Зловживання алкоголем – проблема глобальна. За даними американського Національного інституту алкогольної залежності та алкоголізму (NIH), від нього помирають приблизно 2,4 мільйона людей на рік.

Також на тему Чи можна самостійно вилікувати алкоголізм

При цьому по-справжньому ефективних препаратів для позбавлення алкоголізму не існує, і найчастіше лікування зводиться до психологічних – індивідуальних чи групових. Однак вони не гарантують остаточного рішення, і люди нерідко зриваються навіть після багатьох років тверезості. Недарма кажуть, що "колишніх алкоголіків не існує".

Нове дослідження алкоголізму

Надію на створення ефективних лікарських засобів дає нова робота вчених з американського Орегонського наукового та медичного університету (OHSU). Експериментальну генну терапію випробували на лабораторних тваринах, помітно знизивши їх потяг до алкоголю протягом тривалого часу.

Ключова проблема залежності від спиртного пов'язана з тим, що перші дози призводять до викиду дофаміну – гормону, який тісно пов'язаний із почуттям ейфорії. Мозок звикає до такого стану і знижує природний рівень вироблення дофаміну, а для його підтримки вимагає нову дозу алкоголю. Вчені вирішили спрямувати зусилля на усунення такого ефекту. Для цього вони використовували ген, що кодує GDNF – сигнальний протеїн, нейротрофічний фактор, який відіграє важливу роль у регуляції росту нейронів.

Генна терапія алкоголізму

Фрагмент ДНК поміщали у порожню вірусну оболонку, носій, якого дозволяє доставляти ген усередину клітин. Вчені проводили досліди на восьми макаках, яким штучно сформували алкогольну залежність. Після цього тваринам дозволили самостійно визначати своє споживання спирту, і в середньому вони зупинилися на дозі, еквівалентній дев'яти стандартним дозам на день для людини. Одна така доза становить 10 грамів чистого спирту і відповідає 25 мілілітрам горілки або 200 мілілітрам пива.

Макак розділили на дві однакові групи – яка отримувала новий препарат, і контрольну, якою замість нього вводили нейтральну субстанцію – і відстежували їхню поведінку протягом року. Біологи зазначили, що тварини з дослідної групи знизили споживання алкоголю на понад 90%.

Потім макак приспали, щоб розглянути стан тканин їхнього мозку. Це підтвердило, що у тварин, які пройшли генну терапію, концентрації GDNF, і дофаміну були вищими, ніж у тварин з контрольної групи.