Про це розповіли у прес-службі Центру громадського здоров'я МОЗ України.
Також у хворих спостерігається ураження нирок та печінки. У деяких пацієнтів розвивається жовтяниця (жовтуха) – жовте забарвлення склер, слизових оболонок, шкіри, яке виникає внаслідок збільшення рівня білірубіну у крові.
Читайте також: Небезпечна сибірка в Україні: симптоми, лікування та профілактика
Збудником захворювання є вірус Viscerophilus tropicus, який переноситься через укуси комарів. Вірус є постійним у тропічних районах Африки, Центральної і Південної Америки.
Симптоми та шляхи передачі жовтої лихоманки
Основними переносниками вірусу є комарі видів Aedes і Haemogogus. Розрізняють різні види хвороби – лісова, проміжна та міська жовта лихоманка. Хвороба не поширюється при контактах від людини людині.
Інкубаційний період вірусу в організмі людини становить 3-6 днів. У більшості випадків захворювання протікає без видимих симптомів. Сама хвороба протікає у 3 етапи: початковий період, період ремісії і період венозного стазу (розвиток внутрішньосудинного згортання).
Симптоми початкового періоду:
- підвищення температури тіла до 40 С (на третю добу температура спадає, але може триматися і до 8 днів. Потім температура тіла знову підвищується, але не досягає початкових значень);
- озноб і болі у м'язах і кінцівках;
- почервоніння шкіри обличчя та верхньої частини тулуба;
- жовтушність склер;
- набряклість і припухлість губ;
- безсоння;
- яскраво-червоний відтінок слизової оболонки ротової порожнини;
- нудота і блювота з домішкою жовчі;
- прискорене серцебиття;
- збільшення печінки та селезінки;
- зниження артеріального тиску;
- синюшне забарвлення шкіри;
- кровоточивість ясен, носові кровотечі, домішки крові у блювотинні;
У період ремісії загальний стан хворого поліпшується, а температура тіла спадає, але за кілька годин стан пацієнта різко погіршується.
Симптоми венозного стану жовтої лихоманки:
- розвиток жовтяниці;
- блювотні маси кольору кавової гущі;
- падіння артеріального тиску;
- кишкові кровотечі;
- слабкий пульс;
- ураження нирок.
Поліпшення стану настає на 8-9 день. У випадку розвитку ниркової, печінкової і серцево-судинної недостатності різко підвищується ризик летального результату. Також можливе токсичне ураження головного мозку.
Лікування
Антивірусного препарату від жовтої лихоманки наразі ще нема – хворому надають симптоматичне лікування від дегідратації, печінкової або ниркової недостатності і підвищеної температури. Бактеріальні інфекції лікують за допомогою антибіотиків.
Також використовують терапію за допомогою розчину глюкози та дезінтоксикаційну терапію з введенням сольового розчину. Важливе дотримання постільного режиму та рясне пиття;
Також лікування включає застосування нестероїдних протизапальних препаратів, а при серйозному ураженні нирок показана процедура гемодіалізу (один з методів позаниркового очищення крові).
При жовтій лихоманці можливий розвиток ускладнень: інфекційно-токсичний шок; важке ураження головного мозку; запальні ураження серцевого м'яза (міокардит); гангрена м'яких тканин і кінцівок; приєднання вторинних бактеріальних інфекцій (ризик розвиток пневмонії, паротиту, сепсису та інших інфекційних захворювань).
Профілактика жовтої лихоманки
1. Основний спосіб профілактики жовтої лихоманки – вакцинація, яка є безпечною і недорогою. Для формування довічного імунітету достатньо однієї дози вакцини. Імунітет формується протягом 30 днів після введення вакцини. В Україні також можна вакцинуватися від вірусу жовтої лихоманки.
Щеплення від жовтої лихоманки не рекомендовано робити: дітям молодше 9 місяців; вагітним жінкам (крім випадків спалаху жовтої лихоманки і високого ризику інфекції); особам з важкими формами алергії на яєчний білок та особам з важким імунодефіцитом, пов'язаним з симптоматичним ВІЛ/СНІДом та особам з порушеннями роботи вилочкової залози.
2. З метою профілактики також проводять боротьбу з комарами, ліквідуючи місця їхнього розмноження.
3. Щоб уникнути укусів комарів, необхідно використовувати засоби індивідуального захисту – закритий одяг і та засоби, які відлякують комах.
4. Використання протимоскітних сіток на ліжку має обмежену ефективність, оскільки комарі виду Aedes активні в денний час.
Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.