Катаракта – це захворювання очей, при якому на кришталику з'являються каламутні плями. Сам кришталик – це лінза, через яку ми бачимо навколишні предмети. А щоб зображення було чітким, лінза має бути прозорою.
Також на тему: В око наче прожектор світить, і світ стає чітким: відверто про досвід лазерної корекції зору
Натомість у людей з катарактою кришталик мутніє, тому вони бачать предмети ніби через запотіле скло. Стає складніше читати, керувати автомобілем, важко навіть розгледіти вирази обличчя під час спілкування.
Причини катаракти
Катаракта буває вродженою та набутою.
Вроджена катаракта зустрічається у 1 із 10000 новонароджених. Хвороба може передаватися дитині у спадок від батьків або розвинутися внаслідок інфекційних чи запальних захворювань вагітної жінки, а також, якщо вона зловживала стероїдними гормонами, алкоголем чи наркотиками.
Причин набутої катаракти безліч: генетична схильність, інтоксикації (лікарські та інфекційні), порушення обміну речовин (наприклад, при цукровому діабеті, захворюваннях нирок або щитовидної залози), авітамінози, вплив іонізуючого випромінювання та електромагнітних хвиль, травми, погана екологія.
Факторами ризику такої катаракти є: жіноча стать, темний колір очей, ожиріння, куріння, алкоголізм і темна шкіра.
Катаракта розвивається поступово і спочатку проблем із зором не виникає. З віком плями на кришталику стають досить великими, щоб погіршився зір, і в результаті він може зникнути повністю.
Симптоми катаракти
- затуманений, розмитий зір;
- диплопія (коли двоїться в очах);
- чутливість до світла;
- ореоли навколо джерел світла;
- зниження контрастності зору – кольори стають бляклими або жовтуватими;
- стає складно бачити у темряві;
- потреба у яскравішому світлі, наприклад, під час читання;
- потреба часто міняти окуляри та лінзи.
Діагностика катаракти
Якщо ви помітили у себе якийсь з цих симптомів – зверніться до офтальмолога. Він розпитає вас детальніше, дізнається історію захворювань та проведе обстеження. Воно може включати:
- перевірку гостроти зору – стандартний тест, у якому потрібно прочитати букви на плакаті;
- офтальмоскопію – огляд задньої частини ока. Перед процедурою лікар може закапати вам спеціальні краплі для очей, щоб розширилася зіниця;
- огляд за допомогою щілинної лампи – це мікроскоп з яскравим підсвічуванням, за допомогою якого можна дослідити передню частину ока.
Лікування потрібно розпочинати якнайшвидше / Фото Unsplash
Лікування катаракти
Поки катаракта розвинулася не надто сильно, лікар може порадити змінити окуляри та виписати спеціальні краплі для сповільнення прогресування помутніння кришталика.
Але коли захворювання почне заважати займатися повсякденними справами і окуляри вже не допомагатимуть, лікар може призначити операцію із заміни кришталика на штучний.
Ви самі маєте вирішити, чи потрібна вам операція. Але потрібно розуміти, що понад 90% пацієнтів після такої процедури відновлюють нормальний зір. Спробуйте поставити лікарю кілька запитань, які допоможуть вам визначитися:
- Які ризики має операція? Якщо у вас є інші захворювання, розкажіть про них;
- Наскільки покращає мій зір після операції?
- Чи є ймовірність, що операція мені не допоможе?
- У мене проблеми із зором лише через катаракту? Якщо ви маєте інші порушення зору, операція може не допомогти;
- Що буде з моїм зором спочатку після операції?
Після операції з видалення катаракти через кілька днів перебування у стаціонарі пацієнта виписують з лікарні. Відновлювальний період займає 1,5 – 2 місяці. Під час якого потрібно закапувати в очі спеціальні ліки, а також носити пов'язку, що захищає око від бруду та води.
Якщо катаракту не лікувати, це призведе до повної втрата зору. Саме тому при перших ознаках потрібно негайно звернутися до фахівців і в жодному разі не займатися самолікуванням. Також важливо проходити регулярні профілактичні огляди, щоб виявити захворювання, навіть коли немає симптомів.