Про це в ексклюзивному коментарі для Здоров'я 24 розповіла психолог ГО "Development foundation" Ольга Яковлева.

Читайте також: Як обійми впливають на здоров'я

За її словами, якщо потерпілий перебуває у стані шоку, то дуже бажано людині, яка надає допомогу, вміти робити це правильно. Як правило, спочатку працюють дуже прості речі: теплий чай чи вода, плед (якщо є можливість). Коли потерпілий починає трішки усвідомлювати, що сталося – сприймає мову та готовий вислухати, тоді з ним можна почати говорити.

Психолог Ольга Яковлева
“Зазвичай спочатку людина все заперечує ("цього не може бути"), повертається до минулого і починає себе або когось іншого звинувачувати у тому, що сталося. Може, навпаки, "залітати" у майбутнє, яке завжди викликає страх. Тоді варто її дуже спокійно "заземлити" та повернути у момент "тут і зараз". Наприклад, запитати, чи зручно їй сидіти, або дати паперову хустинку і запитати, чи подобається її аромат. Тобто спробувати "вибити" людину з того стану, у якому вона перебуває. Вихід із найбільших криз починається з елементарних речей”.

Фахівець наголосила, якщо людина керована і готова приймати допомогу – важливо давати їй випити води кожні 20 хвилин. Це радять, зокрема, ізраїльські психологи, які працюють при терактах та з жертвами травмуючих подій. Крім цього, важливо посприяти спілкуванню потерпілих із близькими людьми.


Людині, яка знаходиться у стресі потрібно дати випити теплий напій

Також дуже важливим є дихання: варто попросити потерпілого подихати і робити це разом з ним, даючи чіткі команди, наприклад: вдихаємо через ніс, пропускаємо це повітря через себе, слідкуємо за своїм повітрям. Спокійний тон і правильне дихання приводить людину у більш-менш емоційно-нейтральний стан. Тоді з нею можна поступово розробляти план наступного кроку.

Психолог Ольга Яковлева
“ Я спочатку пропоную людині подихати. Якщо бачу, що дихання у неї більш-менш стабілізується і очі просвітлюються, прошу її назвати свій стан: що вона зараз відчуває. Якщо вона не може цього зробити, спокійно пропоную варіанти. Коли людина каже, наприклад, "мені сумно", тоді питаю, як вона б хотіла почуватися, і пропоную згадати якусь подію з дитинства чи недалекого минулого, де їй було добре. Коли вона починає згадувати, намагаюся деталізувати: який був запах, світло тощо. Це і є особиста копінг-стратегія (те, що робить людина, щоб впоратися зі стресом ) – коли їй буде погано, вона може пригадати цю ситуацію і деталізувати її, перемкнувшись таким чином на щось приємне”.

Після надання першої допомоги потерпілого, якщо є необхідність, варто перенаправити до фахівців. Це може бути як психолог чи психотерапевт, так і, наприклад, соціальна служба. Все залежить від ситуації. Наприклад, коли сталася трагедія і хтось втратив близьку людину ​– поки не відбудеться похорон, будь-яка подальша допомога просто не спрацює. Тобто тут передусім варто знайти ритуальне бюро, якщо є потреба, залучити сусідів чи рідних, які допоможуть саме з похованням, приготуванням поминального обіду і необхідними для цього грошима.

Читайте також: Безпечна школа: як каратимуть за цькування дітей

Зазначимо, що існує мобільний додаток PFAmobileUkraine, який можна безкоштовно скачати на Android. Програма містить детальний алгоритм дій при наданні першої психологічної допомоги та створена для того, щоб попередити посттравматичний синдром і правильно використати час, коли сильний стрес переростає у хворобу.

Про важливість психологічної підтримки та як зрозуміти, що вам потрібна допомога психолога – читайте у матеріалі.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.