Спеціалісти вважають їх небезпечними тому, що останнім часом вони сильно мутували, тому у людей немає до них імунітету.

Читайте також: Грип в Україні: симптоми та профілактика в інфографіці

Які будуть штами вірусу грипу в Україні?

вірус A / Брисбен / 02/2018 (H1N1) pdm09;
вірус A / Канзас / 14/2017 (H3N2);вірус

Якщо ви вже зробили щеплення в цьому році – ви вакциновані проти цих штамів.

ВООЗ також прогнозувала вірус B / Вікторія / Ямагата зі складу вакцин сезону 2018-2019 рр. Правда, в цьому році є питання про цей штам, оскільки комісія з Південної півкулі (у них сезон грипу розпочинається раніше) виявила, що його не було на їхній території.

Але з цим важко щось вдіяти – нові вакцини з'являться тільки через пів року. Тому людей вакцинуватимуть одразу від трьох штамів одним щепленням.

Що таке пандемія грипу?

Періодично вірус серйозно мутує. Ця подія називається антигенним зрушенням. Коли таке трапляється, у людей може не виявитися сформованих антитіл і вакцин. З цієї причини може статися масове зараження вірусом – пандемія.

Наймасштабніша пандемія сучасності відбулася в 1918-1919 роках. Більшості вона відома як "іспанка", або Іспанський грип. У цей період на нього заразилося понад 500 мільйонів людей у ​​всьому світі, загинуло, за різними оцінками від 20 до 50 мільйонів.

З того часу зафіксовано 5 пандемій. Остання з них відбулася в березні 2009 року в Північній Америці. У 2017-2018 рр. ситуація була серйозною, але статус пандемії їй не присвоїли.

Як лікувати грип?

Єдиний спосіб захиститися від грипу – це вакцинація. Вона допоможе уникнути довготривалого лікування та можливих ускладнень.

Читайте також: 10 ситуацій, коли непотрібно вакцинуватися від грипу

Перша допомога при грипі – полегшення симптомів:

  1. Парацетамол або ібупрофен для зниження температури, полегшення болю в м'язах, горлі і голові;
  2. Рясне пиття для зменшення ризику зневоднення;
  3. Спокій і сон.

Центри з контролю і профілактиці захворювань США повідомляють, що більшість вірусів мають чутливість до інгібіторів нейромінідази (Реленза, Таміфлю). Однак терапевтичний ефект цих препаратів виражений середньо. Якщо почати прийом ліків в перші 24-48 годин після появи перших симптомів, тривалість хвороби може скоротитися на термін від пів дня до трьох днів.

Згідно з деякими дослідженнями, противірусна терапія знижує ризик виникнення ускладнень, а також їх тривалість серед літніх пацієнтів, яким потрібна госпіталізація. А ось чи є від них користь здоровим людям з нормальною імунною системою – велике питання. За словами Центрів по контролю і профілактиці захворювань, "більшій частині пацієнтів, які не мають серйозних проблем зі здоров'ям, не потрібна противірусна терапія проти грипу".

Наголошуємо, що будь-які інші противірусні препарати та імуностимулятори (ферони, гомеопатія, трави) не мають підтвердженої ефективності в лікуванні грипу та застуди (є підтверджена неефективність).

Як прогнозують штами грипу?

ВООЗ двічі на рік проводить комісію з вибору циркулюючих штамів вірусу, в ході яких і визначаються підтипи вірусів цього сезону. Лютнева комісія визначає штами вірусу для Північної півкулі, а комісія в кінці вересня – для Південної.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.