Попередньо вчені припускали, що ліпогенез сповільнюється через те, що після їжі знижується кількість інсулінових стимулів. Однак фахівці з Університету штату Іллінойс в Урбані-Шампейн виявили, що через кілька годин після прийому їжі виробляється кишковий гормон FGF19, який безпосередньо пригнічує активність гена печінки, що відповідає за процес ліпогенезу, пише New Atlas.
Читайте також 8 симптомів дефіциту вітамінів: як розпізнати сигнали організму
За що відповідає цей гормон
Цей гормон "стежить" за тим, щоб в печінці не утворилися надлишки жиру. Максимального значення рівень FGF15/19 досягає максимуму в крові через три години після їжі, коли інсулін повертається до звичайного показника. Цей механізм грає важливу роль в переході організму від стану харчування до стану голодування.
У пацієнтів з неалкогольною жировою хворобою печінки (НЖБП) і у мишей з ожирінням вчені ідентифікували значні аномалії в дії цього механізму і виявили, що гормони кишківника не можуть впоратися з активністю генів, необхідної для ефективного відключення ліпогенезу.
Перспективи відкриття
Це дослідження є важливим для розуміння роботи цього шляху і вивчення того, наскільки він ненормальний при ожирінні і неалкогольній жировій хворобі печінки,
– пояснив керівник дослідження Чонсук Кім Кемпер.
Дослідження також може бути важливим для планування терапії інших захворювань, таких як діабет або деякі види раку, для яких ожиріння є фактором ризику.