Нова технологія забезпечить успішне переливання крові, йдеться у звіті вчених.

Читайте також: В Україні можуть змінитися правила вакцинації: деталі

За допомогою білка Cas9 з клітин тепер можливо вивести гени рідкісних груп крові. Відредагований матеріал поєднує в собі ознаки різних груп крові, відтак має високу сумісність при переливанні.

Принцип роботи – "знайти і замінити", тобто білок Cas9 розрізає ДНК у певному місці, який обрали за зразком. Після цього специфічні гени, які можуть викликати імунні реакції, видаляються.

редагування крові
Вчені працюють над редагуванням крові

Людям з такими вродженими захворюваннями, як таласемія і серповидноклітинна анемія, метод редагування генів допоможе значно швидше підібрати кров для переливання. Зробити те саме з донорської бази для таких пацієнтів важко, адже вони потребують частого переливання крові.

Щоб отримати кров для переливання, потрібно дуже багато роботи. Але одного разу кров з генетично модифікованими клітинами може врятувати цілу групу пацієнтів,
– зазначив керівник наукової групи Ешлі Той.

Вчені наголосили, що наразі технологія масово запроваджуватись у медичні заклади не буде – попереду багато роботи і тестувань. Проте за умови успішних досліджень редагування крові у майбутньому врятує життя мільйонів людей.

Що таке "теорія сумісності крові"? Переливання крові необхідне за великих крововтрат та при деяких захворюваннях. За теорією сумісності крові, несумісність реципієнта і донора може призвести до тяжких наслідків, аж до смерті пацієнта. Різні групи крові можуть бути сумісні, якщо при переливанні не буде реакції аглютинації, за якої антитіла атакують чужорідні еритроцити та відбувається їх склеювання. Так, перша група крові вважається універсальною, але водночас людям з нею не можна переливати ніяку іншу, а четверту групу можна використовувати тільки для четвертої. Проте людині ж з цією групою підійде будь-яка.