Пані Уляна зазначила, що новий штам коронавірусу вражає переважно людей зі слабким імунітетом та людей літнього віку. Втім, новий вірус швидко мутує та є потенційно небезпечним для кожного. А тому, слід знати, як захистися самому та як діяти, аби запобігти поширенню вірусу.

Читайте також: Спалах смертельної пневмонії в Китаї: хвороба шириться світом

Що таке коронавіруси

Передусім це зоонозна інфекція, тобто місцем їх зберігання та способом переміщення є тварини. Коронавіруси мають високу частоту мутацій і швидко змінюються, а відтак потенційно небезпечні для людей, адже передачу вірусу людині від людини вже підтвердили.

Коронавіруси вперше були ідентифіковані в середині 1960-х років. Разом з новим штамом коронавірусу, який зараз поширюється в Китаї та інших країнах, їх існує вже сім.


Зупинити попередні епідемії вдалося завдяки карантинним заходам/Фото: Unsplash

Приклади коронавірусів, які вражають людей

  • SARS-CoV вперше був зафіксований у Китаї 2002 року. Хвороба поширилася у багатьох країнах Північної і Південної Америки, Європи та Азії, спричинивши у 2002-2003 роках глобальний спалах – було зафіксовано понад 8 тисяч випадків, включаючи 774 смерті. Зупинити епідемію вдалося завдяки карантинним заходам: медичний персонал не покидав лікарні, куди надходили нові хворі.
  • MERS-CoV спалахнув у 2012 році в Саудівській Аравії. Більшість хворих мали симптоми гострого респіраторного захворювання, включаючи лихоманку, кашель та задишку. Вірус мав високу летальність – близько 35% з 2500 людей, які були заражені вірусом, померли.

Про новий штамп вірусу

Новий штам коронавірусу – 2019-nCOV. Спалах пневмонії, викликаної цим досі невідомим збудником, зафіксували в китайському місті Ухань у грудні 2019 року.

Багато людей, яких вразив вірус, працювали чи відвідували ринок в Ухані. Китайські продуктові ринки, так звані wet markets (мокрі ринки) – це скупчення живих і вбитих тварин, птахів, продавців і туристів. За таких умов вірусу зручно поширюватися поміж тушами, тваринами та людьми.


За останній тиждень кількість підтверджених інфекцій збільшилася втричі/Фото:Reuters

До теми: Назвали ймовірну причину появи китайського коронавірусу

Фактори, які ускладнюють ситуацію

Лікарі повідомляють, що одужання здебільшого залежить від імунітету людини. Поки відомо, що люди, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров'ям, зокрема, слабкий імунітет.

Також з померлих більшість людей літнього віку. У багатьох з них були супутні захворювання, як цироз печінки, гіпертонія, цукровий діабет чи хвороба Паркінсона.

Ситуація ускладнюється тим, що незабаром розпочнуться святкування до Китайського нового року. В цей час до Китаю приїжджають сотні мільйонів людей.

Уляна Супрун
На даний момент експерти вважають, що в зоні ризику найбільш ймовірно люди із слабким імунітетом. Основне занепокоєння викликає діапазон вираженості симптомів: деякі люди мають легкі симптоми, інші — тяжко хворіють. Це ускладнює встановлення справжньої кількості заражених та швидкості передачі вірусу від людини до людини.

Зараз вакцини проти коронавірусів не існує. Повідомляють, що вакцина проти нового штаму 2019-nCOV поки на ранній стадії розробки”.

Як захиститися:

  • часто та ретельно мити руки милом та водою;
  • не торкатися брудними руками очей, носа чи рота;
  • уникати тісного контакту з хворими людьми.


Якщо відчуваєте, що занедужали – залишайтеся вдома/Фото:Unsplash

Якщо у вас є симптоми гострої респіраторної інфекції, аби запобігти зараженню інших:

  • залишайтеся вдома, якщо захворіли;
  • уникайте тісного контакту з іншими людьми;
  • прикривайте рот і ніс тканиною під час кашлю і чхання, а опісля ретельно мийте руки;
  • провітрюйте приміщення та дезінфікуйте поверхні.

Людям, які зараз знаходяться десь поблизу зони розповсюдження вірусу, радять:

  • підтримувати гігієну рук;
  • уникати відвідування ринків тварин та птахів;
  • уникати відвідування хворих;
  • звернутися до лікаря у разі появи симптомів — кашлю, лихоманки чи труднощів з диханням;
  • телефонувати заздалегідь, перш ніж їхати до лікарні.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.