Препарат фавіпіравір, який виготовляє компанія Fugifilm Holdings Corp, використовують для лікування нових штамів грипу. Після клінічних випробувань влада Китаю заявила про ефективність препарату й у лікуванні Covid-19, повідомляють The Guardian, Intependet, Asian Review.

До теми Тоцілізумаб проти коронавірусу: лікарі заявили про ефективність препарату

Чжан Сіньмін, один з чиновників Міністерства науки й техніки Китаю, заявив, що фавіпіравір продемонстрував обнадійливі результати під час клінічних випробувань у двох китайських містах: в Ухані та Шеньчжені. Загалом у всіх дослідженнях взяли участь 340 пацієнтів, хворих на коронавірус. Чиновник додав, що лікування цим препаратом безпечне та не має побічних ефектів.

Він має високий ступінь безпеки та є явно ефективним у лікуванні. <...> Китайська фармацевтична компанія очікує на масове виробництво препарату та забезпечення стабільного постачання,
– заявив Чжан.

Китай заявляє, що під час досліджень в Ухані, температура у тих пацієнтів, яким давали фавіпіравір, повернулась до норми приблизно через 2 дні у порівнянні з тими, кому не давали цього препарату. Для нормалізації температури учасникам іншої групи знадобилося 4 дні. Натомість кашель у пацієнтів, які приймали вищезгадані ліки, минав на день раніше – на четвертий день, а не на п'ятий.

Також ЗМІ пишуть, що пацієнти, яких лікували у Шеньчжені, отримали негативні результати на коронавірус вже за 4 дні після встановлення діагнозу. Натомість у тих людей, яким не давали цей препарат, результат на коронавірус став негативним лише на 11 день після встановлення захворювання.

Лише 8,2% пацієнтів, які приймали фавіпіравір, потребували підключення до штучної вентиляції легень. Серед тих пацієнтів, які не приймали цей препарат, апарати штучного дихання знадобилися 17,1% хворим.

Також рентген показав покращення стану легенів близько у 91% пацієнтів, яких лікували за допомогою фавіпіравіру. А ось у тих людей, які не лікувались цим препаратом, цей показник становить 62%.

Що відомо про фавіпіравір і в чому підступ?

Препарат T-705, відомий як фавіпіравір (або Авіган) виготовляє компанія Fujifilm Toyama Chemical. Це синтетичний противірусний препарат, який під час попередніх досліджень продемонстрував свою активну дію у боротьбі з широким спектром вірусів у кількох моделях захворювання in vivo.

Цікаво, що японські лікарі також почали використовувати цей препарат у клінічних дослідженнях. Вони застосовують ці ліки на пацієнтах з коронавірусом з легкими та помірними симптомами.

Але Міністерство охорони здоров'я Японії припускає, що фавіпіравір не дуже ефективний для лікування людей з більш вираженими симптомами.

Цікаво, що такі ж результати були у дослідженнях, які вивчали дію інших препаратів для лікування коронавірусу: ВІЛ-лопінавір та ритонавір.

Також заяви Китаю про відсутність побічних ефектів препарату контрастують з оцінками японських лікарів, які з'явилися ще у 2014 році. Під час японських досліджень було встановлено, що препарат може спричинити загибель плода або призвести до його деформації. Окрім того такий ефект був помічений не лише під час прийому препарату вагітними жінками, а й чоловіками. Тобто лікарі заявляють, що фавіпіравір впливає на сперму чоловіка, тим самим завдаючи негативних наслідків майбутньому плоду.

Цікаво, що Міністерство безпеки харчових продуктів та наркотиків Південної Кореї вирішило не ввозити до країни фавіпіравір після того, як фахівці з інфекційних хвороб встановили, що для підтвердження ефективності препарату недостатньо клінічних даних.

Не варто не зважати на те, що акції компанії Fujifilm після оголошення уряду зросли на 15%. Натомість прессекретар компанії заявив, що вони вироблять фавіпіравір лише на замовлення й не мають на меті його продавати.

Висновок: теоретично фавіпіравір може боротися з коронавірусом у легшій його стадії, як при ГРВІ чи грипу. Оскільки це противірусний препарат, найкраще він діє, якщо приймати його безпосередньо на початку захворювання. Однак поки що не достатньо клінічних даних про те, як фавіпіравір лікує коронавірус у пацієнтів з ускладненнями та чи подіє він, якщо приймати його не на початку захворювання, а пізніше. Також бентежать суперечні твердження лікарів стосовно побічних дій препарату.

Поки що незрозуміло, яку користь матиме Китай від продажів фавіпіравіру, але очевидним є той факт, що уряд намагається пришвидшити його продажі. Адже клінічні випробування дії препарату на Covid-19 розпочалися лише у лютому.

що варто знати про коронавірус
Дані про смертність від коронавірусу/Інфографіка 24 Каналу

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.