Відомо, що після перенесеного коронавірусу або вакцинації проти хвороби антитіла виявляються в периферичній крові щонайменше 6 місяців після хвороби. Але здатність організму швидко розпізнавати антиген, тобто імунологічна пам'ять, підтримується гетерогенними підмножинами вірусоспецифічних Т-і В-лімфоцитів, які розміщені в лімфоїдних тканинах і органах, уражених інфекцією.
До теми Побічні ефекти від Pfizer і Moderna: результати масштабного дослідження страховиків США
Вчені з Колумбійського університету в Нью-Йорку й Інституту імунології Ла-Хойя в Каліфорнії (США) розкрили складність і функціональну різноманітність Т- і В-клітин пам'яті, специфічних до SARS-CoV-2 в лімфоїдних тканинах і тканинах слизової оболонки порожнистих органів.
Як проводилось дослідження
Науковці провели дослідження на органах, які взяли у 4 людей у віці 10 – 74 років. Ці пацієнти перехворіли на коронавірус за 2 – 6 місяців до цього і згодом померли з причин, не пов'язаних з інфекцією. Для контрольної вибірки дослідники взяли органи донорів, які померли раніше листопада 2019 року й не стикалися з коронавірусом.
Всі донори, які перенесли коронавірус, мали сироваткові IgG до N- і S-білків, а також RBD вірусу разом з нейтралізуючими антитілами, в той час, як в сироватці крові донорів органів до пандемії були відсутні антитіла до нього. Використовуючи цю когорту, ми досліджували SARS-CoV-2-специфічні Т-і В-клітинні відповіді в крові, кістковому мозку, селезінці, легенях,
– розповіли вчені.
Найбільше про коронавірус пам'ятають легені: висновки науковців
- SARS-CoV-2-специфічні CD4 + T-, CD8 + Т-і В-клітини найбільше локалізувалися в легенях і пов'язаних з ними лімфатичних вузлах, а також підтримувалися як популяції клітин пам'яті.
- Т- і В-клітини пам'яті, які беруть участь у захисті від вторинних вірусних інфекцій, також спостерігалися в основному в легенях.
- При цьому лімфатичні вузли кишківника у деяких донорів виступали важливими ділянками для SARS-CoV-2-специфічних Т-і В-клітин пам'яті (особливо TRM і BRM). Це можна пояснити тим, що кишківник в деяких випадках виступає основним місцем для реплікації вірусу.
- Окрім цього, в лімфатичних вузлах легенів навіть літніх людей виявили SARS-CoV-2-специфічні зародкові центри B-клітин і TFH-клітин. Це означає, що імунна відповідь зберігається навіть через кілька місяців після одужання, а специфічна до SARS-CoV-2 імунна пам'ять локалізується в певних тканинах.
З огляду на висновки свого дослідження, вчені припустили, що для покращення захисту від вірусу вакцини повинні бути націлені на імунні клітини пам'яті в легенях і пов'язаних з ними лімфатичних вузлах.