Стан імунітету визначає, чи людина занедужає після контакту з патогенами, інформує 24 Канал. Пояснюємо, як підтримати імунітет в тонусі, яку роль у цьому займає харчування, та що потрібно обовʼязково додати до раціону, щоб покращити захисні функції організму.

Також на тему Як харчуватися людям з аутоімунними захворюваннями

Чому восени підвищується ризик хвороб

Переохолодження знижує стійкість організму до інфекцій, тому мокрі ноги або недостатньо теплий одяг у прохолодну погоду можуть підвищити ризик захворювань.

Осінь
Восени підвищується ризик хвороб / Фото Pexels

Осінній сезон характеризується збільшенням контактів зі збудниками інфекцій, оскільки люди повертаються до роботи та навчання, що сприяє поширенню патогенів. Зокрема триваліше перебування в приміщення, де багато людей стають джерелом вірусів та бактерій, сприяє обміну збудниками захворювань.

Ще одним прикладом є громадський транспорт, де восени пасажиропотік значно збільшується. Через надлишкову кількість людей часто утворюється тиснява, в якій важко дотримуватись дистанції, що також сприяє поширенню недуги.

Відтак, щоб підтримувати ефективну роботу імунітету, необхідно дотримуватися здорового способу життя: повноцінно харчуватися, уникати стресів, висипатися, мати достатній рівень фізичної активності та робити профілактичні щеплення.

Як харчування впливає на імунітет

Їжа є ключовим фактором, що впливає на імунні реакції. Недостатнє харчування є найпоширенішою причиною імунодефіциту у світі.

Фактори, що можуть спричинити зниження імунітету:

  • споживання фастфуду, незбалансоване харчування;
  • радикальні дієти (без білків або вуглеводів) для схуднення;
  • недоїдання;
  • надмірне споживання цукру, солі, тваринних жирів;
  • надлишкова вага.

Брак поживних речовин може викликати серйозні порушення клітинного імунітету. Зокрема це трапляється через нестачу мікронутрієнтів, таких як цинк, селен, залізо, мідь, вітаміни A, C, E, D та B6, фолієва кислота. Всі вони мають значний вплив на імунні реакції.

Тому вживання різноманітної їжі є надважливим фактором у підтримці імунної системи. Дослідження підтверджують, що включення до раціону овочів, фруктів, бобів, грибів, горіхів, риби, мʼяса, складних вуглеводів та ферментованих продуктів на регулярній основі збагатить організм необхідними мікроелементами та покращить барʼєрні функції організму.

ВітаміниХарчування впливає на імунітет / Фото Unsplash

Незамінний вітамін

Вітамін D важливий для підтримки здоров'я кісток, м'язів та зубів. Але останнім часом вчені також виявили, що він відіграє ключову роль в імунному захисті від вірусних інфекцій.

Дослідження показують, що вітамін D позитивно впливає на імунні клітини (макрофаги, лімфоцити, моноцити), активуючи їх під час потрапляння інфекцій.

Нормальний рівень вітаміну D у крові становить понад 30 нг/мл. При вмісті від 20 до 30 нг/мл спостерігається недостатність, а нижче 20 нг/мл – дефіцит.

В Україні 82% населення живе з браком вітаміну D. Люди з таким авітамінозом частіше схильні до вірусних інфекцій, включаючи коронавіруси та грип.

Головне джерело вітаміну D – шкіра, де він синтезується під дією ультрафіолету, особливо сонячного світла. В Україні сонячних днів мало, що призводить до дефіциту сполуки у значної частини населення. Сезонні коливання рівня вітаміну D можуть частково пояснювати збільшення випадків застуд з осені до весни, коли дні короткі й похмурі.

Вітамін D також міститься в жирній рибі, печінці тріски, яйцях та вершковому маслі, але отримувати його у достатній кількості з їжі складно. Тому багатьом людям потрібно його приймати в добавках, таких як ВІТАГАМА® D3. Ця дієтична добавка містить 2000 МО і 5600 МО вітаміну D3. Відтак ВІТАГАМА® D3 швидко відновить запаси цього на дважливого вітаміну та допоможе підтримувати імунну систему в тонусі!