Корисні властивості

Артишок застосовують при хворобах печінки та нирок (зокрема, гепатиту, жовчнокам'яної хвороби) та при закрепах, оскільки рослина підвищує вироблення жовчі і має потужну жовчогінну дію. А це прискорює виведення з печінки отруйних речовин, передає "Наша мама".

Читайте також: Які продукти не можна заморожувати: перелік

Суцвіття артишоку містять вуглеводи (до 15%), білки (до 3%), жири (0,1%), солі кальцію, заліза та фосфати. Також ця рослина містить вітаміни С, В1, В2, В3, Р, каротин та інулін, органічні кислоти (кофеїнову, хінну, хлоргенову, гліколеву і гліцеринову).

Також клінічно доведено, що речовини, які є в артишоку, сприяють зниженню рівня холестерину, сприятливо впливають на організм при атеросклерозі судин і ендартеріїті, знижують рівень цукру в крові, проявляють сечогінну дію.

Артишок має виражені протиалергічні властивості, тож його часто застосовують і при лікуванні різних видів екзем, псоріазу та кропив'янки.

Артишоки вважаються низькокалорійної дієтичною їжею і містять всього 47 кКал на 100 г. Калорійність відварних артишоків без солі становить близько 53 кКал. Вживання артишоків без шкоди для здоров'я показано навіть людям з надмірною вагою.

Кому не можна їсти артишок

Не варто їсти артишок хворим на холецистит (запалення жовчного міхура) або порушеннями роботи жовчовивідних шляхів.

Артишок сприяє зниженню тиску, тому людям з низьким тиском краще утриматися від його вживання.

Також шкода артишоку може залежати від його розмірів – маленький молодий овоч можна вживати у сирому вигляді, а великий – після термообробки. Адже волокна рослини стають більш жорсткими і важкими для перетравлення.

Також не варто їсти овоч, якщо "квітка" відкрилась, а листя набули бурого відтінку. Артишок зберігає свої корисні властивості і приємний запах не більше тижня.

Що таке облітеруючий ендартеріїт? Це системна хвороба артерій, при якій процес розпочинається з артеріол (артерій діаметром до 100 мкм) та артерій малого калібру, головним чином ніг (пальців та ступні). У групі ризику, переважно, затяті курці – чоловіки віком 20-40 років і дуже рідко жінки.

Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.