Для нормального функціонування організму необхідно слідкувати за станом його головного "фільтра" – печінки.
Разом із клінічним дієтологом та фахівцем гастроентерології Коржевською Євгенією Сергіївною, ми розібрали головні функції печінки в організмі людини, розглянули симптоми і причини виникнення та профілактичні методи захворювань печінки.
– Печінка є найбільшою залозою організму людини. На скільки вона важлива для нас та які функції виконує?
– Важливість цього органа визначається тим, що людина без печінки жити не може так само, як без серця, мозку чи нирок.
Головними функціями печінки є:
- детоксикаційна;
- синтез холестерину, фосфоліпідів, які входять до складу мембран кожної клітини;
- синтез, зберігання та секреція жовчі;
- регуляція жирового обміну;
- синтез деяких гормонів;
- депонування деяких вітамінів та мікроелементів(А, Д, В12, мідь, залізо);
- синтез різних транспортних білків для імунної системи, кровотворення, ендокринної системи;
- підтримує нормальний склад кишкової мікробіоти за рахунок синтезу і виділення жовчі та знешкодження токсинів;
- депонує деяку кількість білку та крові, що дозволяє людині виживати під час значних крововтрат.
– Чому печінку називають "фільтром" в організмі людини?
– Безумовно, найвідоміша функція печінки – детоксикаційна. Цей унікальний орган знешкоджує токсини (а серед них – аміак, етанол, формальдегіди, ацетон), отрути, алергени, метаболізує ліки та вітаміни, гормони, інші біологічно активні речовини та виводить продукти розпаду. Заради справедливості треба сказати, що печінка не єдиний орган, що виконує детоксикаційну функцію. Це також і нирки, кишківник, легені, шкіра. Проте печінка здатна знешкоджувати такі токсини, як аміак, етанол, формальдегіди, ацетон, отрути, алергени. Вона перетворює ліки та вітаміни, біологічно активні речовини як от нейромедіатори, і виводить продукти розпаду. Наприклад, гормони завжди зв'язані з транспортними білками, а тому не можуть пройти через ниркові фільтри. Печінка ж виводить їх за допомогою жовчі.
– Які продукти харчування варто вживати для нормалізації роботи печінки?
– Яйця – це ідеальний продукт для здоров'я печінки, вони містять холін (вітаміноподібна речовина), який будує мембрани всіх клітин нашого організму, в тому числі і клітин печінки – гепатоцитів. Холін приймає участь у обміні жирів, захищає печінку від процесу відкладання жирів між клітинами. Холін разом з вітамінами B6, В12, фолатом необхідний для синтезу ДНК, знижує ризик хвороби Альцгеймера, інших нейро-дегенеративних хвороб. Окрім яєць, холін міститься в червоному м'ясі, бобових, мигдалі, м'ясі птиці, рибі, ікрі, соєвих продуктах, хрестоцвітих овочів (цвітна капуста, брюссельська, броколі).
Крім холіну, для печінки необхідне достатнє надходження вітамінів та мікроелементів, бо деякі з них приймають участь в регуляції процесів, які відбуваються в печінці (B1, B2, B5, В12, С, К, фосфор) вони містяться в багатьох продуктах тваринного походження, зелені, фруктах, зернових.
Для печінки абсолютно необхідний білок, оскільки він є основним будівельним матеріалом для відновлення її клітин. Тому знов таки яйця, що містять весь спектр замінних та незамінних амінокислот, м'ясо, риба, кисломолочні продукти, бобові, горіхи, насіння, морепродукти є джерелом того самого білка.
Жири для печінки також абсолютно необхідні – нерафінована оливкова, лляна олія (не більше 1 ст л в день), продукти, що містять омега 3 жирні кислоти, сало, яке містить якісну олеїнову кислоту (проте не більше 1 шматочка розміром з фалангу пальця в день), вершкове масло (не більше 10 грам) – будуть джерелом якісних жирів.
Не забуваймо про овочі, зелень, фрукти, ягоди, які містять необхідні біофлавоноїди, вітамін С, антиоксиданти. Вони необхідні для найбільш ефективного засвоєння того самого вітаміну С.
Спеції, особливо ті, що містять куркумін, також є джерелом біофлавоноїдів. Додавайте при готуванні часник, перець, цибулю, паприку, гвоздику, базилік, орегано, розмарин, чебрець та інше.
Кисломолочні продукти, квашені продукти, достатня кількість клітковини в раціоні (інулін, пектини) допоможуть підтримувати нормальний склад кишкової мікробіоти.
Кава. 1–2 чашки еспрессо в день знижують ризик раку печінки. Проте це стосується фільтрованої кави. Бо нефільтрована містить кафеол та кафестол – речовини, що порушують обмін холестерину.
– Які щоденні звички здатні порушувати роботу печінки?
– Вживання алкоголю (немає безпечної дози – це міф) призводить до виснаження печінки та загибелі гепатоцитів. Проміжним продуктом перетворення алкоголю є ацетальдегід – надзвичайно токсична речовина, що викликає отруєння і те саме зловісне похмілля. В печінці є фермент ацетальдегіддегідрогеназа, що його нейтралізує, проте чим більша доза алкоголю – тим важче печінці його нейтралізувати.
Куріння, прийом медикаментів, наявність хронічних нелікованих інфекції, недостатнє пиття, вживання смаженого, надто жирного, фаст-фуду, надлишок цукру і простих вуглеводів в раціоні, малорухомий спосіб життя, носіння тісного одягу, пасків, що порушує кровоток й лимфоток в черевній та тазовій порожнині – все це призводить до інтоксикації або прямого негативного впливу на печінку.
– Печінка, зазвичай, не одразу сигналізує про наявність патології. Які основні симптоми захворювань печінки та як їх розпізнати?
– Іноді це може бути просто незвична постійна втома. Проте частіше все ж таки симптомів більше, і деякі з них специфічні саме для патології печінки. Отже, нудота, біль та відчуття розпирання в правому підребер'ї, пожовтіння шкіри та склер, шкірний зуд (особливо вночі), раптові алергічні реакції, яких раніше не відмічалось, лейконіхія (білі нігті), судинні зірочки, шкірний висип, діарея, світлий кал, підвищення температури (вечірній субфебрилітет), часті головні болі, непереносимість жирної їжі, загальна слабкість – якщо з'явились подібні скарги та симптоми, необхідно звернутись до лікаря.
– Лікарі рекомендують щорічно здавати загальні лабораторні аналізи. На результати яких аналізів варто звернути увагу, говорячи про хвороби печінки?
– Для обстеження печінки використовують лабораторні та інструментальні методи дослідження. З лабораторних призначають загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, біохімічний аналіз крові, в який входять печінкові та ниркову проби, загальний білок. Також бажано щорічно обстежуватися на вірусні гепатити В та С, а в деяких специфічних випадках ще й на гепатити А і Е.
З інструментальних методів найчастіше використовують УЗД органів черевної порожнини, і специфічну для печінки еластографію-ультразвукове дослідження, що визначає еластичність тканини печінки, наявність фіброзу. В деяких випадках призначають комп'ютерну томографію, магнітно-резонансну томографію, біопсію.
– Як хвороба та лікування COVID-19 впливає на стан печінки, які є основні методи профілактики та підтримки печінки під час захворювання?
– Коронавірус проникає в клітини організму, зв'язуючись з ангіотензинперетворюючими рецепторами (АПE). Подібні рецептори є в клітинах внутрішньої стінки судин, клітинах шлунково-кишкового тракту та холангіоцитах (клітинах, що вистилають жовчні протоки печінки). Тому печінка страждає під час захворювання на коронавірусну інфекцію не тільки через ліки, що призначаються, а й безпосередньо через вірусне пряме ураження печінки. Тобто вона є також вразливим органом, а не лише легені та нервові тканини. Про це треба пам'ятати. Під час самого захворювання необхідно моніторити печінкові проби. Якщо призначене медикаментозне лікування, то необхідно дотримуватись рекомендацій лікаря, не збільшувати дози, не відміняти і не призначати самостійно ліки, щоб не нашкодити організму і печінці. Дуже часто під час COVID-19 значно знижується апетит, і пацієнти не отримують необхідних макро та мікро нутрієнтів. А для підтримання функції печінки, що несе подвійне навантаження під час захворювання абсолютно необхідний холін. Тому є необхідність в додатковій сапплементаціі холіну.
На фармацевтичному ринку України представлена німецька ТМ Orthomol. В асортименті компанії є комплекс Orthomol Cholin Plus, що поєднує холін та силімарин – це комплекс біологічно активних речовин-флавонолігнанів, отриманих з розторопші плямистої – рослини, що відома своїми гепатопротекторними властивостями. Силімарин захищає клітини печінки від токсинів, вірусів, радіаційного ураження, знижує ішемічні та пост ішемічні ураження печінки.
Оскільки флавонолігнани мають сильний антиоксидантний потенціал, то це забезпечує захист печінки від впливу вільних радикалів. Силімарин показав гарний захист від токсичного впливу парацетамола, який часто призначають як жарознижуючий засіб при інфекційних захворюваннях. Окрім того силімарин має протизапальний та антиалергічний ефект.
Стосовно холіну, в контексті COVID-19: у вересні 2020 року в Journal of Psychiatric Research була опублікована стаття, в якій було висвітлено, що у матерів, які під час вагітності перенесли важкі та середньо-важкі форми коронавірусної хвороби, та при цьому мали високі рівні холіну в крові, народжені діти в подальшому не відставали в фізичному та ментальному розвитку. Тоді як у вагітних з низькими рівнями холіну під час хвороби народжені діти мали різні рівні інтенсивності відставання в розвитку. Потрібно також не забувати, що ковід вражає і когнітивні функції, що має довготривалий ефект. Холін же має нейропротекторний вплив і поліпшує когнітивні функції. Як у дорослих, так і у дітей.
– Які симптоми або хронічні захворювання вказують на порушення функцій печінки та потребують діагностики під час або після COVID-19? Охарактеризуйте головні групи пацієнтів які потребують реабілітаційних заходів після COVID-19.
– Оскільки коронавірус безпосередньо вражає печінку, то навіть клінічно здорові люди можуть мати наслідки і під час, і після вірусу. Тому важливо, навіть якщо немає симптомів, що вказують на ураження печінки, під час хвороби та після неї через декілька тижнів здати печінкові проби. У випадку з COVID-19 виявилось, що дуже багато пацієнтів, навіть з легким протіканням хвороби мали той чи інший ступінь ураження печінки.
Безумовно, є групи ризику, які потребують обов'язкових обстежень і подальших реабілітаційних заходів: вагітні, люди з не алкогольною жировою хворобою печінки, хронічними захворюваннями ШКТ та інші. Але на практиці навіть ті, хто переніс хворобу у легкій формі можуть мати наслідки для печінки, або через вірусне ураження, або через самостійне зловживання ліками. Отже, доцільно обстежувати печінку всім, хто хворів на коронавірус.
– Чому патологічна втома вважається найпоширенішим показником проблем з печінкою?
– Патологічна втома не є специфічним показником проблем саме з печінкою, вона може бути наслідком хронічних інфекцій, нестачі вітамінів та мікроелементів в раціоні, анемії, гормонального дисбалансу, недостатності сну та відпочинку та ряду іншого. Всі ці явища провокують накопичення токсинів та метаболітів у організмі і перевантажують печінку, і це підсилює загальну втому. А іноді навпаки – якийсь патологічний стан печінки знижує її детоксикаційні функції і це призводить до гормонального дисбалансу і порушення мікробіоти кишечника, неякісного сну, погіршення загального стану, зниження опору інфекційним захворюванням. В будь-якому разі при незвичній постійній втомі печінка має бути обстежена.
– Яких рекомендацій слід дотримуватись за для нормального функціонування печінки?
– Ці рекомендації прийнятні для загального здоров'я, не тільки печінки зокрема:
- Помірні фізичні навантаження;
- Раціональне харчування;
- Достатня кількість води – до 30–40 мл на 1 кг маси тіла;
- Якісний сон у прохолодному приміщенні не менше 7-8 годин;
- Позбавлення шкідливих звичок;
- Не носити тісний одяг;
- Не зловживати ліками та дієтичними добавками і не призначати їх собі самостійно;
- Уникати стресів, або навчитись з ними справитись.
Під час свят не треба їсти і пити алкоголь, ніби це ваше останнє свято. Навчиться їсти малими порціями, вставати і рухатись, обов'язково ретельно жувати, повільно їсти – це дозволить не хапати повітря разом з їжею і не переїдати. Пийте багато води, і, якщо все ж таки було багато алкоголю, то підтримайте печінку за допомогою Orthomol Cholin Plus. Також не буде зайвим будь-який з полівітамінно-мікроелементних комплексів Orthomol, оскільки для нейтралізації алкоголю потрібно багато цинку, магнію та вітамінів групи В для захисту нейронів.
Загалом, якщо є підвищені фізичні або психологічні навантаження, інфекційні захворювання та постінфекційні стани, виснаження, обмеженні в харчуванні – то необхідно порадитись з лікарем і підібрати відповідний вітамінно-мінеральний комплекс. Наприклад, у компанії Orthomol є різні комплекси, при перевтомі і виснаженні – Orthomol Vital, при кардіологічних захворюваннях – Orthomol Cardio, під час та після перенесених інфекційних захворювань Orthomol Immune та Orthomol Immune Pro. Всі ці комплекси можна поєднувати з Orthomol Cholin Plus.