У дослідженні, яке тривало 15 років, взяли участь дві тисячі пацієнтів у віці від 49 років, пише Clinical Nutrition.

Читайте також: Що робити при травмі очей

Усі учасники розповіли, як часто вони вживають яйця.

Виявилося, що у людей, які споживали 2-4 яйця в тиждень, знижувався ризик втрати зору в результаті вікової макулярної дистрофії сітківки ока на 62%.

Дистрофія сітківки ока – що це?
Це не одна, а ціла група захворювань очей, що призводять до поступової загибелі клітин сітківки. Вони можуть бути самостійними, а можуть виникати і на тлі інших хвороб. Дистрофія сітківки є основною причиною різкого погіршення зору аж до повної його втрати.

Підступність цієї патології полягає в тому, що протягом досить довгого часу вона себе практично нічим не проявляє, але при цьому призводить до незворотних змін в будові сітківки.

При цьому 5-6 яєць на тиждень ще більше знижували ризик вікової сліпоти в порівнянні з тими, хто не їв яйця або вживав їх менше, ніж два яйця на тиждень.

А от у людей, які їли кілька яєць на день, не знижувався і не підвищувався ризик розвитку сліпоти.

Дослідники вважають, що на збереження зору в даному випадку впливають каротиноїди, які у великій кількості міститься в яєчному жовтку. Відомо, хто каротин живить сітківку ока. Крім цих речовин в жовтку також багато лютеїну і зеаксантину, антиоксидантів, які здатні зберігати гостроту зору.

Вчені також не можуть пояснити, чому надлишок вживання яєць ніяк не впливає на гостроту зору.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.