Якщо щось не так з очима після тривалої роботи за комп'ютером або іншими екранами, це може бути синдром комп'ютерного зору або цифрової напруги очей. Він проявляється, коли завдання перевищують візуальні можливості очей комфортно виконувати їх.
Також на тему Початок навчання: що робити, щоб у вашої дитини не зіпсувався зір
Серед причин:
- дрібний шрифт – символи на смартфоні часто дрібніші та менш контрастні, ніж текст у друкованій книзі;
- освітлення – якщо екран пристрою занадто яскравий або, навпаки, тьмяний, це може викликати втому очей;
- відображення – відблиски від штучного чи природного світла можуть заважати сприйняттю інформації;
- ергономіка – багато хто з нас тримає смартфон занадто близько до обличчя або під невідповідним кутом, що посилює навантаження на очі;
- рідкісне моргання – коли ми захопленні читанням або переглядом, то забуваємо моргати, це може спричинити сухість очей;
- невиправлені проблеми із зором – відсутність діагностики чи неправильна корекція може збільшувати напругу.
Чи може смартфон зіпсувати зір
Люди з короткозорістю, або міопією, зблизька бачать добре, а вдалині – погано. Правда, "вдалині" може бути як за кілька метрів, так і за 20 – 30 сантиметрів — це залежить від тяжкості міопії.
Вчені поки не виявили взаємозв'язку між надмірним використанням смартфонів і міопією у дорослих віком від 18 до 40 років, проте потрібні подальші дослідження — можливо, смартфони все ж таки становлять небезпеку і для дорослих.
Як допомогти очам менше втомлюватися
На жаль, не завжди можна відкласти смартфон убік і піти прогулятися, щоб дати очам відпочити, наприклад при віддаленій роботі, пов'язаній з використанням гаджетів. Ось що в такому разі рекомендують офтальмологи:
- Моргати! У нормі ми моргаємо приблизно 15 разів на хвилину, а при використанні будь-яких електронних девайсів – втричі рідше. Тому варто зробити над собою свідоме зусилля і гарненько поморгати. Згодом це може стати звичкою.
- Зволожувати очі спеціальними краплями (штучною сльозою), якщо почуття сухості очей все ж таки не зникає.
- Дотримуватися правила "20-20-20" : кожні 20 хвилин переводити погляд від смартфона або іншого девайсу на предмет, розташований мінімум за 20 метрів, і дивитися на нього протягом 20 секунд. Ну або просто частіше дивитися у вікно.
- Носити спеціальні окуляри, що знижують навантаження очей. Лінзи в окулярах сконструйовані так, щоб фокусувати зір на близько розташованих предметах. Головне не сплутати їх із лінзами, що фільтрують синій колір, – вони не мають доказів ефективності.
- Налаштувати яскравість та контрастність пристрою. Яскравість повинна відповідати рівню освітленості – надто яскравий екран у темряві сліпить, а надто тьмяному при світлі дня складно щось розібрати. Підвищення контрастності допоможе знизити навантаження органів зору.
- Уникати відблисків на екрані або хоча б зменшити їх кількість. Для цього існують спеціальні покриття антивідблиску та екрани.
- Дотримуватися правильної пози — не підносити смартфон надто близько до очей, стежити за станом шиї та плечей, щоб не викликати перевантаження.
Також для збереження здоров'я очей дорослим і дітям корисно частіше відриватися від електронних девайсів і бувати на свіжому повітрі – навіть якщо це буде просто прогулянка.