Дослідження провели вчені з Каліфорнійського університету та Університету Сан-Франциско. Вони наголосили, що їх дані не доводять, що саме ці хімічні речовини стали причиною розвитку раку, але вказують на необхідність подальших досліджень у цій галузі.

Дивіться також Знайшли вітамін, який допомагає боротись з раком

Особливо високий рівень впливу PFAS, таких як довголанцюгова сполука PFNA, виявився пов’язаним із попереднім діагнозом меланоми у жінок.

PFNA – що це?

PFNA – це перфторнонанова кислота. Вона являє собою синтетичну перфторовану карбонову кислоту і фторвмісну поверхнево-активну речовину, яку також пов'язують із забрудненням навколишнього середовища. Цю кислоту застосовують при виробництві антипригарних і брудовідштовхувальних покриттів.

Вчені встановили чіткий зв'язок між PFNA і попереднім діагнозом раку матки, а також між фенолами, такими як BPA і 2,5-дихлорфенол, і виникненням раку яєчників.

Інша хімічна речовина – бісфенол А (ВРА) – використовується як затверджувач при виготовленні пластмаси. Ще один небезпечний хімікат – 2,5-дихлорфенол, застосовують у виробництві добрив, ліків і барвників.

Чому це важливі дані

Дослідники наголошують, що їх дані підкреслюють необхідність додаткових досліджень і вивчень PFAS і фенолів у контексті потенційних екологічних чинників ризику розвитку раку у жінок.