Чому важливе відкриття

Команда з Королівського коледжу Лондона і Лундського університету вперше довела, що єдиний біомаркер в крові – білок NfL – може точно вказувати на нейродегенеративні процеси мозку пацієнта без інших однозначних симптомів. Наприклад, проблеми з пам'яттю і порушення концентрації в літньому віці часто списують на депресію, однак тепер тест зможе точно відрізнити її від деменції та інших хвороб.

До теми Фактор розвитку депресії, на який ми часто не зважаємо

Що відомо про біомаркер

Показник NfL в крові виявився інформативним для 13 різних нейродегенеративних захворювань: кількох типів деменції, зокрема хвороби Альцгеймера, бічного аміотрофічного склерозу і хвороби Паркінсона.

Після вивчення 3138 образів крові вчені розробили еталонні порогові значення NfL у вікових групах, які дозволяють точно визначать наявність нейродегенеративних захворювань без характерних симптомів.


Часто діагностувати деменцію складно / Фото Unsplash

Деменція – що це?
Це порушення когнітивних функцій, яке провокує деградацію пам'яті, мислення, здатності спілкуватись та виконувати повсякденні завдання.

Найвищі рівні NfL в крові фіксували у людей з бічним аміотрофічним склерозом, лобно-скроневій деменції і деменції при синдромі Дауна. І хоча тест не може точно диференціювати тип хвороби, результат вкаже на конкретну групу розладів, після чого лікарі зможуть обстежити пацієнта з діагностованою патологією уже цілеспрямовано.

Перспектива застосування нового тесту

Тест пропонує доступну альтернативу складній інструментальній діагностиці, яка значно дорожча, але найчастіше застосована наразі – ПЕТ сканування мозку – пункція для забору спинномозкової рідини.

Простий аналіз крові дозволить з легкістю проводити масштабні скринінги для літніх людей з метою виявлення ознак нейродегенеративних захворювань на ранніх стадіях.