Лікар-гастроентеролог Медичного центру "Медікавер", кандидат медичних наук Христина Квіт для Здоров'я 24 розповіла про основні причини нудоти.

Читайте також: Чому нудить, що з цим робити і про які захворювання це може сигналізувати

Нудота може виникати через:

• хвороби та патології головного мозку;
• захворювання нервової системи, вестибулярного апарату (органу, що відповідає за рівновагу);
• ендокринні порушення – переддіабет, цукровий діабет, патології наднирників, гіпотиреоз;
• зміни у серцево-судинній системі – коливання артеріального тиску, артеріальна гіпертензія;
• фізіологічні процеси – вагітність;


Вагітність може спричинити нудоту

• приймання певних лікарських препаратів (засоби, що застосовуються у хіміотерапії);
• харчові токсикоінфекції, кишкові інфекції, вірусні захворювання та стани, що супроводжуються сильною інтоксикацією (грип, гострі вірусні захворювання), гіпертермія (висока температура);
• алергічні стани.
• захворювання шлунку – гастрит, гастродуоденіт (запалення шлунку та дванадцятипалої кишки), дуоденогастральний рефлюкс (закиду вмісту дванадцятипалої кишки у шлунок), невчасна робота жовчовивідних шляхів та жовчного міхура (частий викид жовчі або занадто повільний), жовчнокам'яна хвороба, панкреатит (запалення підшлункової залози), гельмінтоз, кишкові інфекції, харчові отруєння, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (закиду вмісту шлунка у стравохід).

Нудота часто супроводжується важливою патологією як функціональна диспепсія.

Функціональна диспепсія – що це?
Це стан, коли немає жодної анатомічної чи органічної патології, проте робота шлунково-кишкового тракту порушена на рівні фізіології. Тобто є розбалансування в імпульсах, які надходять від шлунку без важливої на то причини, що супроводжується симптоматикою нудоти.

Нудота виникає через бажання організму позбутися чогось, що є для нього агресивним.до прикладу, при дуоденогастральному рефлюксі у шлунок потрапляє жовч, а вона є агресором саме для нього, відтак, її потрапляння не передбачене фізіологічно.

Лікар-гастроентеролог Христина Квіт
“Шлунок намагається подати сигнал, що від неї (агресивної їжі – 24) потрібно звільнитись, що відчувається як нудота. При багатьох захворюваннях шлунково-кишкового тракту немає безпосереднього впливу чинника на слизову шлунку, як наприклад, при харчових отруєннях, кишкових інфекціях, коли збудник циркулює в крові, проте, нудота також виникає, оскільки цей стан інтоксикації ідентифікується, як необхідність викинути загрозу і реалізується через напади нудоти або блювоти”.

При таких захворюваннях, як жовчнокам’яна хвороба, гепатити та дисфункція жовчовидільних шляхів нудота може виникати через застій у ділянці дванадцятипалої кишки з наступним періодичним закидом вмісту у шлунок.

Нудота: основні причини
Нудота: основні причини

Все тому, що часто ці хвороби спричиняють неперетравлення певних компонентів їжі – жирів, що спричиняє процес застою на рівні, де ці компоненти повинні перетравитись. У цьому випадку нудота – це пряма ознака розбалансування тонусу, оскільки процес травлення зупиняється, що провокує посилення імпульсів у цій ділянці для прискорення евакуації їжі та, як наслідок, дисбаланс між шлунком та дванадцятипалою кишкою, що відчувається як нудота.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.