Про те, як забезпечити повноцінне живлення мозку, покращити інтелектуальну роботу та пам'ять і які симптоми свідчать про порушення когнітивних функцій центральної нервової системи розповіла кандидат медичних наук (PhD MD), лікар-психіатр, помічник кафедри психіатрії НМУ імені О.О. Богомольця Живаго Христина Сергіївна.

– Центральна нервова система регулює роботу всього організму. Що сигналізує про її порушення та які головні причини?

– Причинами порушення роботи центральної нервової є ураження головного мозку, вірусного, інфекційного та травматичного характеру. Перші симптоми – головні болі, запаморочення, оніміння в кінцівках, нестійкість постави і навіть втрата свідомості.

– Що таке нейронні зв'язки? Яка функція нейронів головного та спинного мозку та чому вони є такими важливими? Як їх підтримувати?

– Головний і спинний мозок є керівниками життя всього організму. Завдяки їм ми дихаємо, рухаємося, відчуваємо. Нейрони – клітини нервової тканини, які проводять електричні та хімічні сигнали. Вони утворюють зв’язки між собою, завдяки цьому ми отримуємо, обробляємо, переробляємо, зберігаємо, виводимо всю інформацію, яка є навколо. Чим більше нейронних зв’язків сформовано, тим продуктивнішим є наш організм.

Завдяки підтримці оптимального балансу мікроелементів в організмі можна підтримати роботу нейронів. Мова йде про Омегу-3, яка стабілізує настрій та емоційну регуляцію. Фосфоліпіди покращують пам’ять, підвищують активність, допомагають знизити надмірну втомлюваність. Вітаміни групи В (В1, В2, В6, В12) – покращують провідність між нейронами. Цинк і селен забезпечують стабільність роботи рецепторів, регулюють відчуття. Ресвератрол – підвищує стресостійкість, знижує рівень тривожності. Нівелювати ознаки емоційної втоми допомагають – екстракт гінко білоба, екстракт зеленого чаю, коензим Q10, L-карнітин.

– Порушення мозкового кровообігу відображається на поведінці людини. Як саме змінюється поведінка та як проявляються ці зміни?

– Найчастіше люди помічають когнітивні зміни – це зниження здатності концентрувати увагу, виконувати рутинну роботу, а також погіршення пам’яті. Також серед проявів, які заважають та впливають на якість життя – метеочутливість, запаморочення, головні болі здавлюючого характеру та розфокусування зору.

– На нервову систему людини постійно діють різноманітні подразники із навколишнього середовища. Як вона на них реагує?

– Наш організм налаштований таким чином, щоб адаптуватися до кожного подразника та повернутися до стабільності. Певний рівень стресу є корисним, він дозволяє підвищити опірність організму (напр. загартовування, спорт тощо). Однак коли організм виснажений або перебуває у надмірному рівні стресу (у кожного базова опірність до стресу своя!) організм не може адаптуватися, йому не вистачає ресурсів. Тому відбувається швидке виснаження, організм витрачає свій ресурс, утворюється дефіцит за важливими мікроелементами.

– А як щодо хвороб? Чи можуть вони вплинути на роботу ЦНС?

– Безумовно, вірусні інфекції, запальні захворювання, травми голови можуть впливати на подальшу роботу мозку. Коронавірус вражає нервову систему, і понад 50% тих, хто перехворів, страждають від лонгковід, який включає невротичні симптоми.

– Зараз особливо актуальним є постковідний синдром. Чому COVID-19 впливає на клітини головного мозку та які наслідки цього?

– Нервові клітини виявилися чутливими до цього вірусу. Впродовж гострого періоду та в деяких випадках і протягом року після цього можуть бути прояви ураження нервової системи. Це надмірна тривожність чи напади тривожності. Часто присутні негативні думки та відчуття "безперспективності".

Також часто спостерігаються суттєві порушення сну. В деяких людей смак та нюх змінюються та за відчуттями вже не повертаються до початкового рівня. Постковід триває понад 12 тижнів, але на сьогодні вже описані випадки, коли люди страждають протягом року і навіть більше.

– У пацієнтів з COVID-19 відбуваються порушення когнітивних функцій. Перелічіть, які саме ускладнення та внаслідок чого вони відбуваються та як можна послабити їх вплив?

– Перше, на що звертають увагу наші пацієнти – це порушення пам’яті, їм доводиться вести нотатки, пригадувати речі, які колись не могли забути, навіть починають плутати імена. Також ті, хто працює, помічають, що за той самий час виконують значно менше роботи, припускаються помилок. Стає важко концентрувати увагу на чомусь одному. Додатково підвищується тривожність, яка приходить нападами або зберігається тривалий час "фоново". Це також дає відчуття запаморочення, тремору, напруження, пітливості. В голову приходить багато негативних думок, при цьому настрій загалом може не порушитися.

Важливим компонентом в реабілітації після хвороби є харчування. Насамперед харчування в умовах стресу і постійного нервового навантаження має бути збалансованим за складом білків, жирів і вуглеводів без суворих дієт. Після хвороб та при стресі кількість необхідних організму поживних речовин зростає. Тому треба підключати саплементацію.

Перш за все треба повноцінно відпочивати – здоровий сон тривалістю 8 годин поліпшує настрій та працездатність. Якщо важко заснути, то варто підключити до раціону мелатонін, вітаміни групи В, магній та Омега-3.

– Охарактеризуйте стан когнітивних функцій після перенесення COVID-19 у пацієнтів з вперше виявленим цукровим діабетом. Чому та що впливає на те, що цукровий діабет стає частим постковідним синдромом/захворюванням?

– Справді, коронавірус вражає не лише нервову систему, а, як виявилося, клітини підшлункової залози, він пошкоджує їх та призводить до розвитку діабету І типу, хоча ведуться дослідження чи це не є якимось новим типом діабету. Вірус використовує для потрапляння в органи ті самі білки, що й органи, які переробляють цукор. Відповідно йому легко до них дістатися. Також вірус впливає на роботу імунної системи, викликаючи процес саморуйнування в організму. Порушення обміну глюкози впливає і на роботу головного мозку – перепади настрою, сонливість, втома, які розвиваються внаслідок надмірної кількості глюкози та намагання урівноважити її кількість.

Вас може зацікавити: Вчимося дбати про імунітет: головне про захисні механізми організму

Підшлункова залоза та шлунок першими потерпають від впливу стресу. Дуже важливо не навантажувати їх зайвий раз, особливо у людей, де ці системи є спровокованими – наприклад, у випадку цукрового діабету та інсулінорезистентності.

– В чому різниця та чим небезпечні хвороби Паркінсона та Альцгеймера? Чи є генетичні схильності до цих хвороб і як вони розвиваються?

– Для обох захворювань характерний нейродегенеративний процес – тобто прогресуюча та невпинна загибель нервових клітин. Це призводить до поступової втрати пам’яті, точності рухів, когнітивному зниженню. Всі хвороби цієї групи призводять до формування деменції.

Відрізняє ці розлади механізм, за яким розвивається загибель клітин. Обидва захворювання успадковуються генетично, але це не означає, що всі нащадки матимуть цю хворобу. Однак генетична схильність підвищує ризик. Немає єдиної відповіді, чому ці хвороби розвиваються. Однак в причинах хвороби Альцгеймера вбачають порушення білкового обміну, що утворює специфічні амілоїдні бляшки. В Паркінсона – накопичення вільних радикалів у певній зоні головного мозку, що при взаємодії з ліпідами клітинних мембран призводить до загибелі нейронів. Ознакою хвороби Паркінсона також є накопичення білків в цитоплазмі, що утворює специфічні тільця Леві.

– Спадковість часто впливає на роботу і діяльність ЦНС. Чи можна вливати на це явище, здійснюючи певну профілактику?

– Неможливо повністю запобігти реалізації генетичної схильності. Однак, цілком відомо, що підтримання здорового способу життя, когнітивна активність, запобігання стресу дозволяють відтермінувати початок та прогресування хвороби. Вік початку цих хвороб – після 45 років. Для сучасної людини це молодий вік, період найбільшої активності та професійного розквіту. Генетична схильність є тільки ризиком, частиною великого механізму розвитку хвороби.

Профілактика повинна включати постійну когнітивну активність – читання, планування, аналіз інформації тощо. Також стабільність обміну речовин забезпечує фізична активність та використання вітамінних препаратів, необхідних для здорової роботи мозку. Вибір вітамінно-мінеральних комплексів великий, у своїй практиці я надаю перевагу перевіреним компаніям. Наприклад, в аптеках представлені комплекси від німецького виробника Orthomol pharmazeutische Vertriebs GmbH. В асортименті бренду є Orthomol Mental – комплекс для активізації розумової діяльності і поліпшення роботи центральної нервової системи. Він постачає головному мозку всі важливі поживні речовини, які забезпечують необхидну роботу головного мозку та центральної нервової системи. Orthomol Mental є одним із найкращих у своєму роді. Цей вітамінно-мінеральний комплекс містить усі необхідні вітаміни та мікроелементи, які беруть участь як у мозковій активності під час навчання, переговорів чи роботи з великим обсягом інформації, документами, наприклад. Так і в емоційному регулюванні, підвищуючи стресостійкість та зменшуючи дратівливість і перепади настрою.

У складі комплексу:

  • Селен – для злагодженої роботи щитоподібної залози;
  • Магній – для стабілізації нервової системи;
  • Вітамін Е — жиророзчинний вітамін, який є важливим компонентом харчування. Було доведено, що дефіцит його пов’язаний з підвищеним ризиком розвитку ішемічної хвороби серця, неврозів, хвороби Альцгеймера;
  • Омега-3 , яка має протизапальний ефект, стимулює зростання нейронів та сприяють утворенню міжнейронних зв'язків;
  • Добавка фосфатидилсерин знижує симптоми деменції та порушення когнітивних функцій;
  • Фосфатидилхолін – входить до складу мембран, що входять до групи фосфоліпідів, які містять холін. В організмі з холіну синтезується найважливіший нейромедіатор – ацетилхолін (передавач нервового імпульсу);
  • Вітаміни групи В (В1, В2, В3, В6, В12) відповідальні за обмін речовин в клітинах, покращують стан нервової системи;
  • Екстракт зеленого чаю містить поліфеноли та катехіни, які є потужними антиоксидантами, що мають нейропротекторну дію;
  • Вітаміни А, С, D захищають клітини від руйнування, покращують увагу та працездатність;
  • Екстракт гінкго білоба покращує пам'ять, підвищує концентрацію уваги, стимулює мозкову діяльність;
  • Ресвератрол – природний антиоксидант, його робота спрямована на зниження тривожності, поліпшення роботи головного мозку.

Прийом Ортомол Ментал показаний людям, які:

  • відчувають постійні інтелектуальні навантаження;
  • проходять реабілітацію після хвороби і потребують підвищення резервних можливостей організму;
  • часто знаходяться у стресі, мало відпочивають та багато працюють;

–​ Які найпоширеніші хвороби центральної нервової системи?

– Є кілька груп цих хвороб. Одна – дегенеративні захворювання, про одні з найпоширеніших ми вже поговорили, але це велика різнородна група.Другою є наслідки черепно-мозкових травм. Інша велика група – наслідки інфекційних уражень головного мозку. Також є окремі розлади як епілепсія, розсіяний склероз, генетичні порушення.

– Як можна захистити ЦНС? І яким чином допомагають вітамінні комплекси?

– Нам вже відомо, що нервові клітини відновлюються. Однак, як і для всього організму, потрібна підтримка складних процесів. Все, що ми робимо і споживаємо впливає на наш мозок. Тож фізична активність, свіже повітря, розумова активність, обмеження стресів є запорукою здорової роботи мозку. Споживання якісної їжі в складі повноцінного раціону забезпечує мінімальні потреби в поживних речовинах. Разом з харчування варто попіклуватися і про додаткові надходження поживних речовин. Це можуть бути вітамінні комплекси, розроблені спеціально для покращення роботи мозку.

Наявність правильно підібраних вітамінів у потрібній концентрації забезпечує стимулюючі біохімічні реакції, забезпечуючи енергією нейрони, викликаючи стимуляцію мозкової діяльності. Всім цим вимогам відповідає вітамінний комплекс Orthomol Mental. Якщо після хвороби ви помітили деякі тривожні ознаки того, що знизилась працездатність або важко концентруватися на чомусь, то я раджу приймати вітамінно-мінеральний комплекс Orthomol Mental курсом від 1 до 3 місяців, проте якщо симптоми не зникають, то консультація лікаря обов’язкова. Пам’ятайте, що хвороби можна попередити, якщо вчасно звернути увагу на стан свого здоров’я та займатись профілактикою.