Дослідники Інституту Скриппс вирішили вивчити це питання за допомогою створеного ними методу відстежування концентрації молекули цАМФ у генномодифікованих мишей.
Читайте також: Популярне знеболювальне може спричинити небезпечний стан
Механізм опіоїдної залежності
Метод полягає в передаванні сигналів від рецепторів мембрани нейрону до його внутрішніх структур.
Вчені застосували підхід до прилеглого ядра – ділянки мозку, яку вважають центральним елементом системи, що відповідає за відчуття винагороди.
При вживанні опіоїдних наркотиків в дану ділянку мозку надходить максимально велика доза дофаміну. Чим частіше це повторюється – тим більша доза дофаміну та відповідно наркотиків – необхідно для її активізації.
Експеримент показав, що одноразове введення морфіну мишам викликав приплив дофаміну в прилегле ядро та призводив до змін в роботі середніх колючих нейронів D1 і D2.
Опіоїдна залежність щорічно забирає тисячі життів
Як наслідок, нейрони D1, що відповідають за позитивний корисний досвід, стали набагато чутливіші до дофаміну, ніж нейрони D2, що пригнічують сигнал про винагороду.
Багаторазове щоденне введення морфіну, що імітувало приймання наркотиків, змістило баланс на користь гальмувальних нейронів D2. Вчені вважають, що такі зміни є відповідальними за формування опіоїдної залежності та пов'язаних з нею симптомів.
Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.