Про це ексміністерка написала на своїй сторінці у фейсбуці.

Читайте також В Україні 2777 випадків COVID-19, 83 людей померли

Що відомо про тестування на COVID-19 в Україні?

Перші лабораторні тести Україні передали як гуманітарну допомогу наприкінці лютого – тести від ВООЗ, яких вистачило на 950 зразків.

У відкритому доступі складно знайти зрозумілу інформацію про те, скільки є тестів, де, скільки тестують на добу та чи вистачає потужності лабораторій. Але очевидним залишається факт, що тестуємо ми недостатньо,
– наголосила Супрун.

"На дослідження першої сотні нам знадобилося два тижні"

Перший випадок COVID-19 в Україні зафіксували третього березня. За тиждень після цього, Центр громадського здоров’я України повідомив, що опрацьовано 40 підозр.


В Україні проводять недостатню кількість тестувань, – Супрун / Фото Getty Images

Наразі темпи опрацювання збільшили тому, що у регіонах з’явилися тест-системи. До 10 квітня в офіційній статистиці зазначили, скільки підозр опрацьовано.

Як зазначає Супрун, кількість опрацьованих підозр не дорівнює кількості зроблених тестів. Для опрацювання однієї підозри треба зробити два тести. Тобто кількість проведених досліджень є більша.

"І вже у п’ятницю у статистиці з’явилася нова кількість – 23 522 проведених досліджень. Але навіть так – цього недостатньо для ефективного запобігання поширенню COVID-19", – додала ексголова МОЗ.

Тестування на коронавірус: статистика сусідніх країн

  • У Білорусі зафіксовано 2 тисячі випадків COVID-19 та зроблено 52 тисячі тестів;
  • У Румунії — 5,5 тисяч кейсів та 55 тисячі тестів;
  • У Польщі — 5,7 тисяч інфікованих та 118 тисяч проведених досліджень.

До кінця березня кордони України були офіційно відкриті та вільно сідали літаки з Франції, Німеччини, Італії та інших країн. Постанову про інформовану згоду щодо зобов’язання пройти двотижневу самоізоляцію Кабмін прийняв 21 березня.

Супрун нагадала, що температурний скринінг та експрес-тести є малоефективними у виявленні зараження коронавірусом.

Ми також бачили, як тисячі людей стояли у натовпі на кордоні, щоб потрапити додому перед закриттям пунктів пропуску. За даними МВС, з початку карантину до України повернулися понад 80 тисяч людей. Чи всі вони здорові – ніхто точно не знає, адже не всі мають виражені симптоми. Температурний скринінг та експрес-тести — малоефективні у виявленні вірусу. До того ж більшість людей відправляли на самоізоляцію під "чесне слово",
– заявила ексголова МОЗ.

Масове тестування

На сьогодні носіями коронавірусу в Україні можуть бути не лише ті, хто повернувся з-за кордону. За словами Супрун, необхідно впроваджувати масове тестування громадян.

Масове тестування – це перевірка людей із симптомами захворювання (тих, хто потребує госпіталізації, і тих, хто може залишатися вдома). Якщо тест позитивний, треба обов’язково відстежувати та тестувати усіх їхніх контактних осіб. Зараз таких людей лише просять ізолюватися вдома.

Ексміністерка повідомила, що в Україні поки що тестують лише тих, хто має виражені симптоми захворювання, але не всіх.

Зафіксовані випадки, коли українцям відмовляють у тестуванні. Якщо це сталося – треба звернутися на урядову гарячу лінію (15-45) або зателефонувати до ЦГЗ (0 800 505 840).

Тестування — важливий інструмент у розв'язанні проблеми пандемії

Приклад Південної Кореї

  • Перший кейс COVID-19 у Південній Кореї зафіксували 20 січня. З того часу там зробили більше ніж півмільйона тестів.
  • Корейські вчені розробили власний тестовий набір та запустили виробництво.
  • У пік захворюваності тест щодня проходили в середньому 15 тисяч людей.

Корейці мають розуміння, що тестування у комплексі з карантином є більш ефективними, аніж жорсткий локдаун на межі з диктатурою,
– написала Супрун.

Приклад США

У США також спочатку були проблеми з наявністю тестів. Коли вони з’явилися, американці одразу ж почали багато тестувати. На сьогодні там зробили близько 2,3 мільйона тестів і виявили більш ніж 469 тисяч випадків зараження коронавірусом.

За словами Супрун, що більше ми тестуємо, то більше маємо шансів відстежити, локалізувати та зупинити поширення захворювання.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.