Щоб ваше знайомство з плаванням принесло максимальну користь і хороші емоції, ми розповімо про те, як займатись, щоб вода стала улюбленим другом і дарувала насолоду для тіла й душі.

Читайте також: Вікові кризи: як їх визначити та пережити

Чому плавання – найкращий вибір на шляху до здоров’я

Вода у 8 разів щільніша за повітря. У воді наше тіло перебуває наче в стані невагомості, нема навантажень на суглоби та кістки, на відміну від інших видів спорту, відбувається рівномірне тренування всього тіла.

Плавання підходить людям різних вікових категорій та рівня підготовки, комплекції. Ним рекомендують займатися навіть під час вагітності, для підготовки до пологів.

Плавання корисне не лише для профілактики захворювань, а й під час лікування

Під час тренувань у басейні організм загартовується, відбувається тренування судин, нормалізується артеріальний тиск, зміцнюються глибокі м'язи спини і пресу, що дуже важливо для людей із сидячим способом життя.

Обмін речовин прискорюється на 50-75%, адже різниця між температурою тіла та водним середовищем активізує обмінні процеси. Регулярні заняття у воді зроблять ваше тіло гнучким, витривалим і сильним, дихання спокійним, а думки ясними.

Лікарі рекомендують заняття плаванням не лише для профілактики захворювань, а й в комплексі лікування наступних хвороб:

1. При терапії неврозів. Вода регулює процеси збудження і гальмування центральної нервової системи, знімає втому, розслаблює та заспокоює, налагоджує кровопостачання мозку.

2. У воді людина не відчуває ваги власного тіла, тому це єдиний вид спорту, який показаний для лікування хвороб суглобів та остеохондрозу. Плавання знімає спазм з м'язів, покращує відтік лімфи, зменшує набряки суглобів та сприяє регенерації тканин.

3. Міжхребцеві грижі – ще один діагноз, при якому плавання дозволяє зменшити больові відчуття. Завдяки укріпленню м'язового корсета спини, пошкоджені хребці розвантажуються і, в деяких випадках, хворий може обійтись без хірургічного втручання.

4. При паралічах та часткових втратах руху плавання стає чи не єдиним можливим видом фізичної активності. Ефективність занять у воді доведена і при профілактиці інсульту, адже плавання сприяє нормалізації судинного тонусу і тиску.

5. Плавання входить у комплекс заходів при реабілітації після травм та відновлення організму. Повернення тонусу м'язів, укріплення м’язового навколохребцевого каркасу і, як наслідок, зниження больових відчуттів дозволяють людині поступово збільшувати активність.

Плавання розвиває координацію рухів та укріплює м'язовий корсет

6. Ожиріння та зайва вага чинять додаткове навантаження під час занять на суші. У воді відбувається одночасне тренування усіх м'язів, однак, завдяки ефекту невагомості, не страждає хребет та суглоби. Також стабілізується артеріальний тиск, покращується кровообіг.

7. Плавання допомагає в лікуванні і профілактиці хвороб серцево-судинної системи, таких як гіпертонічна хвороба, вегето-судинна дистонія, атеросклеротичне ураження судин.

8. Під час плавання відбувається тренування та масаж дихальної системи, підвищуються її функціональні показники та опірність організму. Тому цей вид спорту рекомендується при бронхіті та бронхіальній астмі.

9. Варикоз заважає займатися багатьма видами спорту, особливо силовими тренуваннями. Однак, у воді вени розслаблюються, нормалізується циркуляція крові, а горизонтальне положення тіла сприяє відтоку крові від ніг, зменшенню на них додаткового навантаження.

10. Плавання розвиває координацію рухів, укріплює м'язовий корсет і зменшує навантаження на хребет. Лікувальне плавання один з дієвих методів лікування вад постави та хвороб спини.

Читайте також: Омега-3: все, що ви маєте знати про популярний додаток

Як обрати найкращий для тіла стиль плавання

Якщо у вас нема конкретних проблем зі здоров'ям, а плавання – приємний спосіб укріпити тіло та імунітет, можете сміливо пірнати у воду і плавати тим стилем, який до вподоби. Та не забувайте змінювати вид активності, щоб не перенапружувати м’язи.

При лікуванні хвороб спини стиль плавання має вирішальне значення

У всіх інших випадках перед записом на заняття варто проконсультуватися з лікарем. Не зайвим буде відвідати індивідуальні тренування з тренером, особливо, якщо ви прийшли до басейну за гарною поставою. Адже при лікуванні хвороб спини, стиль плавання має вирішальне значення.

Брас – розробляє плечі, грудну клітину, найширший м'яз спини. S-подібний сколіоз, судоми, невралгія, мігрені. Підходить вагітним жінкам, літнім людям та немовлятам.

Кріль – акцент на найширший м'яз спини, плечі та грудну клітину. Допоможе подолати біль в суглобах, плоскостопість, при лікуванні кіфозу.

Батерфляй – залучає плечовий пояс, прес, поперек. Найбільш енергозатратний, тому допоможе схуднути. А от при хворобах хребта його не рекомендують.

Кріль на спині – тренування м'язів спини і підколінних сухожиль. Відновлення опорно-рухового апарату, міжхребцевих гриж, сутулість.

Чотири стилі плавання

Коли варто відмовитись від плавання? Протипоказанням для занять плаванням є респіраторні вірусні інфекції, пневмонія, розлади кишечника, хвороби шкіри, лихоманка, хронічні хвороби в період загострення, активна форма туберкульозу, сифіліс, гострі запальні процеси, епілепсія, важкі вроджені і набуті вади серця, нирок та печінки, судомний синдром і нестабільність хребта.

Помилки під час плавання, які шкодять здоров’ю

1. Задирання голови

Неправильне положення тіла у воді може принести набагато більше шкоди здоров’ю, аніж користі. Так, часто люди бояться видихати повітря у воду і плавають із закинутою головою. Тривала напруга шийних м’язів у комірцевій зоні може спровокувати головні болі і защемлення, а неправильне положення тіла шкодить хребту, навантаження на який збільшується. Тому важливо навчитись правильної техніки.

2. Неправильне дихання

Одне з основних умінь у плаванні – це правильне, систематичне дихання. У плаванні вдих завжди відбувається через рот, а видих – через ніс. Затримки, нерівномірне дихання, вдих не на повні легені спричиняють брак кисню. Додаткове навантаження на серце і легені заважає скоординувати дії та прогресувати у плаванні.

Неправильне положення тіла у воді може принести шкоду здоров’ю

3. Переохолодження

Варто пам’ятати, що заняття плаванням – це повноцінне тренування, під час якого треба змінювати ритм та види активності. Та весела компанія часто змушує нас дрейфувати біля бортика. Тривале знаходження у воді без руху веде до переохолодження організму. Як і в інших видах спорту, охололі м’язи неадекватно сприймають навантаження і ефекту від такого заняття не буде.

Оптимальний режим плавання

Якщо ви вирішили дбати про здоров’я, займаючись плаванням, розробіть підходящий режим та дотримуйтесь його. Так, ранкові заняття дозволяють використати максимальну енергію організму, сприяють швидшому схудненню. А вечірні, навпаки, розслабляють тіло, налаштовують на сон і відпочинок.

Обов’язково узгоджуйте тренування з прийомами їжі. Рекомендується харчуватися, як мінімум, за годину до плавання і 20-30 хв після виходу з басейну. Найкраще включати в раціон побільше складних вуглеводів, щоб мати енергію для подолання опору води. Також не нехтуйте водним режимом. Беріть з собою пляшку з водою та відновлюйте водний баланс після занять спортом, адже під час плавання людина пітніє так само, як і на суші.

Не виходьте на вулицю одразу після тренування, зачекайте поки тіло охолоне, для цього достатньо 20-30 хв.

Щоб отримати максимальний результат, оптимальним буде відвідувати басейн 2-3 рази на тиждень по одній годині. Ваше заняття у воді має таку саму структуру, як і в інших видах спорту: розминка, тренування, заминка. Розігрівати м’язи можна перед заходом у басейн або у воді, пропливши 100 м в інтенсивному темпі.

Не виходьте на вулицю одразу після тренування – зачекайте поки тіло охолоне

Всі фото: Unsplash.

Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.