптомами COVID-19 взагалі не брали участь у дослідженні. Це може призвести до хибних даних. Окрім тих, хто переніс хворобу фактично без симптомів та важкохворих, є ще й третя група пацієнтів.
"Перебіг хвороби у цій групі легкий. Можливо, вони короткий час лікувалися стаціонарно, але у них за місяць-три проявилися симптоми", – повідомила дослідниця Фроммгольд і також називає втому та біль у м'язах найбільш поширеними пізніми симптомами інфекції.