Канадські вчені провели перше дослідження по вивченню природи хвороби Альцгеймера серед ідентичних (однояйцевих) трійнят. На час дослідження їм було 85 років, вони страждали на гіпертонію, у двох була діагностована хвороба Альцгеймера у віці 73 і 76 років, а також спостерігався обсесивно-компульсивний розлад.

Читайте також: Який тип олії найкраще впливає на мозок та допоможе хворим з деменцією

Як проходив експеримент

Дослідники оцінили послідовність генів і біологічний вік клітин організму (по клітинах крові) у трьох добровольців і їх дітей. Один з учасників експерименту також мав хворобу Альцгеймера, яку виявили у віці 50 років, а інший був здоровий. Обидва народилися від батька з хворобою Альцгеймера.

Початок хвороби Альцгеймера у трійнят вчені пояснили мутацією в гені APOE4, яку було у них виявлено. Однак такі висновки не могли пояснити хворобу в одного з дітей, у якого хвороба почалася раніше.

У батьків спостерігалося повільне прогресування захворювання, а у дитини деменція набула важку форму вже через п'ять років.

Згодом автори виявили, що біологічних вік клітин трійнят був на 6-10 років нижчий їх фактичного віку за паспортом. І навпаки, у дитини з раннім початком хвороби Альцгеймера клітинний вік був на 9 років вищим, що вказувало на прискорені процеси старіння в організмі.

Результати показують, що генетичний код людини не означає неминучого розвитку хвороби з віком. А відтак, це дає надії для людей, у яких в сімейному анамнезі є випадки хвороби Альцгеймера, не захворіти,
– заявила автор дослідження Морріс Фрідман.


Протоколу лікування деменції поки немає/Фото: Unsplash

Вчені продовжать працювати з цією унікальною родиною, аби визначити інші характерні для хвороби ознаки.

Наприклад, концентрацію бета-амілоїдних бляшок в мозку, які є головними біомаркерами хвороби. Також команда з'ясує, чи впливає біологічний вік на відстрочку або прискорення недуги.

До інших чинників, крім генетичної схильності, відноситься вплив навколишнього середовища і спосіб життя людини, які можуть підвищити або знизити ризики розвитку хвороби Альцгеймера.

Наприклад, нестача сну підвищує таку ймовірність, а здорова дієта і спорт знижують ризики.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.