1 крок: дозволити собі емоції. Реакції можуть бути різними – паніка чи навпаки оціпеніння, відчуття тотальної дереалізації того, що відбувається, заперечення. Така відповідь на шокуючу та оглушливу звістку – нормальна і навіть корисна, адже психіка має адаптуватися і "пом'якшити" потрясіння. Зазвичай ця стадія триває до тижня, після чого потрібно переходити до безпосереднього розв'язання проблеми.

2 крок: розповісти про діагноз тим, кому вважаєте за потрібне. Вам знадобиться не тільки підтримка близьких, а й допомога – починаючи з того, щоб супроводжувати вас до лікаря і бути вашою "пам'яттю" впродовж консультацій до того, щоб взяти на себе частину домашніх турбот. Створіть команду і розподіліть зони відповідальності виходячи з ваших потреб та можливостей оточуючих.

3 крок: виключити можливість помилки при встановленні діагнозу. Для цього потрібно отримати консультацію кількох лікарів. Важливо розуміти, що похибка у діагнозі недопустима, адже ресурси, зокрема час, будуть використані, а лікування не дасть бажаних результатів. Також додаткові консультації дають можливість знайти "свого" лікаря.

4 крок: обрати місце лікування. Оптимально, щоб це була спеціалізована лікарня чи онкоцентр, оскільки і лікарі там зазвичай мають більшу практику, і діагностична база на високому рівні. Їхати на лікування за кордон або ні – справа бажання та фінансової спроможності кожного пацієнта. Оскільки рівень медицини в Україні зростає, а лікування здебільшого проводиться за іноземними протоколами, особливо важливо зважити своє рішення.

5 крок: перевірити, чи проводяться клінічні дослідження за вашим діагнозом та чи можете ви претендувати на участь у них. Це можливість спостерігатися у найкращих лікарів, отримувати інноваційні препарати безкоштовно. Списки таких досліджень шукайте лише на офіційних сайтах онкоклінік та авторизованих медичних установ.

6 крок: скоригувати повсякденну діяльність. Вчитеся ви або працюєте – поговоріть про можливість адаптувати свої обов'язки під нові обставини: взяти академвідпустку, перевестись на дистанційне навчання, вільний графік роботи, часткову зайнятість тощо. На цей час ви приблизно будете знати схему та тривалість лікування.

7 крок: знайти однодумців та онкопсихолога. Онкодіагноз вносить свої корективи у життя людини і без підтримки впоратися в рази важче. Існують онкоспільноти, члени яких обмінюються своїм досвідом та й просто дружать, підтримують мотивацію один одного. Онкопсихолог – це професіонал, який допоможе пацієнту впоратись зі складними запитами: тривогою, панічними атаками, депресією тощо. Так, на сайті проєкту "Бути поруч" подані посилання на такі групи підтримки та онкоспільноти, а також є можливість отримати безкоштовну консультацію онкопсихолога.

8 крок: виокремити час на себе. Хвороба забирає контроль, але вона – лише період у житті. Важливо не покидати улюблених занять, а, може, й навіть надолужити те, на що не було часу. Нові захоплення та цілі відволікають від обтяжливих обставин, дають безцінне відчуття насолоди життям, мотивують не здаватися на шляху до одужання.

Додаткова інформація, яка може знадобитись:

  • заведіть папку для зберігання документів, пов'язаних з лікуванням та фінансовими операціями;
  • почніть вести щоденник харчування та самопочуття, записуйте туди всі рекомендації лікарів;
  • бажаєте знати більше про свою хворобу та можливості лікування – шукайте цю інформацію на сайтах Американської та Європейської онкоасоціацій;
  • визначтесь, які реакції з боку оточуючих прийнятні, а які – ні, і як себе поводити у відповідь на них.

В ході лікування онкозахворювання і в пацієнта, і у його близьких виникає безліч запитань, впоратись з якими самостійно просто неможливо. Наприкінці 2020 року за ініціативи компанії Nutricia – європейського лідера у галузі клінічного харчування – в Україні було створено перший соціально-освітній проєкт "Бути поруч". Він зібрав провідних онкологів, експертів в галузі онкопсихології, нутриціологів та реабілітологів, щоб підтримати онкопацієнтів. У рамках цього проєкту пацієнти та їх близькі можуть отримати професійну психологічну підтримку та фахову інформацію про діагноз, лікування, харчування, реабілітацію тощо. Щомісяця проводяться безкоштовні вебінари, приєднатися до яких можна на сторінці у фейсбук та отримати відповідь від експерта в прямому ефірі.

Усі записи вебінарів та інші відео за участі експертів Національного Інституту Раку із відповідями на найпоширеніші запитання доступні на ютуб-каналі на сторінці Nutricia Medical.

У фейсбуці також публікуються дописи на різні теми навколо раку: про лікування, міфи, організацію правильного харчування. Пацієнти діляться своїми історіями перемог, щоб надихнути тих, хто бореться з недугою.

Долучитися до проєкту "Бути поруч", отримати експертну інформацію та підтримку можуть усі охочі, скориставшись офіційним сайтом або сторінкою у фейсбук.

*за даними канцер-реєстру України, станом на початок 2021 року в Україні 1 187 600 пацієнтів на обліку з онкологічним захворюванням.

**за даними канцер-реєстру України, станом на 2019 рік в Україні було 138 509 нових випадків захворювання.