Лікар сімейної медицини Костюк Андрій Анатолійович в ексклюзивному коментарі 24 Каналу розповів та спростував найбільш поширені міфи та стереотипи, що стосуються діабету.

Читайте також: Все про цукровий діабет: перші симптоми, профілактика і фактори ризику

Міф №1 Стрункі та худі перебувають поза групою ризику

Ми звикли до стереотипу, що діабетом частіше хворіють люди з надлишковою вагою, і цьому є пояснення. Статистика Гарвардського університету зазначає, що 85% хворих дійсно страждають зайвими кілограмами, однак 15% – це люди, які візуально не мають ознак ожиріння.

Їхня вага перебуває в межах здорової норми. Тому, навіть, якщо ви стрункі та не маєте генетичної схильності, це не означає, що не варто слідкувати за рівнем цукру у крові та інсуліну. Адже причиною розвитку діабету в худих є найбільш небезпечний вид жиру – вісцеральний. Він огортає внутрішні органи і теж викликає інсулінорезистентність.

Люди без зайвої ваги також можуть захворіти на діабет

Люди без зайвої ваги також можуть захворіти на діабет

– Справді, більшість випадків захворювання цукровим діабетом 2-го типу виявляють у людей, що мають надлишкову масу тіла або ожиріння, а люди з діабетом 1 типу, як правило, мають нормальну вагу. При цьому дорослим з нормальною або навіть низькою масою тіла також ставлять цей діагноз, приміром, панкреатогенний діабет.

Міф №2 Якщо цукор замінити на фруктозу, то все буде добре

Багато хто вірить у міф про те, що саме цукор викликає діабет. Ще в минулому столітті лікарі запропонували діабетикам замінити його фруктозою. Але зараз відомо, що такий крок ще більш шкідливий не тільки для хворого, а й для здорової людини.

Фруктоза, потрапляючи в організм, фільтрується лише печінкою, перевантажуючи цей важливий орган; потім вона перетворюється в жир, роблячи вашому здоров’ю "ведмежу послугу". І, що найгірше, впливає на виробництво в організмі гормону голоду греліну, через що потреба їсти з’являється набагато швидше.

– Висококалорійний раціон, насичений жирами і простими вуглеводами, сприяє розвитку ожиріння. До сьогодні нема доказів того, що споживання легкозасвоюваних вуглеводів (цукру) може призвести до діабету. Думка про те, що продукти з вмістом фруктози, мед, зокрема, можна їсти у необмеженій кількості – хибна. Замінники цукру також не завжди "здорові" тому їх слід вживати в помірній кількості.

Замінники цукру не завжди можуть бути корисними для здоров'я

Замінники цукру не завжди можуть бути корисними для здоров'я

Міф №3 Правильно підібране лікування дозволяє їсти все, що завгодно

Пацієнти з діагнозом "діабет" часто вважають, що терапія – справжня панацея, що врятує їх від захворювання. Нібито лікарські препарати нормалізують роботу організму та мінімізують шкоду від звичного способу життя.

Але лікарі стверджують, що саме дотримання правильного харчування при цукровому діабеті має дуже важливе значення. Якщо правильно підібрати дієту при легкій формі або навіть середньої тяжкості діабету 2 типу, то можна скоротити витрати на лікування, а деколи, навіть і повністю обійтися без нього.

– Перш за все, хворі на цукровий діабет повинні обмежити вживання в їжу легкозасвоюваних вуглеводів, які містяться, наприклад, в меді, цукрі, джемах і варенні, здобі, цукерках та інших солодощах, а також сухофруктах. Деякі лікарі рекомендують навіть повну відмову від вищевказаних продуктів, однак це необхідно лише при важких формах захворювання. Для хворих легкої або середньої форми діабету слід лише регулярно контролювати вміст цукру у крові, вживаючи при цьому цукор і солодощі в невеликій кількості.

Міф №4 Діабет ставить "хрест" на активному способі життя

Голлі Беррі, Пеле, Том Генкс, Сільвестер Сталлоне та інші відомі люди вдало спростовують цю застарілу інформацію. Останні дослідження доводять, що при правильному плануванні та контролі лікаря, фізичні навантаження, навпаки, корисні для діабетиків.

Регулярна спортивна активність допомагає регулювати рівень цукру в крові

Регулярна спортивна активність допомагає регулювати рівень цукру в крові

Перш за все варто потурбуватися про безпеку, проконсультуватися з медиками, особливо, якщо ви до цього вели сидячий спосіб життя. Експерти кажуть, що хворі повинні вимірювати свій рівень цукру за 30 хвилин до початку тренування і кожних півгодини впродовж нього. Це допомагає тримати його в нормі та спостерігати за змінами. А спеціальний перекус під рукою виручить, коли потрібно підняти рівень цукру після спортивних навантажень.

– Життя людини з цукровим діабетом повноцінне і не передбачає суворих обмежень. Активний спосіб життя поряд з правильним харчуванням відіграють одну з ключових ролей в процесі лікування. Проте, необхідність виконання фізичних вправ обмежується їх інтенсивністю. Регулярність, тривалість і вид тренувань необхідно індивідуально обговорювати з лікарем.

Міф №5. Вагітність і діабет абсолютно несумісні

Цей міф з тих часів, коли хвороба ще була недостатньо вивчена та погано контрольована. Сучасні досягнення науки дозволяють жінкам з діабетом не тільки завагітніти, а й виносити дитину з мінімальними ризиками для обох.

Як зазначає лікар, основним джерелом усіх негараздів під час вагітності за наявності діабету, є підвищений цукор у крові. Найнадійнішим критерієм оцінки ступеня компенсації цукрового діабету є глікований гемоглобін (HbA1c). Тому кожна жінка з цим захворюванням має пройти необхідне обстеження. Звичайно, можливість ускладнень залишається, однак при правильному плануванні та контролі така вагітність не відрізняється від вагітності в абсолютно здорових жінок.

Читайте також: Як попередити розвиток діабету: поради від Супрун

– Майбутні матері, які хворіють на діабет, повинні усвідомити, що народження здорової дитини можливе лише за наявності компенсації цукрового діабету не тільки впродовж усієї вагітності, але й щонайменше 2-4 місяців перед зачаттям.

Міф №6. При діабеті хворий змушений відмовитися від звичного раціону

Всі бачили відділи або полиці у супермаркетах з поміткою "діабетичне харчування". За останні 10 років цей ярлик перетворився у вдалий маркетинговий хід, але люди, що живуть з діабетом, можуть купувати їжу й у звичайних відділах.

Лікарі вважають, що раціон пацієнтів має бути збалансованим, і це – головне правило. Здорове харчування для діабетиків практично таке саме, як і для здорових людей. Обмеження насичених жирів, контроль споживання цукру і солі, в достатній кількості повинні бути присутні овочі, фрукти, злакові твердих сортів, складні вуглеводи.

Діабетики можуть купувати їжу у звичайних відділах

Діабетики можуть купувати їжу у звичайних відділах

Популярна продукція для діабетиків, у якій сахароза замінена на штучні підсолоджувачі чи фруктозу, може містити велику кількість жирів. Такі продукти завдають не меншої шкоди здоров’ю і можуть призвести до виникнення ряду ускладнень. Тому:

– Дотримання правильного харчування при цукровому діабеті – дуже важливе завдання, оскільки дане захворювання викликає порушення обміну речовин. Обирайте продукти зі зниженою жирністю жирів, видаляйте його з м’яса перед приготуванням, уникайте смаження, краще запікайте або тушкуйте, відмовтесь від майонезу та готових салатних заправок і соусів, для перекусів використовуйте свіжі фрукти та овочі.

Міф №7 Можна назавжди попрощатися із солодощами та десертами

Пацієнти з діабетом 1 і 2 типу повинні контролювати кількість вуглеводів у своєму раціоні, але можуть час від часу ласувати десертами. Про це пише American Diabetes Association.

При 1 типі захворювання варто узгоджувати наступну ін’єкцію інсуліну зі спожитим десертом, а хворі на 2 тип діабету, слідкуючи, також можуть насолоджуватися всією палітрою смаків. Золотим правилом для ласунів має стати звичка вживати невеликі порції солодощів лише в особливі моменти, смакуючи кожен шматочок.

Діабетики повинні контролювати кількість вуглеводів у своєму раціоні

Діабетики повинні контролювати кількість вуглеводів у своєму раціоні

Міф №8 Діабет не має симптомів, його може визначити лише лікар

Близько 25% людей навіть не здогадуються, що у них переддіабет або діабет та дізнаються про це лише на плановому огляді в лікаря. І не тому, що ця хвороба не має симптомів на ранніх стадіях. Проблема в тому, що вони настільки незначні, що пацієнти рідко пов’язують їх із таким страшним діагнозом.

– Існує комплекс симптомів, характерних для цукрового діабету обох типів. А саме: підвищена спрага, прискорене сечовипускання в нічний час, сухість шкірних покривів, втрата ваги, судоми ніг, порушення зору, свербіж шкіри. Проявляються ознаки залежно від ступеня зниження секреції інсуліну, тривалості захворювання й індивідуальних особливостей хворого.

Висновок

Правильний спосіб життя для людей з цукровим діабетом є одним з ключових моментів повноцінної взаємодії з навколишнім світом.

Дотримуючись певних правил, можна значною мірою покращити якість життя. І мова не йде про відмову від смачної їжі і наявності виснажливих фізичних навантажень, швидше — про помірність у всьому.

Спосіб життя людей з цукровим діабетом — це здоровий спосіб життя, якого в ідеалі повинна дотримуватися кожна людина, яка дбає про своє здоров’я.

Діагноз

Діагноз "цукровий діабет" – не вирок

Фото: Unsplash.

Що таке цукровий діабет?Це група ендокринних захворювань, що розвиваються внаслідок абсолютної чи відносної недостатності гормону інсуліну, появи інсулінорезистентності, внаслідок чого виникає гіперглікемія — стійке підвищення рівня глюкози у крові.

Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.