Девід Джуліус працює у Каліфорнійському університеті Сан-Франциско, а Ардем Патапутян – в інституті Скріппса в Ла-Хойя (США). Їхнє відкриття стало революційним – воно дало відповіді на багато питань про можливості тіла людини.
До теми Ліну Костенко планують номінувати на Нобелівську премію
Що вивчали лауреати премії
Науковці вивчали здібності людини, які давно сприймаються як належне – нашу можливість відчувати тепло, холод, біль або тиск під час дотиків.
Для того, аби визначити рецептори, які реагують на тепло, Девід Джуліус використовував капсаїцин — активний компонент перцю чилі. Ардем Патапутян використовував чутливі до тиску клітини, аби відкрити новий клас рецепторів, які реагують на механічні подразники в шкірі та внутрішніх органах.
Дослідження почали проводити у другій половині 1990-их років. До цього моменту наука не мала відповіді на фундаментальне питання щодо сприйняття людини: як температура та механічні стимули перетворюються в електричні імпульси у нервовій системі?
Наша здатність відчувати тепло, холод і дотик необхідна для виживання і лежить в основі нашої взаємодії з навколишнім світом. У повсякденному житті ми сприймаємо ці відчуття як належне. Але як порушуються нервові імпульси, щоб можна було відчути температуру і тиск? Це питання розв'язали лауреати Нобелівської премії цього року,
– йдеться у пресрелізі Комітету.
Завдяки роботам Джуліса та Патапутяна стало значно зрозуміліше, як наші відчуття взаємодіють з навколишнім середовищем. Дослідження цих двох вчених стали основою для активної наукової діяльності у вивченні нервової системи і її реакції на тепло, холод та механічні подразники.
Варто знати: цікаві факти
- З 1901 по 2020 рік Нобелівську премію з фізіології й медицини вручали 111 разів.
- Жінки ставали лауреатками премії лише 12 разів.
- У 1923 році Фредерік Бантінг став наймолодшим лауреатом премії за відкриття інсуліну — йому було 32 роки.
- Найстаршому лауреатові Френсісу Пейтону Раусу було 87 років. У 1966 році він отримав Нобелівську премію за відкриття онкогенних вірусів.
- У 2020 році розмір Нобелівських премій збільшили на 1 мільйон крон і тепер він становить 10 мільйонів шведських крон (близько 1 мільйона доларів) за кожну премію.
- Через пандемію COVID-19 Нобелівську премію у 2021 році вручатимуть в країнах, де перебувають лауреати, а не на церемонії в Стокгольмі. Але у Норвезькому нобелівському комітеті не виключили, що лауреат Нобелівської премії миру зможе приїхати в столицю Норвегії в грудні 2021 року.