Методика зниження ваги з використанням препаратів для діабетиків, що містять семаглутид, стає дедалі популярнішою. Препарати під торговими найменуваннями "Оземпік" та "Вегові" стали надзвичайно популярними.
Також на тему Чому лазерна корекція зору краща, ніж носіння окулярів: пояснення лікарки
Для чого використовують препарати з семаглутидом
Лікарі часто призначають ці ін'єкції тим, хто прагне зменшити вагу. Передбачається, що при дотриманні рекомендацій та регулярному медичному контролі лікування є безпечним.
Семаглутид, який посилює відповідь організму на гормон GLP-1, був розроблений для лікування діабету 2 типу та схвалений у 2016 році під назвою "Оземпік". Клінічні випробування показали, що він ефективний не тільки проти діабету, але й у боротьбі із серцевими захворюваннями, зниженні ризику колоректального раку та придушенні апетиту, що призводить до втрати ваги. У 2021 році було схвалено випуск "Вегові" для лікування ожиріння.
Попри високу вартість використання препаратів на основі семаглутиду зростає. У США ціни на них встановлені з націнкою 1300%, що викликало реакцію президента Джо Байдена та сенатора Берні Сандерса, які закликали до зниження цін.
Однак семаглутид має побічні реакції. Раніше були виявлені ризики розвитку панкреатиту, кишкової непрохідності та гастропарезу. Можливі ускладнення з боку очей, якщо вони підтвердяться стануть ще одним небажаним ефектом.
Нове дослідження семаглутиду
Фахівці з Массачусетської клініки зору та слуху та Гарвардської медичної школи (США) виявили збільшений ризик сліпоти у пацієнтів, які приймають семаглутид.
Влітку 2023 року доктор Джозеф Реццо та його колеги-офтальмологи виявили тривожний патерн: за короткий період часу троє пацієнтів зіткнулися з погіршенням зору, викликаним рідкісним захворюванням "передня ішемічна невропатія зорового нерва" (NAION). Усі вони використовували семаглутид.
Автори дослідження проаналізували медичні записи клініки у Массачусетсі, щоб виявити зв'язок з препаратом. Вони вивчили понад 17 тисяч випадків за останні шість років, розділивши пацієнтів на групи з діабетом та надмірною вагою та порівнявши тих, хто приймав семаглутид, з тими, хто лікувався інакше. У кожній групі було розраховано частоту розвитку NAION.
Втрата зору через семаглутид
Виявилося, що у пацієнтів з діабетом, які приймають семаглутид, ризик розвитку NAION збільшується вчетверо, у тих, хто худне за його допомогою, ризик зростає більш ніж у 7 разів. Дослідники наголосили, що NAION є досить рідкісним захворюванням, але це друга за поширеністю причина втрати зору після глаукоми.
Передбачається, що причиною є порушення кровопостачання зорового нерва, що призводить до незворотної сліпоти. Стан може прогресувати без больових відчуттів, що ускладнює своєчасне виявлення та лікування.