Більшість з нас звикли вважати, ніби грижа виникає через те, що ми піднімаємо важкі предмети. Наприклад, під час збору врожаю на дачі. Виявилося, що збір урожаю провокує появу грижі далеко не так часто, як силові тренування у спортзалі.

Читайте також: Як вберегтись від серцево-судинних захворювань

Грижа через тренування

Ті, хто щороку збирає урожай, вже звикли до навантажень. Це не найголовніша причина, чому з'являються грижі. Зараз найчастіше вони виникають через надмірні силові тренування у спортзалі. Причому, від цього не застраховані ні чоловіки, які піднімають штангу, ні дівчата. Адже вони теж нерідко піднімають занадто велику вагу в спортзалі,
– розповів Максим Щербина.

Чому так відбувається? Невже тренування в залі шкідливі?

Не секрет, що ми зазвичай хочемо накачати м'язи і домогтися ідеальної форми якнайшвидше. Але це може призвести до ущемлення, яке дуже небезпечне для здоров'я.

Грижа чому виникає
Грижі виникають через неправильні тренування

Ущемлення – це розтягнення грижового кільця, коли через внутрішньочеревний тиск розтягується черевна стінка. Тоді вміст живота (внутрішні органи), наприклад, кишечник, виходить під шкіру і затискається м'язами. Це може привести до порушення кровопостачання даного органу. І без операції не обійтися.

Тому будь-яке фізичне навантаження повинно бути правильно дозоване. А заняття в спортзалі – виконуватися під наглядом досвідченого інструктора. Тому що бажання підняти занадто важку штангу або гантелі, щоб накачати м'язи преса, рук або ніг, може просто коштувати здоров'я.

Близько 60-70% гриж виникають через підняття важких предметів. Люди, які після тривалої перерви починають знову ходити в спортзал і різко збільшують фізичне навантаження, знаходяться в зоні ризику,
– зазначив лікар.

Симптоми грижі та де вона з'являється

"Все, що викликає внутрішньочеревний тиск, може призвести до появи грижі. Наприклад, закрепи або постійний кашель. Тому, наприклад, у людей з хронічним бронхітом велика ймовірність отримати ще й грижу", – пояснив Максим Володимирович.

Читайте також: Плавання і хвороби серця: протипоказання та користь

Слабкі місця, де вона, зазвичай, з'являється, – це пахова область, місця, де була зроблена операція, а також район пупка і білої лінії, яка проходить вертикально уздовж живота.

Лікування грижі
Діагностування грижі

Грижа виглядає як випинання, яке може ховатися назад у черевну порожнину, як тільки натиснеш на нього пальцем. Це так звана повна грижа. А є ще канальна грижа, яка проробляє собі шлях в анатомічно слабких місцях. Причому її дуже важко діагностувати і можна припустити, що це захворювання нирок, якісь урологічні або гінекологічні проблеми і навіть гострий апендицит. Але далі грижа, розсуваючи м'язи пахового каналу, виходить під шкіру, і тоді її можна легко діагностувати.

У жінок появу грижі найчастіше провокують пологи, адже під час вагітності розтягується черевна стінка.

Лікування грижі: як проходить операція і чи можна без неї

Поки що не існує методик, які б дозволили позбутися від грижі без операції. Причому складність хірургічного втручання залежить від розміру грижі і від того, скільки разів її оперували. Адже бувають рецидивні грижі, які з'являються вже після операції.

Зараз будь-яке хірургічне втручання проводиться не натяжним методом, тобто коли ставиться так звана латка зі штучного матеріалу. Вона є свого роду каркасом, щоб запобігти рецидиву грижі, або зменшити його вірогідність до 1 – 5% випадків.
Після операції пацієнт перебуває в клініці близько доби. Реабілітація займає 30 днів.

Читайте також: Усе про вакцинацію: кому і коли варто робити, небезпека, протипоказання, поради лікаря

Повернутися до звичайних фізичних навантажень можна приблизно через 30-45 днів. Багато хто боїться робити операцію, але подібні операції вже давно перестали бути складними й травматичними.

Хто у зоні ризику

Причин для появи грижі багато. Наприклад, є генетична схильність, тобто якщо у батька або у матері була подібна проблема, то тоді є ймовірність, що вона з'явиться і у наступного покоління.

грижа як виглядає
Як вберегтись від появи грижі

Надмірна вага теж може спровокувати виникнення післяопераційних гриж.

До речі, у курців набагато вищий відсоток появи грижі, ніж у тих, хто не палить,
– наголосив Максим Щербина.

Запобігти появі грижі досить просто: розумно тренуватися в спортзалі, стежити за своєю вагою і якщо є кашель або закрепи, звернутися до лікаря, щоб пройти курс лікування.

Грижі не з'являються просто так – вони виникають тільки якщо ми перенавантажуємо організм або забуваємо, що хронічні захворювання, що викликають внутрішньочеревний тиск, можуть привести до серйозних наслідків.


Заступник головного лікаря з хірургії ММ "Добробут" Максим Щербина

Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.