Вікова криза: що воно таке
Розвиток і дорослішання нерозривно пов’язані з кризовими періодами у житті людини. Це природно і закономірно, але не завжди так приємно, як би того хотілося. Таких етапів небагато, але всі вони надзвичайно важливі.
Читайте також: У якому віці чоловіки відчувають себе найбільш самотніми
У момент вікової кризи і трирічний малюк, і підліток-бунтівник, і зрілий дорослий розуміють, що не хочуть жити далі за тим сценарієм, що й раніше. Назріває потреба змін, але не завжди людина розуміє, що саме робити і як проявити свій потенціал.
Хороша новина – усі кризи закінчуються. Та коли знаєш, як вони проявляються і як їх вирішувати, проходження цього періоду стає легшим і більш результативним.
У момент вікової кризи людина розуміє, що не може жити так, як раніше
Американський психолог Е. Еріксон ще в 1950-х роках сформував теорію, згідно з якою впродовж життя людина проходить вісім стадій розвитку. Кожна з них закінчується конфліктом або кризою, коли формується нова ідентичність та здійснюється важливий вибір – прогрес чи регрес. Як наслідок, ми отримуємо нову позитивну або негативну якість.
Дитячі вікові конфлікти перебігають під впливом соціуму, батьків і не залежать від самої людини. А от вирішення дорослих, навпаки, можливе лише за активної участі самої людини.
Класифікація стадій розвитку особистості:
- від народження до 1 року – формування довіри або недовіри до світу;
- від 1 до 3 років – відчуття самостійності / сором, сумнів;
- від 3 до 6 років – ініціативність / провина;
- від 6 до 12 років – працелюбність / чуття неповноцінності;
- від 12 до 19 років – формування ідентичності або її дифузне відчуття;
- від 20 до 25 років – чуття близькості (інтимності) або ізольованості, відбувається вибір людей, яких любити і з ким дружити;
- від 26 до 64 років – продуктивність або інертність, стагнація. Основне – відчувати себе потрібним, виявляти і відчувати турботу;
- від 65 і до смерті – відчуття цілісності або відчаю.
Читайте також: Як впоратися з будь-якою кризою: поради психотерапевта
Найважчі кризові періоди в житті людини, якими не можна нехтувати
Криза 3 років
Перший період у житті малечі, який неймовірно зворушує і одночасно доводить до сказу всіх батьків. Дитина стає впертою, дратівливою та неслухняною, хоче все робити сама. Дуже часто перестає любити речі, які раніше просто обожнювала. Збоку таку поведінку можна трактувати як непослух, але це намагання дитини перейти на інший рівень розвитку.
Як пережити: батькам треба не поспішати, а знайти час, щоб зрозуміти нові потреби малечі і змінити усталені сімейні правила. Для дитини підтримкою буде контрольована самостійність, коли вона може робити те, що їй під силу, але при цьому тато і мама непомітно спостерігає за процесом. Саме такі кроки допоможуть закласти основи активної життєвої позиції малюка.
Під час кризи 3 років батькам потрібно зрозуміти нові потреби дитини
Підлітковий період
Цього часу з острахом очікують батьки, а їхні діти переживають один із найбільш яскравих, насичених та стрімких періодів життя. В 14-19 років юні люди вперше думають про майбутнє, його перспективи, визначаються з професією, якій мають намір присвятити себе.
Разом з цим підліткам доводиться миритися зі своїм новим тілом, переживати щоденні гормональні вибухи, знаходити своє місце в соціумі. Не дивно, що увесь спектр навантаження на психіку підлітка виявляється у непокорі, агресії та нових комплексах.
Як пережити: в цей час надзвичайно важливою для тінейджера стає підтримка сім’ї. Батьки повинні заохочувати перші прояви незалежності, уникати тиску. Якщо потрібно, не зайвою буде робота з психоаналітиком. Проблема вибору фаху – одне з найгостріших питань під час кризи.
Порятунком може стати gap year – пауза між школою та вступом до університету, під час якої підліток без зайвого поспіху може знайти справу до душі.
Криза чверті життя
Ви встигли закінчити навчання, змінити 2-3 місця роботи, зав’язати стосунки і раптом почали відчувати дезорієнтованість та потребу переглянути життя? Тоді у вас "криза тридцятиріччя", яка через шалений ритм життя і нові можливості все частіше торкається тих, кому щойно виповнилось 25.
Криза чверті життя – це смерть помилкового, ілюзорного "я", нав’язаного батьками, близьким оточенням. Нові навички дорослої людини поки що погано функціонують, особистість стає вразливою, руйнується інфантильний погляд на світ, не покидає відчуття провини.
Як пережити: криза 25-річчя насправді дуже корисна, адже допомагає вирватися з нав'язаних очікувань, перебудувати життя на свій смак. Найважливіше – не порівнювати себе з оточуючими, особливо, за успіхами, що демонструються в соцмережах. Потрібно змиритися з тим, що помилки неминучі і не боятися їх.
Чесно зізнайтеся собі в тому, які заняття дійсно подобаються та приносять захват. Зрозумійте, чого хочете досягти в недалекому майбутньому і починайте виконувати свій план.
Криза чверті життя – це смерть помилкового "я", нав’язаного батьками
Криза середнього віку
Якщо попередні конфліктні етапи були пов’язані з майбутнім, то криза середнього віку – це історія про минуле. Між 40 і 60-ма люди гостро усвідомлюють свою смертність, усі здобутки наче втрачають сенс, людину накриває почуття розчарування і знецінення.
Разом з психічними проявами, дається в знаки фізіологія: у жінок починається менопауза, а в чоловічому організмі знижується кількість тестостерону. Саме на цьому етапі надзвичайно вагомим стає соціальний статус.
Як пережити: криза середнього віку відрізняється від інших своєю чіткою непродуктивністю. Важливо не пропустити момент, коли роздуми над своїм життєвим шляхом переходять в симптоми клінічної депресії. Допомога фахівця дасть змогу подивитися на ситуацію під іншим кутом і не зруйнувати стосунки та здобутки, над якими людина працювала довгі роки.
Як зрозуміти, що настала вікова криза та як подолати її
Вікова криза ніколи не наступає раптово, так само, як і не триває всю життєву стадію. Найчастіше криза відбувається при переході з одного вікового періоду в інший. Часто людину охоплює тривога, апатія, депресивний настрій, виникає бажання змінити коло спілкування чи стосунки, зникає інтерес до роботи, відбувається крах життєвих цінностей.
Під час кризових періодів кожна людина може допомогти собі самотужки:
1. Усвідомити та прийняти ситуацію. Не ховатися від кризи та не ігнорувати її, а спрямувати всі сили на продуктивне переживання етапу.
2. Більше спілкуватися. Знаходити час на друзів, стосунки, оточити себе людьми, які надихають. Натомість, відмовитися від токсичного спілкування.
Під час кризових періодів кожна людина може допомогти собі самотужки
Читайте також: У якому віці самооцінка досягає максимуму: неочікувана відповідь
3. Слідкувати за режимом дня. Виробити власні ритуали (наприклад, чашка кави зранку), які стануть своєрідними якорями спокою, коли в голові хаос. Таким чином легше знову налаштуватися на роботу і впорядкувати життя.
4. Знаходити час на себе. Моменти наодинці з власними думками та хобі дають змогу сконцентруватися, переосмислити те, що відбувається.
5. Не приймати важливих рішень в періоди, коли криза загострюється і накриває депресивний настрій. В цей час кращий результат принесе робота з психологом.
6. Зрозуміти нові пріоритети. Усвідомлювати, що з деякими мріями, бажаннями і людьми треба прощатися, буває складно. Але це нормально – відпускати те, в чому для вас більше нема сенсу. Замість старих цінностей з’являться нові, адже ви, як особистість, ростете та змінюєтесь.
7. Не порівнювати себе з іншими. У кожного різні вихідні дані, але в епоху соцмереж цього не видно. Оцінюйте лише себе, власні успіхи у відношенні до себе старого.
8. Спорт. Будь-яка фізична активність корисна для стабілізації душевного стану. Обирайте заняття до душі. Тренування, яке хочеться відвідувати і в сонце, і в негоду, подарує впевненість у власні сили.
Не порівнюйте себе з іншими – це допопоже подолати вікову кризу
Момент, коли кризовий період успішно подолано, ви точно не сплутаєте ні з чим іншим – це надихаюче відчуття спокою, задоволення і підйому енергії. Вам здасться, що гора на плечах розсипалася, а ви розпрямили спину та готові спробувати нове життя на смак.
Тож не сприймайте вікові кризи, як лихий шторм, що несе розруху вашій душі. Цей конфліктний період по суті своїй не є деструктивний – він дає можливість особистісного зростання, нагоду зрозуміти себе і відкрити нові грані свого "я".
Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.