Вчені не помічали його у гризунів і припускають, що такі нейрони можуть мати лише люди та примати, йдеться у журналі Nature Neuroscience.
Читайте також: Кардіологи розрахували оптимальний час сну
Вони вивчали кору великих півкуль двох чоловіків, які перед смертю пожертвували свої тіла науці. Завдяки секвенуванню (упослідовненню) РНК дослідники визначили новий тип інтернейронів, які назвали "клітинами шипшини".
У їх роботі бере участь гама-аміномасляна кислота – найважливіший гальмівний нейромедіатор центральної нервової системи.
Незвичайна особливість нового виду нейронів полягає у їх формі – аксони (відросток нервової клітини) клітин шипшини закручуються на зразок обсипалася троянди, але це не єдина аномалія.
Під час дослідження вони також помітили, що відкриті інтернейрони зв'язуються переважно тільки з одним типом клітин — пірамідальними нейронами (збудливі клітини у мозку ссавців, які в переважній кількості перебувають у кортикальних структурах).
Новий вид нейронів має будову, яка нагадує троянду без пелюстків
Якщо думати про гальмівні нейрони як про гальма в автомобілі, то нейрони шипшини будуть такими гальмами, які зупиняють машину тільки у певному місці, наприклад, біля продуктового магазину. Простіше кажучи, цей певний тип клітин здатний гальмувати там, де інші не можуть,
– пояснив один з науковців Габор Тамас.
Він додав, що такі нейрони виявили поки тільки у людини – їх відрізняє певний "генний підпис". У гризунів подібних структур не помічали.
Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.