За інформацією доктора медичних наук, професора Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського Василя Копчі, епізоотична ситуація щодо сказу в Україні значно погіршилася за останніі роки. Активні осередки природного типу цієї інфекції є на всій території нашої держави, більшість реєструється в Чернігівській, Сумській, Полтавській, Харківській, Хмельницькій і Луганській областях. Підвищена захворюваність на сказ є серед собак, котів та сільськогосподарських тварин, що значить – не все в нормі в першу чергу серед хижих тварин. Неконтрольоване зростання в населених пунктах кількості безпритульних собак і котів та неуважне ставлення власників домашніх тварин до вакцинації є передумовою формування осередків сказу міського типу.
Читайте також: Відомого українського музиканта покусав собака: вакцини проти сказу немає
За інформацією професора Копчі, у нашій країні за медичною допомогою з приводу укусів тваринами щороку звертається близько 110 тисяч осіб, з них майже 20 тисяч отримують антирабічні щеплення. Поодинокі випадки захворювань на сказ серед людей пов’язані з несвоєчасним зверненням потерпілих за медичною допомогою, несвоєчасне призначення антирабічних щеплень чи навіть відмова від специфічної профілактики сказу. Що може мати фатальні наслідки.
"Покусані" історії
Галина з Тернополя стала "жертвою" безпритульного собаки, отримала від нього укус. Її забрала "швидка допомога". Все, шо зробили в "швидкій" і в лікарні в перші хвилини – промили рану і намастили йодом. Це був вихідний. Сказали з понеділка прийти і лягати в лікарню.
Прийшла в понеділок, оформили на стаціонар. Але сказали, шо вакцини від правця немає (вакцину від правця також використовують при укусі тварин – "24"). Мовляв, пробуйте шукати самі, зараз дефіцит і ми нічого не зможемо зробити. Шукайте в Польщі, може в Києві,
– розповіла жінка.
Читайте також: Правець: симптоми та причини важкої хвороби
Натомість у лікарні в наявності була вакцина від сказу, про яку медпрацівники попередили, що вона має багато побічних дій, тому вони протягом 15 днів будуть стежити за станом пацієнтки.
Треба було підписати купу документів, але коли запитала, шо буде в разі, якщо побічні дії будуть жахливі, то відповіли – "всі претензії до Індії. Це не наші ліки",
– уточнила Галина.
Зрештою, від щеплення від сказу "не нашою" вакциною жінка відмовилась. Але "не зовсім чесними шляхами", за її висловом, дістала вакцину від правця. При цьому донька Галини, яка мешкає у Львові, пробувала знайти вакцину від сказу у Львові, але не допомогли ні "зв'язки", ні знайомі лікарі – "дефіцит, проблемно, важко".
Інша львів'янка, Соломія, розповіла про подібний випадок – знайому вкусив собака. І так само – ніде не могли знайти вакцину, у медзакладах казали, що нема. Вирішилося питання лише через міністерство – подзвонили в аптеку і там видали за прізвищем.
Читайте також: Вакцини в Україні: що гарантує держава
Вакцина, де ти є?
У вільному доступі є інформація Міністерства охорони здоров'я щодо залишків імунобіологічних препаратів в регіонах України, закуплених за кошти Державного бюджету. Згідно з цим списком станом на 01.03.2018 препарат проти сказу "Рабіпур Рсес" є у наявності майже у всіх регіонах України, окрім Чернівецької області та міста Києва. Також лише 3 дози – у Херсонській, 5 – в Івано-Франківській області. При цьому на Львівщині станом на початок березня – 172 дози, на Тернопільщині – 241.
Вимальовується картина, подібна до тієї, коли держава гарантує ліки для визначеного переліку захворювань, але на місцях лікарі кажуть, що цих ліків "немає". МОЗ вже давало такі роз'яснення, ми описали їх у публікації "Як знайти ліки, яких "немає", і добитися від лікарів гарантованого державою лікування".
Вакцини від сказу можна знайти в інтерент-аптеках
Де знайти, в кого питати
У відповідь на запит сайту "24" у МОЗ роз'яснили ситуацію. У 2018 році було внесено зміни до Постанови КМУ від 17 березня 2011р. № 298 "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров'я", відповідно до якої МОЗ проводить моніторинг рівня забезпечення закладів охорони здоров’я, зокрема вакцинами та ліками, та перерозподіляє їхні залишки у десятиденний термін згідно з фактичною потребою. З метою коригування рівня забезпечення перерозподіл вакцин та лікарських засобів може здійснюватися закладами охорони здоров’я, підпорядкованими установами самостійно, за взаємним погодженням, з наданням до МОЗ та відповідного структурного підрозділу з питань охорони здоров’я підтвердних документів про перерозподіл, або МОЗ згідно з фактичною потребою, зазначеною в заявках. Це дає змогу регіонам перерозподіляти ліки та вакцини самостійно, без втручання Міністерства, а лише з подальшим інформуванням його про зміни у кількості ліків. І у випадку критичної ситуації МОЗ може оперативно здійснити перерозподіл.
Вакцини, що входять до Календаря щеплень, закуповуються за кошти Державного бюджету України спеціалізованими міжнародними організаціями. Далі Мінохорони здоров'я передає закуплені вакцини структурним підрозділам з питань охорони здоров'я ОДА, а ті – місцевим закладам охорони здоров’я, щоб громадяни України могли отримувати необхідні щеплення безоплатно. У МОЗ наголошують: усі закуплені вакцини безпечні, ефективні та якісні, прекваліфіковані ВООЗ.
Якщо в окремому лікувальному закладі вакцина відсутня, необхідно звернутися до регіонального структурного підрозділу з питань охорони здоров’я, який повинен здійснити перерозподіл у межах регіону. Своєчасний розподіл ліків та вакцин по конкретних закладах охорони здоров’я – це питання відноситься до компетенції органів місцевої влади,
– пояснили у МОЗ.
Отже, якщо у лікарні на вашу біду розводять руками – не соромтеся підняти на ноги усіх медичних чиновників регіону. Що поробиш, наша медицина ще тільки стала на шлях реформування.
Читайте також: Не кором єдиним: назвали хвороби, які чатують на українців
Де купити вакцину від сказу
Купити за власні гроші вакцину виглядає не надто важко – на запит у Google отримуємо цілий список аптек, які пропонують відповідні специфічні вакцини. Але заковика у цінах. Вартість однієї дози стартує від 4000 гривень. Є й дешевші, близько 500 грн, але про такі вже пишуть "немає у наявності".
...Але ціни на вакцини від сказу – теж "кусючі"
Де є небезпека, а де – немає
Але навіть якщо вас вкусила тварина, не впадайте в паніку. Можливо, щеплення вам і не знадобиться. Запам'ятайте рекомендації лікарів, коли треба вакцинуватися від сказу, а коли – ні.
Щеплення від сказу потрібне:
- якщо вкусила, подряпала чи обслинила шкіру чи слизові оболонки явно хвора, підозріла чи невідома тварина, також – дика м'ясоїдна тварина, хижий птах, дикий гризун, кажан;
- якщо поранились предметом, забрудненим слиною чи мозком хворих чи підозрілих на сказ тварин;
- якщо вкусила, подряпала чи обслинила домашня тварина, яка через 10 днів після контакту захворіла, загинула чи зникла;
- якщо вкусив, подряпав чи обслинив домовий гризун – миша, щур – у неблагополучній щодо сказу місцевості;
- при ослиненні чи пошкодженні шкіри людиною, хворою на сказ.
Щеплення від сказу не потрібне:
- якщо поранення наніс нехижий птах;
- якщо подряпав чи вкусив дрібний гризун у місцевості, де сказ не реєструвався понад 2 роки;
- якщо випадково спожили термічно оброблене м'ясо чи молоко скажених тварин;
- при незначних та середньої тяжкості пошкодженнях, завданих домашньою твариною, яка після того упродовж 10 днів не захворіла.