1/10 дози Moderna

Дослідники використовували вакцину Spikevax від Moderna. До слова, внутрішньошкірна вакцинація дробними дозами раніше вивчалася як стратегія економії вакцин проти грипу, сказу, гепатиту A і B, кору й АКДС.

До теми У Pfizer закликали робити третє щеплення: кажуть, може захистити від Дельти у 100 разів краще

Деталі випробування

Тепер же вчені протестували ефективність 1/10 дози Moderna проти коронавірусу. Випробування провели за участі здорових дорослих 18 – 30 років (середній вік 25 років).

9 учасників отримали 10 мкг під шкіру на 1 і 29 день. Після відстеження побічних реакцій ще 29 учасників розподілили на дві групи – для отримання 20 мкг під шкіру або внутрішньом'язово.

Ефективність вакцини, введеної таким методом

Визначалася концентрація нейтралізуючих антитіл на 43-й день після другої дози. Результати порівнювали з людьми, які перехворіли на коронавірус із вакцинованими звичайним методом.

Побічні реакції залежно від методу введення ін'єкцій:

  • Побічні реакції після внутрішньошкірної ін'єкції були помірними.
  • У групі з 20 мкг системні реакції були частішими, але все ж добре переносилися.
  • У всіх учасників відзначені "значно вищі" концентрації антитіл, ніж у перехворілих.

Внутрішньошкірні дози по 10 і 20 мкг добре переносяться, безпечні й ведуть до стійкої відповіді антитіл у здорових дорослих у віці 18 – 30 років, і таку схему можна використовувати для економії запасів вакцини,
– зробили висновок дослідники.

Вакцина є ефективною навіть у малих дозах / Інфографіка medrxiv

Відзначимо, що вчені проведуть додаткові дослідження антитільного та Т-клітинного імунітету після внутрішньошкірної вакцинації – це забезпечить більше даних про стійкість і тривалість імунної відповіді.