Невтішна статистика

За статистикою ВООЗ, щорічно реєструється 1,4 мільйона випадків захворювання на гепатит А. Понад 240 мільйонів людей мають хронічну інфекцію гепатиту В, а від його наслідків щорічно помирає близько 780 тисяч людей.

Хронічною інфекцією гепатиту С страждають 130 – 150 мільйонів людей у ​​світі. Щороку від хвороб печінки, які пов'язані з гепатитом С, вмирають 350 – 500 тисяч людей.

До теми Небезпечний гепатит: як виявити та запобігти інфікуванню

Гепатит – що це?

Гепатит – це запалення печінки, викликане, переважно, вірусною інфекцією. Існує 5 основних вірусів гепатиту, звані типами A, B, C, D і E.

Всі вірусні гепатити поділяються на дві групи – з ентеральним або парентеральним механізмом зараження:

 • перша група – це гепатити А і Е, заразитися якими можна при вживанні інфікованої вірусом води або продуктів, а також через брудні руки.
 • друга група – гепатити B, C, D, які передаються статевим та побутовими шляхами, від матері плоду, при лікувально-діагностичних маніпуляціях забрудненим інструментарієм, проведенні нестерильним інструментом процедури манікюру, татуажу, пірсингу, а також при використанні однієї голки різними людьми при вживанні ін'єкційних наркотиків.

Варто знати Як не підчепити гепатит у манікюрному салоні

Захворюваність в Україні

За даними Міністерства охорони здоров'я України, близько 5% українців інфіковані вірусом гепатиту С та приблизно 1 – 2,5% – вірусом гепатиту В, тоді як більшість пацієнтів не знають про свій діагноз і не отримують терапію.

Найпоширенішим типом гепатиту за даними ВООЗ є вірусний гепатит В.

Щорічно в Україні реєструють близько 11 тисяч нових випадків вірусних гепатитів. Впродовж минулого, 2020 року хронічну форму вірусу гепатиту В діагностували у 773 українців, гостру форму інфекції виявили у 731 людини.

Ці цифри більш ніж удвічі перевищують показники поширеності вірусу гепатиту В у країнах Європейського Союзу.

Що треба знати про вірус гепатиту В

Ймовірність того, що інфекція стане хронічною, залежить від віку, коли людина була інфікована.

Проти гепатиту В можна вакцинуватись

Найдієвішим способом профілактики вірусного гепатиту В є вакцинація. Саме завдяки масштабній вакцинальній програмі у світі зменшилась кількість випадків інфікування серед дітей!

Так, за даними ВООЗ, частка дітей у віці до 5 років з хронічною інфекцією гепатиту В зменшилася до менш як 1% у 2019 році у порівнянні з приблизно 5% в період з 1980 –2000 роках – до початку компанії вакцинації.

Це знаменує собою досягнення однієї з найважливіших задач з ліквідації вірусного гепатиту до 2020 року – знизити показник поширеності вірусного гепатиту В серед дітей у віці до 5 років менш ніж 1%.

Як проявляється гепатит

 • На початку захворювання гепатит А нагадує грип і починається з підвищення температури тіла, головного болю, загальної слабкості, болях у м'язах.
 • Вірус гепатиту В проявляє себе не так швидко, зазвичай це незначне підвищення температури, болі у суглобах, іноді висипання.
 • Початкові прояви гепатиту С можуть характеризуватись слабкістю і зниженням апетиту.

Втім уже через кілька днів симптоми захворювання змінюються: зникає апетит, з'являються тяжкість або біль у правому підребер'ї, нудота, темнішає сеча і знебарвлюється кал.

Жовтушність склер, слизової оболонки рота, а надалі – шкіри, свідчать про перехід хвороби в жовтяничний період.

Вам може бути цікаво Скільки українців захворіли на гепатит С у 2020 році

Одужання від гепатиту

Зазвичай після появи жовтяниці стан хворих покращується поступово, протягом декількох тижнів, відбувається зворотний розвиток симптомів. Так протікають гострі форми вірусних гепатитів.

Однак, з хронічним перебігом гепатиту, усе може бути значно складніше – це стосується гепатитів B, C та D. Довгостроковими ускладненнями цих інфекцій є цироз та гепатоцелюлярна карцинома.

Ускладнення гепатиту

Вірус гепатиту D може інфікувати тільки тих людей, хто інфікований вірусом гепатиту В. Подвійна інфекція може призводити до розвитку серйозної хвороби.

Вірусний гепатит С у 90% випадків розвивається без чітко виражених симптомів хвороби і довгий час залишається недіагностованим, а тому приблизно у 55 – 85% перехворілих, розвивається хронічний гепатит.

Профілактика гепатиту

 • Щоб запобігти інфікуванню гепатитом А і Е треба: споживати кип'ячену воду, завжди мити фрукти і овочі, а також мити руки після відвідування туалету і перед їжею.
 • Для запобігання зараження гепатитами В, С і D слід уникати контакту з біологічними рідинами інших людей, в першу чергу з кров'ю.
 • Зупинити поширення вірусу гепатиту В можна завдяки дотриманню санітарно-гігієнічних заходів: предмети особистої гігієни повинні бути індивідуальними і роздільно зберігатись, як от прилади для гоління, зубні щітки, мочалки.
 • Гепатити В і С найчастіше передаються статевим шляхом – уникайте випадкових статевих зв'язків та використовуйте засоби контрацепції.
 • Вирішуючи зробити татуювання або пірсинг перевіряйте стерильність обладнання, яке застосовують у салоні.
 • Не забувайте також закривати будь-які відкриті рани та порізи на шкірі.