Нині фізичні покарання дедалі частіше розглядають як форму насильства над дітьми. Водночас троє з чотирьох дітей віком від двох до чотирьох років зазнають подібних "впливів", згідно з даними UNICEF.

Також на тему: Як допомогти дитині адаптуватися до школи

Батьки б'ють дітей, бо думають, що це допоможе покращити їхню поведінку. Наше дослідження наводить переконливі докази того, що тілесні покарання не покращують поведінку дітей і навіть роблять її гіршою,
– сказала співавторка дослідження Елізабет Гершофф.

Нове дослідження фізичних покарань

У своєму аналізі вчені розглянули дані про такі покарання, як "удари за допомогою різних предметів, удари чи ляпаси по обличчю, голові чи вухам, удари кулаком, поштовхи, кидання предметів у дитину, вимивання рота з милом, кидання на підлогу, погрози зброєю".

Деякі проаналізовані вченими дослідження вказували на те, що покарання можуть мати як позитивні, так і негативні ефекти, але переважна кількість досліджень демонструвала лише негативні наслідки.

Наслідки фізичних покарань для дитини

Найбільш суттєвими виявилися свідчення зв'язку ляпасів з агресивною та антисоціальною поведінкою дітей у майбутньому, зокрема, у стінах школи. Такі висновки не залежали від статі та національності – до них дійшли автори 13 із 19 досліджень. Вчені виявили і так званий дозозалежний зв'язок: чим частіше карали дітей, тим гірше ті поводилися з часом. Це підтвердили п'ять із семи досліджень на цю тему.

Окремі дослідження показали, що вплив фізичного характеру збільшує ризик опозиційного розладу у дітей. Для нього характерні напади гніву, бажання сперечатися, погана поведінка, відмова дотримуватися правил, демонстративна непокора і мстивість. Одне з досліджень виявило, зокрема, що рукоприкладство погіршує когнітивний розвиток.

Крім того, на результати тілесних покарань не чинили позитивного впливу інші аспекти поведінки батьків: їх не згладжував навіть загальний позитивний спосіб взаємини з дитиною.