Під час досліджень на тваринах виявилось, що під час вагітності грип поширюється кровоносною системою по всьому організму, що викликає гіперактивну імунну відповідь. Робота вчених Університету RMIT та клініцистів з Ірландії та Австралії опублікована у журналі PNAS.

До теми Вагітні з COVID-19 частіше потрапляють у реанімацію та народжують передчасно: велике дослідження

Провідна авторка дослідження Стелла Ліон заявила, що судинна система лежить в основі потенційно руйнівних ускладнень, які можуть з'явитися у вагітних під час перебігу грипу.

Запалення, яке ми виявили в системі кровообігу, настільки вражаюче, що нагадує судинну бурю, яка руйнує все тіло… Нам потрібні подальші дослідження, щоб клінічно підтвердити наші висновки, але відкриття цього нового механізму є вирішальним кроком на шляху розвитку терапії грипу, розробленої спеціально для вагітних жінок,
– заявила вона.

Чому грип небезпечних для вагітних

Грип не передається безпосередньо від матері до дитини, але його потенційно руйнівний вплив на матір тісно пов'язаний з ускладненнями у дитини. Вагітні жінки, у яких розвивається грип, піддаються підвищеному ризику передчасних пологів, викидню, госпіталізації з пневмонією та іншими ускладненнями. А у немовлят матерів, які сильно постраждали від грипу, існує підвищений ризик обмеження росту.


Чому грип небезпечний для вагітних жінок / Фото Unsplah

Нове дослідження показує, що вірус по різному поводить себе в організмі вагітних та невагітних

Під час досліджень виявилось, що вірус грипу А поводить себе по-різному в організмі вагітних і невагітних мишей. У невагітних мишей грипозна інфекція залишається локалізованою в легенях. Але у вагітних мишей вірус потрапляє в кровоносну систему через судини.

Це призводить до інтенсивного запалення, яке різко впливає на функцію великих судин. Внаслідок цього у матері погіршується стан здоров'я, а кров погано припливає до плоду.


Вагітні жінки входять у зону ризику грипу. Єдиний спосіб профілактики захворювання – вакцинація / Фото Unsplash

Вчені помітили запалення судин в інфікованих вагітних мишей

Дослідники помітили, що у вагітних мишей з грипом розвивається сильне запалення у великих кровоносних судинах та аорті. Здорова кровоносна судина розширюється на 90-100%, а ось інфіковані грипом кровоносні функціонували лише на 20-30%.

Це важливе відкриття, адже навіть незначна зміна діаметру кровоносної судини може суттєво змінити кровотік.

І хоч для точних висновків необхідні подальші дослідження, це може означати, що ліки проти запалення судин, над якими зараз проводять дослідження, у майбутньому можуть й допомогти вагітним жінкам з грипом.