За оцінювальними даними в Україні станом на 2019 рік – 250 000 людей, які живуть з ВІЛ. Але майже кожен другий українець з ВІЛ не знає про свій статус, пише 24 канал.

Також на тему: Як розповісти партнеру про венеричні захворювання

У всьому світі 38 мільйонів людей мають ВІЛ. З них 36,2 мільйона дорослі й 1,8 мільйона – діти молодше 15 років. Також 67% людей, що живуть з ВІЛ, отримували антиретровірусну терапію.

Антиретровірусна терапія (АРТ) – що це?
Метод терапії ВІЛ-інфекції, що складається з комбінації декількох противірусних препаратів. АРТ знижує кількість вірусу (або вірусне навантаження) в крові та біологічних рідинах. Така терапія рекомендується всім людям з ВІЛ, незалежно від того, як довго вони заражені. АРТ також знижує ймовірність передачі ВІЛ іншим людям, якщо приймати її за призначенням.

В чому різниця між ВІЛ і СНІД

ВІЛ – це вірус імунодефіциту людини. А СНІД – це остання стадія ВІЛу – синдром набутого імунодефіциту людини.

На цій стадії організм людини дуже ослаблений, він втрачає здатність чинити опір інфекціям. Тому у людини розвивається дуже багато хвороб, які призводять до смерті.

Кому потрібно робити тести на ВІЛ

Єдиний спосіб дізнатися, чи є у вас ВІЛ, – це пройти тестування, оскільки симптоми ВІЛ можуть не проявлятися протягом багатьох років.

Обов'язково тест на ВІЛ проходять:

 • донори крові, плазми крові, сперми та інших біологічних рідин, тканин і органів – при кожному взятті донорського матеріалу;
 • представники окремих професій, наприклад медичний персонал, що працює в центрах з профілактики та боротьби зі СНІДом, співробітники лабораторій, які здійснюють обстеження населення на ВІЛ-інфекцію.

CDC рекомендують всім людям у віці від 13 до 64 років хоча б один раз в житті пройти тестування на ВІЛ, а також радять пройти тест якомога швидше, якщо ви відповіли ствердно на будь-який з цих питань:

 1. Ви чоловік, який займався незахищеним сексом з іншим чоловіком, ВІЛ статус якого ви не знаєте?
 2. Чи були у вас статеві контакти анальні або вагінальні з ВІЛ-інфікованим партнером?
 3. Чи було у вас більше одного сексуального партнера з моменту останнього тесту на ВІЛ?
 4. Чи робили ви ін'єкції наркотиків і чи користувалися загальними голками, шприцами або іншим обладнанням для ін'єкцій (наприклад, місткістю, через яку в шприц набирали наркотик) з іншими людьми?
 5. Ви обмінювали секс на наркотики або гроші?
 6. Чи було у вас діагностовано інше захворювання, що передається статевим шляхом?
 7. Чи були у вас діагностовано гепатит або туберкульоз?
 8. У вас був секс з кимось, хто міг би відповісти ствердно на будь-який з перерахованих вище питань, або з кимось, чия сексуальна історія вам невідома?

Читайте також: Як зрозуміти, що у вас проблеми з імунітетом

Де здати тест на ВІЛ

Тестування на ВІЛ в Україні є доступним. Ви можете зробити тест на ВІЛ:

 • у свого сімейного лікаря, педіатра чи терапевта,
 • в центрах профілактики та боротьби зі СНІДом,
 • представництвах профільних громадських організацій,
 • в мобільних амбулаторіях та інших закладах,
 • ви можете зробити тест самостійно, купивши експрес-тест на ВІЛ в аптеці.

Результати тесту на ВІЛ

Якщо результат тесту негативний, можливо, у вас немає ВІЛ. Але тест виявляє вірус тільки на 2-6 тижні після зараження. Тому, якщо ви не впевнені в результаті, спробуйте ще раз через деякий час.

Якщо результат позитивний, вам проведуть повторний тест, щоб підтвердити діагноз. Два позитивних тести свідчать про те, що у вас ВІЛ. Хоча сьогодні не можна вилікувати ВІЛ, ви можете значно поліпшити тривалість і якість життя, якщо будете отримували антиретровірусну терапію.