До імунної системи належать різні органи, тканини та окремі клітини, які разом працюють як злагоджений механізм, щоб не пустити в організм захворювання. Тож перш ніж її зміцнювати, 24 Канал пропонує розібратись, як нам вдається захищатися від патогенів.

Також на тему Який імунітет проти коронавірусу ефективніший: після хвороби чи після вакцинації

Як працює імунітет

Патогенні мікроорганізми є практично скрізь: у пісочниці, на іграшках, дверних ручках, комп'ютерній клавіатурі, купюрах та монетах, харчах, які ми купуємо, на руках людей, з якими ми контактуємо, і навіть на наших долонях. Вони тільки й чекають, щоб потрапити в наш організм. Серед такої величезної кількості мікроорганізмів, які нас оточують, людина не змогла б вижити без імунітету. Саме він захищає від загроз та забезпечує здоров'я внутрішнього середовища.

Чому ж у кожного є різний імунітет? А все тому, що з часом ця важлива для організму система росте і розвивається. Сам процес не має чіткого плану, тому імунітет формується з урахуванням потреб і життєвих обставин конкретної людини на кожному окремому етапі її життя. І зрештою виникає така захисна система, яка найкраще підходить саме своєму власнику.

Імунітет
Імунітет формується з урахуванням потреб людини / Фото Shutterstock

Наша імунна система не є якимось окремим органом. Вона складається з різних систем, які працюють у гармонії одна з одною: тимус (залоза імунного захисту), селезінка, глоткові мигдалики, величезна кількість лімфовузлів, а також кістковий мозок.

Крім цього, до складу імунної системи входять багато типів різних клітин та безліч інших "помічників", таких, як антитіла, медіатори (здійснюють передавання нервового імпульсу), чимало різновидів білків, а також бактерії, які живуть на поверхні нашої шкіри, слизових оболонках та в кишківнику.

Тож за своєю природою імунна система є злагодженою командою, що працює на знищення патогенів, які потрапляють в організм.

Як допомогти імунітету

Та навіть така складна система, як імунна, на жаль, не може на всі 100% захистити людину від загроз. Але хороша новина у тому, що можна забезпечити їй умови для ефективної роботи. Лікарка-педіатр Тетяна Дзюба поділилась простими порадами, які допоможуть імунітету краще захищатися від збудників хвороб.

Дотримання гігієни

Важливість гігієни людство почало краще розуміти ще із середньовіччя, а зі стартом пандемії COVID-19 ця важливість посилилася. Просте механічне видалення патогенів водою з милом знижує їхню кількість на тілі та поверхнях. Тому:

  • Мийте руки з милом перед приготуванням їжі та після відвідування вбиральні.
  • Прикривайте рот і ніс під час чхання та кашлю хустинкою або ліктем.
  • Забезпечуйте чистоту ран, порізів та інших поверхневих травм.
  • Не чіпайте рани, які гояться, і не видавлюйте прищі, щоб уникнути поширення інфекції.

Вакцинація

Нині це важливий спосіб захисту від інфекцій з підтвердженою високою ефективністю. Щеплення рекомендовано більшості дітей та дорослих.

Вакцинація
Вакцинація – єдиний спосіб захиститись від інфекцій / Фото 24 Канал

Коли в суспільстві вакциновано 90% чи більше людей, утворений вакцинацією імунітет зупиняє поширення хвороби. Якщо відсоток менший, то інфекція може мутувати й тоді навіть вакциновані втратять захист.

Також колективний імунітет захищає немовлят, невакцинованих людей чи осіб з ослабленою імунною системою, яким не можна робити щеплення.

Відмова від паління

Паління порушує баланс імунних реакцій та знижує здатність чинити опір інфекціям. Крім того, паління пов'язують із підвищеним ризиком розвитку інших захворювань як то ХОЗЛ (хронічне обструктивне захворювання легень), емфізема, атеросклероз, онкологія.

Обмеження вживання алкоголю

Надмірне вживання алкоголю пригнічує активність імунного захисту. Водночас вплив невеликих доз спиртного на імунітет досі обговорюється серед експертів.

Підтримка оптимальної маси тіла

Надмірна маса тіла впливає на інші органи та тканини. Ожиріння негативно впливає на захист проти інфекцій та потенціює розвиток інших захворювань органів та систем людини. Водночас і надто низька маса тіла також спричиняє знижену здатність організму захищатися від патогенів.

Підтримка фізичної активності

Відомо, що інтенсивні фізичні навантаження можуть мати пригнічуючу дію на деякі імунні функції. Водночас помірна фізична активність може покращувати функціонування імунної системи. Це пов'язано не лише з потенційним зниженням маси тіла, а й кращою оксигенацією тканин, тренуванням серцево-судинної та дихальної систем.

Фізична активність
Фізична активність покращує імунітет / Фото Shutterstock

Збалансоване харчування

Як і для будь-якої іншої системи організму, для імунітету важливим є надходження вітамінів, мікроелементів і поживних речовин з їжею. У період хвороби імунна система потребує додаткової підтримки.

Читайте також Чому взимку ми частіше хворіємо: нове пояснення

Неправильне харчування знижує ефективність захисту організму. Такий же ефект має недостатнє надходження в організм окремих елементів. Зокрема, вітамінів С, D3 та цинку, які лікарі часто призначають пацієнтам для підтримки імунітету.

Вітамін С – потужний антиоксидант з вираженими протизапальними властивостями. Він має противірусний ефект, зокрема, щодо вірусу грипу, пригнічуючи його розмноження.

Вітамін D3 – раніше був відомий переважно завдяки своєму впливу на кістковий гомеостаз (здатність біологічних систем підтримувати відносно постійний склад і властивості) та засвоєння кальцію. Останні ж відкриття дедалі більше підкреслюють його особливе значення для нормальної роботи імунної системи.

Цинк – невіддільна частина структури та функцій багатьох біологічних ферментів. Як відомо, він виявляє потужну антиоксидантну активність у декількох системах органів, включаючи легені.

Стрес та сон

Хронічний стрес підвищує рівень гормонів надниркових залоз, що порушують взаємодію між компонентами імунної системи та активність окремих її компонентів, знижуючи її захисні властивості.

Подібну дію має і скорочення часу сну. Людині потрібно спати 7 – 9 годин на добу для того, щоб імунна система могла зберігати свої захисні функції у нормі.

Тому, щоб зменшити ризик захворювання, зверніть увагу в першу чергу на здоровий спосіб життя. Він вкрай необхідний для нормального функціонування імунної системи, яка працює на захисті нашого здоров’я.

*Реклама дієтичної добавки.
Не є лікарським засобом.
Декларація про відповідність продукції "ПАМП" вимогам українського законодавства у галузі харчових продуктів від 16.11.2021.
Виробник: Новелті Фарма ГДД СА, Швейцарія / Novelty Pharma GDD SA, Switzerland для АТ "Фармак". Найменування та місцезнаходження оператора ринку: АТ "Фармак", 04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 63. Промокод УКР/ПРОМО/01/2023/ДД/ПАМП/ППР/001