Про це в ексклюзивному коментарі для Здоров'я 24 розповіла лікар-гастроентеролог Медичного центру Medicover, кандидат медичних наук Христина Квіт.

Читайте також: Супрун пояснила, чи потрібно пити таблетки для покращення травлення

Також цей симптом може виникати при затримці їжі у ділянці дванадцятипалої кишки, внаслідок її виразкового ураження, запального процесу чи при слабкій моториці.

Лікар-гастроентеролог Христина Квіт
“Порушення у роботі органів, що викликають гіркоту в роті, насамперед пов’язані із застоєм жовчі. Оскільки жовч утворюється у печінці, звідти потрапляє до жовчного міхура, де чекає на провокацію їжею, і виливається у дванадцятипалу кишку – будь-яка затримка на цьому шляху може створити накопичення жовчних кислот із подальшим відчуттям їхнього надлишку в організмі у вигляді гіркоти у роті. Однією з найчастіших причин є так званий холестаз (застій жовчі), який можна діагностувати за допомогою ультразвукового обстеження органів черевної порожнини”.

Застій жовчі може відбуватись і в прихованій формі – у печінці, що також викликатиме відчуття гіркоти в роті. Такий стан часто супроводжує різноманітні захворювання печінки.

Важливою причиною є недостатня моторика у ділянці дванадцятипалої кишки, оскільки цей орган безпосередньо приймає жовч із жовчного міхура і, у випадку запального процесу, може затримувати її. Навіть більше – ця патологія провокує додаткове виділення жовчі, оскільки їжа, яка не рухається по шлунково-кишковому тракту, викликає нове скорочення жовчного міхура, що призводить до погіршення симптомів.


Гіркота у роті часто виникає через неправильну роботу жовчного міхура

Гіркота в роті може бути викликана закидом жовчі до шлунка з дванадцятипалої кишки при недостатності клапана між ними, сповільненні моторної функції та надміру жовчі, що викидається за один раз.

Читайте також: Вчені здивували заявою про шлунково-кишковий тракт

Лікар-гастроентеролог Христина Квіт
“Інтенсивніше гіркий присмак буде проявлятись при вищій концентрації жовчі, що виникає при невчасній роботі жовчовивідних шляхів і, як наслідок, неповному спорожненні жовчного міхура. В такому разі жовчні кислоти із попередніх порцій змішуються з новими і, знову ж таки, не викидаються повністю при нових невчасних скороченнях жовчного міхура. Це спричиняє підвищення концентрації жовчних кислот і їхню більшу токсичність та, як наслідок, більшу агресивність до шлунку чи дванадцятипалої кишки з сильнішим відчуттям гіркоти в роті”.

Важливою причиною є хронічне запалення жовчного міхура (холецистит), яке не дозволяє йому працювати повноцінно навіть у стані ремісії (період перебігу хронічної хвороби, що характеризується значним ослабленням або зникненням її ознак) і суттєво порушує його скоротливу функцію.

Ймовірними причинами також можуть бути різноманітні гельмінтози (паразити): лямбліоз, ехінококоз, опісторхоз. Також до появи гіркоти у роті призводить частий прийом токсичних для печінки препаратів. Проте у цьому випадку важливо зазначити, що ймовірнішим буде металевий присмак у ротовій порожнині, а не гіркий, що іноді викликає труднощі у розпізнаванні. Отруєння солями важких металів також може бути причиною гіркоти у роті, як і зміни гормонального статусу, що впливають на моторику шлунково-кишкового тракту.

гіркота в роті
При появі гіркоти у роті – зверніться до лікаря

Однією з достатньо частих причин є вагітність, коли здійснюється механічний тиск на жовчний міхур і він не здатен виконувати свою функцію з виділення жовчі у повному обсязі. І в результаті формується холестаз.

Читайте також: Що робити, коли мучить печія

Іноді причиною цього симптому є стоматологічні маніпуляції (імплантація зуба) або глосит (запалення язика). Недостатність вітаміну В12 іноді відображається схожим з гіркотою в ротовій порожнині симптомом – печінням язика чи різноманітними присмаками.

При перших ознаках гіркоти в роті варто звернутись до лікаря-гастроентеролога, який скерує на необхідні обстеження. Вибір методу дослідження буде ґрунтуватись на підставі обстеження.

Перед походом до лікаря буде корисним простежити, що саме викликає відчуття гіркоти в ротовій порожнині:

  1. їжа чи голод;
  2. у який час доби її прояв є інтенсивнішим;
  3. чи є продукти, що провокують виникнення гіркоти у роті;
  4. яка тривалість симптому;
  5. якщо він зникає, то за допомогою чого.

Необхідно детально проаналізувати, коли розпочались симптоми, що стало провокуючим фактором вперше (можливо, харчове отруєння чи інше захворювання).

Лікар-гастроентеролог Христина Квіт
“Варто звернути увагу на симптоми, що супроводжують гіркоту у роті: біль, його локалізацію, наявність чи відсутність печії, порушення у роботі кишківника, важкість після їжі, нудоту. Важливим симптомом є наявність свербежу шкіри та вираженої сухості шкірних покривів. Всі ці ознаки стануть ключем до правильної постановки діагнозу”.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.