Як дбати про імунітет та як на нього впливає наш спосіб життя та щоденні звички нам розповіла лікар дієтолог-нутриціолог, кандидат медичних наук Кириленко Олександра.

Що впливає на наш імунітет та які органи можна віднести до імунної системи?

– Імунну систему складають специфічні органи – селезінка, червоний кістковий мозок, тимус. Саме вони регулюють вироблення, розподіл та зростання імунних клітин. Бар'єрами проникнення "чужих" тіл є слизові оболонки, шкіра, органи дихання та шлунково-кишковий тракт. Всі ці органи потребують будівельного матеріалу – насамперед повноцінних білків (з набором незамінних амінокислот) та жирів (з набором незамінних жирних кислот), а також у мікроелементів та вітамінів.

Природна імунна система є у нас від народження, і вона миттєво реагує на патогени. Основною відповіддю є запальна реакція, виражена підвищеною температурою тіла для знищення вірусів. Характерна для періоду хвороби слабкість дозволяє не витрачати цінну енергію на щось інше, окрім одужання та боротьби.

Імунітет є надзвичайно складною системою захисту організму, яка реагує на вторгнення зовнішніх агентів або внутрішні зміни. Ця система захисту – наші внутрішні "війська". Їхня мета – знищити або придушити поширення збудників захворювань, захистити внутрішні органи від зовнішніх пошкоджень, від зростання та розповсюдження онкологічних клітин та багато іншого. Імунна система поділяється на дві ланки – природний (вроджений) та набутий імунітет.

Важливою є імунна пам'ять, яка зберігає інформацію про попередні захворювання. Т-лімфоцити та антитіла розпізнають збудників та починають боротися за наше здоров'я. Недоліком цього процесу є те, що вперше із хворобою бореться природний імунітет. Надалі, набутий імунітет розвивається для протистояння конкретному захворюванню. Саме тому будь-яка допомога нашому організму буде дуже корисною. Саме тому необхідно закладати "фундамент" по "цеглині" з самого дитинства.

У ранньому дитячому віці важливе грудне вигодовування, раціональне харчування мами, з віком важливі не тільки здорове харчування дитини, а й психологічна та фізична її підготовка. Для дорослих важливим є здоровий спосіб життя – відмова від куріння, зниження рівня стресу та споживання алкоголю, нормалізація ваги, сон, який має тривати 7-8 годин, зайняття активними видами спорту.

Також не варто забувати про вітаміни та мікроелементи. Вони також допоможуть організму справлятися з вірусами, бактеріями та адекватно реагувати на зовнішні та внутрішні фактори.

Що підвищує опірність вірусів та прискорює одужання?

– Стреси, гіподинамія, харчування не натуральними продуктами вбивають наш імунітет, в результаті людина починає частіше і довше хворіти.

Але існують основні рекомендації для покращення імунітету:

– щоденні прогулянки свіжим повітрям не менше 30 хв забезпечують насичення крові киснем і дають можливість синтезувати власний вітамін Д в меланоцитах шкіри у будь-яку погоду.

– збалансоване раціональне здорове харчування. В ідеалі – це індивідуальний раціон відповідно до віку, статі, ваги та фізіологічних потреб, а також з урахуванням групи тяжкості праці (або фізичної активності), алергічних реакцій або непереносимості продуктів.

Є ряд речовин, що моделюють роботу імунної системи:

1. Повноцінні білки, які містяться у рибі, м'ясі, яйцях, молочних продуктах. Вони є будівельним матеріалом для клітин імунної системи. Норма споживання білка 1 грам на кг маси тіла, але ці норми можуть збільшуватися при різних індивідуальних потребах. У період епідемії та пандемії обов'язково необхідно збагачувати раціон харчування білком тваринного та рослинного походження.

2. У формуванні імунітету важливою є амінокислота глутамін. Добова потреба в глютаміні в середньому становить 3-6 г. Під час інфекцій або після травм, що супроводжуються активацією імунної системи та збільшенням витрати глутаміну, потреба у ньому суттєво зростає. Найбільше глютаміну міститься в яйцях, яловичині, молоці. Глютамін також можна знайти в рисі, кукурудзі та тофу, але засвоюваність із цих продуктів значно нижча.

3. Жири та жирні кислоти. Саме жири є компонентами клітинних мембран усіх органів та тканин організму. Це джерело енергії, в 1 г жиру = 9 ккал. Обов'язково потрібно щодня включати до раціону харчування для підтримки імунної системи рослинні нерафіновані олії не менше 70 мл на добу в готову страву та не менше 30-50 г тваринних жирів у вигляді сала, м'яса, вершкового масла. Особливе значення у формуванні та підтримці імунітету мають Омега-3 ПНЖК (поліненасичені жирні кислоти).

4. Вуглеводи. Вживання адекватної кількості вуглеводів (4-5 гр на кг ваги на добу) дає організму не тільки енергію, а й дозволяє знизити в крові рівень гормонів стресу, які мають велику дію на імунну систему. Крім того, вживання вуглеводів, багатих рослинною клітковиною сприятиме зростанню нормальної мікрофлори в кишечнику, адже ці компоненти є пребіотиками.

4. Цинк – мікроелемент, життєво необхідний для здійснення основних біологічних процесів, що впливають на нормальний розвиток, відновлення, метаболізм та підтримання цілісності та функціональності всіх клітин організму та імунної системи. Добова потреба у цинку становить 7 мг для жінок та 9,5 мг для чоловіків. Максимальна доза 12 мг.

За даними кількох контрольованих досліджень, додавання до раціону цинку було пов'язане зі значним зниженням частоти ГРВІ та COVID-19 у осіб похилого та старшого віку.

Як саме вітамінні комплекси захищають імунітет та сприяють швидкому відновленню організму?

– Грамотно допомогти організму протистояти сезонним застудам і вірусам, а також швидше відновлюватися після них можна додатково приймаючи збалансований комплекс вітамінів і мікроелементів.

Саме тому своїм пацієнтам я ретельно підбираю саплементацію. На фармринку України представлена ​​німецька компанія Orthomol pharmazeutische Vertriebs GmbH, яка розробила вітамінно-мінеральні комплекси для захисту та зміцнення імунітету: Orthomol Immun та Orthomol I-Care. Вони мають комплексний підхід щодо імунореабілітації. Принцип дії полягає в тому, щоб забезпечити імунну систему збалансованою кількістю вітамінів та мікроелементів, які надходять до організму у вигляді спеціальної імунної терапії.

Для імунокомпетентності необхідний повний спектр вітамінів та мікроелементів, серед яких найбільш важливі:

  • вітаміни: А, С, D, групи В, фолієва кислота;
  • мікроелементи: залізо, селен, цинк, магній.

Дефіцит вітамінів та мікроелементів може суттєво впливати на стан організму щодо стійкості та захисту від різних інфекцій.

В Ортомол Immun всі важливі компоненти є, але на відміну від багатьох інших комплексів, добова доза вітаміну С максимальна для допомоги організму під час гострого періоду інфекційних захворювань. Внаслідок впливу вітаміну С тривалість захворювання скорочується, а тяжкість симптомів зменшується. Це пов'язано з тим, що вітамін С присутній у імунних клітинах у концентрованій формі. У період хвороби його запас виснажується надзвичайно швидко. Тому необхідне щоденне його надходження з їжею та вітамінними комплексами.

При цьому важливо не забувати, що у складі також є й інші вітаміни та мікроелементи, які теж важливі у період вірусних захворювань – ніацин, йод, Омега-3, вітамін Д та мікроелементи – цинк та селен, які перешкоджають поширенню вірусів та інфекцій, особливо цинк, який разом із вітаміном С створює значний бар'єр поширення вірусу в організмі людини. А вітамін Д допомагає зміцнити імунну систему, стимулюючи природні антимікробні пептиди, що захищають організм та знищуючи мікроби. Також Ортомол Імун містить інулін, який є пребіотиком, що дуже важливо для злагодженої роботи кишечника.

Особливістю Ортомолу I-CARE є те, що цей комплекс запобігає ускладненням розвитку вірусних захворювань, а також сприяє ефективному відновленню після перенесеного захворювання. Ортомол Immun містить йод, а I-Care ні, тому за наявності після перенесеної хвороби температури, найкращим вибором буде – Ортомол I-CARE. За складом I-Care універсальний, оскільки містить геропротектори з доведеною ефективністю (екстракт броколі, куркуми та зеленого чаю). Крім цього є лікопен і лютеїн, які надають захисний вплив на органи зору, а що важливіше – на судини. Лікопен, що входить до складу, є онкопротектором для шкіри і помічником для відновлення серцево-судинної системи.

Яка профілактика інфекційних та вірусних захворювань?

– Наше завдання – допомагати імунітету працювати повноцінно, а найчастіше – просто не заважати йому це робити. Для цього необхідно дотримуватися стандартних принципів:

1. Відмова від шкідливих звичок;

2. Підтримка дієти з високим вмістом фруктів та овочів;

3. Спорт чи щоденна фізична активність;

4. Споживання достатньої кількості води;

5. Підтримка здорової ваги;

6. Сон;

7. Дотримання гігієнічних заходів;

8. Мінімізувати стреси та нервову перевтому.

Як реагує на COVID-19 локальна імунна система? Які ускладнення в період хвороби найчастіше спостерігаються у людей з нестачею в організмі потрібних вітамінів та мікроелементів?

– Постковідний синдром – це симптомокомплекс, що проявляється після перенесеного основного захворювання і може супроводжуватися слабкістю, задишкою, тахікардією, порушенням функції ШКТ (шлунково-кишкового тракту), іноді супроводжується випаданням волосся, ламкістю нігтів, висипами на шкірі. Це відбувається через порушення мікроциркуляції у внутрішніх органах, і навіть через порушення всмоктування поживних речовин у тонкому кишечнику. Вихід один – правильний підбір харчування та сапліментів – вітамінів та мікроелементів для відновлення організму в цілому та роботи внутрішніх органів зокрема.

Якими вітамінами і мікроелементами важливо насичувати організм саме під час протікання COVID-19?

– До речовин, що захищають імунні клітини, можна віднести:

  1. Пробіотики – хороші живі лакто- та біфідобактерії, які живуть у кишечнику та підвищують стійкість організму до інфекцій, а також сприяють виробленню в організмі речовин, що мають протизапальну дію. За даними досліджень, вживання кисломолочних продуктів знижує розвиток ГРВІ та сприяє більш швидкому одужанню у разі зараження вірусною або бактеріальною інфекцією. Обов'язково для лікування та профілактики постковідного синдрому необхідний прийом пробіотиків – біфідум та лактобактерій у продуктах харчування (йогуртах, кисломолочних продуктах) та капсул з пробіотиками та пребіотиками. Це покращує всмоктування поживних речовин у тонкому кишечнику, що позитивно впливають на мікробіоту кишечника.
  2. Вітамін С чи аскорбінова кислота – водорозчинний вітамін, потужний антиоксидант. Добова потреба у вітаміні С становить 75 мг для жінок та 90 мг для чоловіків. За даними 29 різних клінічних досліджень за участю понад 11 000 учасників, прийом вітаміну С у дозі 200 мг на добу на 50% знижує ризик захворіти на ГРВІ у професійних спортсменів, але не у звичайних людей. Тим не менш, у хворих (не спортсменів) прийом щонайменше 200 мг вітаміну С на день дозволяє скоротити тривалість симптомів застуди в середньому на 8% у дорослих і на 14% у дітей. Хорошими джерелами вітаміну С у раціоні є: болгарський перець, цитрусові, смородина, полуниця, петрушка, ківі, броколі та брюссельська капуста.
  3. Вітамін Д – жиророзчинний вітамін, гормоноподібна речовина. Має протизапальний, а також стимулюючий ефект на клітини імунної системи. Він сприяє синтезу антимікробних пептидів. За даними досліджень, дефіцит вітаміну Д підвищує ризик розвитку ГРВІ, а його прийом у дозі 600-1200 ME – знижує ризик розвитку ГРВІ та ковіду. Продукти, багаті на вітамін Д: червона ікра, тунець, лосось, яловича печінка, яйця курячі та перепелині, кропива.
  4. Вітамін Е – жиророзчинний вітамін, універсальний антиоксидант. Надає комплексний вплив на імунну систему організму: з одного боку активує функцію Т-лімфоцитів, з іншого – захищає клітини організму від активних форм кисню та вільних радикалів. За даними досліджень, прийом вітаміну Е в дозі 200-600 мг на день дозволяє знизити ризик розвитку ГРВІ та ковіду. Тим не менш, варто пам'ятати, що надлишок вітаміну Е суттєво підвищує ризик інсульту та онкологічних захворювань. Тому краще компенсувати вітамін Е продуктами харчування: вершкове масло, лляне масло, соняшникова олія, насіння соняшнику, мигдаль.
  5. Омега-3 поліненасичені жирні кислоти входять до складу мембран всіх клітин організму і мають виражений протизапальний ефект. За даними досліджень, у невеликих дозах (500 мг/день) Омега-3 знижує захворюваність на інфекції, викликані стрептококом, стафілококом та кишковою паличкою. Тим не менш, прийом Омега-3 у дозі 1000 – 2000 мг або риб'ячого жиру в дозі 4 г на день збільшує імунну відповідь організму проти таких захворювань як туберкульоз, сальмонельоз, герпес та грип.
  6. Поліфеноли – великий клас складних органічних сполук, у яких на одну молекулу речовини припадає дві і більше фенольні групи. Існує близько 8000 різних видів поліфенолів, найбільш відомими з них, які показали свою ефективність проти вірусу грипу, виявилися pесвератрол, куркумін, квертицитин.
    Джерела квертицину: продукти червоного кольору: червона цибуля, яблука, перець, виноград, цитрусові, темна вишня, брусниця, томати, малина, журавлина, а також цитрусові, броколі, обліпиха, горіхи, цвітна та білокачанна капуста.
    Джерела ресвератолу: гіркий шоколад, червоний виноград, арахісова олія, чорниця.

Як впливає COVID-19 на органи і які найбільше схильні до ураження?

– Коронавірус – вірусне захворювання, яке вражає практично всі внутрішні органи системи:

• верхні дихальні шляхи;

• бронхи та легені;

• нервову систему;

• шлунково-кишковий тракт;

• серцево-судинну систему.

Крім дихальних шляхів, вірус вражає всю судинну мережу в організмі, викликає порушення циркуляції крові в капілярах. Білок, що виділяється вірусом, впливає на стінки судин, викликаючи порушення проникності судин і згортання крові.

– Яким групам людей варто більше піклуватися про свій захист та імунітет?

– Найбільш вразливі категорії людей до наслідків, це люди у яких є:

  • Наявність хронічних захворювань, які стосуються кровоносної системи;
  • Цукровий діабет;
  • Зайва вага;
  • Гіперхолестеринемія;
  • Аутоімунні захворювання;
  • Хронічні осередки інфекцій.

Із віком в організмі людини відбуваються вікові зміни. Це пов'язано з уповільненим метаболізмом та захворюваннями внутрішніх органів. Найчастіше зустрічається атеросклероз, гіпертонічна хвороба, жовчо- та сечокам'яна хвороби та онкологія. Щоб зупинити ці процеси необхідна підтримка, живлення і режим, це важливо. Але зараз найвищою ланкою є підтримка імунної системи – це харчування, вітаміни антиоксиданти, вітаміни А, Е, Д, селен та йод. Саме ці комбінації є підтримкою для імунітету у старості.

Які головні поради для відновлення/підвищення імунітету після хвороби?

– Підбиваючи підсумки можна сказати, що стан імунітету та відновлення після хвороби буде залежати від таких факторів:

• Харчування – виключення солодкого, рафінованого, фаст-фуду;

• Спосіб життя – більше бути на свіжому повітрі, повноцінно відпочивати;

• Стан кишечника – приймати пробіотичні та пребіотичні продукти;

• Усунення дефіцитів вітамінів та мікроелементів.

Після перенесеної хвороби я рекомендую своїм пацієнтам приймати курс від 2 до 3 місяців із комплексу Orthomol Immun Pro, у якому є необхідні для відновлення пробіотики, вітаміни та мікроелементи.

Він хороший тим, що всі мікроелементи підібрані на кшталт синергії, тобто посилюють дію один одного, а не послаблюють дію вітамінів та мікроелементів. Крім того, в 1 упаковці зібрано всі життєво важливі компоненти і не потрібно скуповувати по 5 баночок різних моно препаратів.

Прийом Orthomol Immun Pro комплексно закриє потреби організму в різних мікроелементах та вітамінах і сприятиме:

• зменшенню рівня тривожності;

• збільшенню працездатності;

• боротьбі зі втомою;

• відновленні сну;

• відновленні функції серцево-судинної системи;

• злагодженій роботі кишечника та ШКТ.

Особливо важливо приймати Orthomol Immun Pro людям, які важко перенесли захворювання і тривалий час приймали антибактеріальні та інші препарати, оскільки вони ще більше посилили дефіцити організму в есенціально важливих мікроелементах і порушили мікрофлору кишечника.

Найбільш сприятливо впливає на імунітет комплексний підхід – здорове збалансоване харчування, фізична активність, дихальна гімнастика, йога на свіжому повітрі, позитивне мислення та правильно підібрані вітамінно-мінеральні комплекси.