Безсмертні медузи

Іспанські вчені з Університету Ов'єдо порівняли ДНК медузи Turritopsis dohrnii та інших видів медуз. В результаті вони ідентифікували гени, залучені до реплікації та репарації ДНК, а також підтримання теломерів, яке може стояти за відсутністю старіння та безсмертя тварини.

Також на тему: Споживання чорного чаю впливає на тривалість життя: результати великого дослідження

Turritopsis dohrnii – єдиний відомий вид медуз, який здатен багаторазово повертатися до стадії личинки після статевого розмноження. Таких циклів може бути безліч, тварина може загинути лише через зовнішні фактори, наприклад, напади хижаків.

Механізм безсмертя

Вчені порівняли у тварин майже тисячу генів, пов'язаних зі старінням та репарацією ДНК. У безсмертної медузи кількість їхніх копій виявилася вдвічі більшою, ніж у спорідненого виду. Процеси реплікації та репарації ДНК у цих медуз, схоже, відбуваються ефективніше, що може сприяти омолодженню.

Також ці гени відповідають за підтримку теломер. Теломери – захисні структури на кінцях хромосом, скорочення яких з віком пов'язують зі старінням людей та тварин.

У процесі омолодження T. dohrnii пригнічують активність одних генів і активують роботу інших, щоб перепрограмувати клітини у вихідний, молодий стан.

Поки що це дослідження не має комерційної цінності, тобто з цих медуз не можна зробити крем для шкіри або чарівну таблетку. Але воно відкриває новий напрямок для експериментів, який потенційно може привести до розуміння, як обдурити смерть.