Що таке смерть
Смерть — припинення життєдіяльності організму. Для декого це настає природно, для когось – передчасно і раптово. Говорити про смерть науковими термінами складно, смерть – це не статистика, за кожним фактом смерті – людські життя і сім'ї, але слідкувати за показниками важливо, щоб в майбутньому впливати на тривалість життя людей, знати фактори ризику.
Читайте також Як змінилися поради зі здорового харчування у 2020 році
Кожна країна збирає показники для вивчення смертності населення та їхніх закономірностей. В Україні випадки смерті реєструють частіше, на відміну від захворюваності. Дані про смертність є важливою базою обґрунтування дій і можуть бути корисними для покращення стану життя в країні на сьогодні.
В Україні у 2020 році помирає більше людей, ніж у попередні п'ять років / Фото: Getty Images
Смертність в Україні
Журналісти 24 каналу проаналізували, від чого помирали українці у 2020 році та які темпи зростання кількості смертей. Дані взяті з сайту Державної служби статистики.
- У 2018 році померло 587 665 людей,
- У 2019 зафіксовано 581 114 летальних випадків,
- За перші десять місяців 2020 року померли 485 734 осіб.
Тобто в Україні помирає більше людей, ніж у попередні п'ять років. У жовтні 2020 померло на 9 тисяч більше людей, ніж у цей місяць у 2015-2019 роках.
Додамо, що у жовтні коронавірус забрав життя понад трьох тисяч людей. Зауважимо, що найбільше зростання смертності у цьому році через коронавірус помічено у Харківській, Львівській, Івано-Франківській, Київській областях.
За перші десять місяців 2020 року в Україні померли 485 734 осіб / Фото: Getty Images
Порівняння 2019 і 2020 років
У 2019 році найчастішою причиною смерті (понад 65% випадків) стали хвороби системи кровообігу – ішемічна хвороба серця, інсульт, тромбоз тощо. Близько 14% померли від новоутворень, понад 5% — від зовнішніх причин: аварії, пожежі, отруєння та вбивства.
У 2020 також більшість людей померли від хвороби системи кровообігу. Так, від ішемічної хвороби серця – 225 928 осіб, 64 556 померли від новоутворень, 23 043 — від зовнішніх причин.
Що відомо про причини смертності?
Від ішемічної хвороби серця та інсульту помирають найбільше людей. Ці захворювання також є головною причиною смерті у світі протягом останніх 15 років.
У глобальному масштабі після цих двох причин йдуть ураження легень – смерть від хронічної обструктивної хвороби легень, інфекцій нижніх дихальних шляхів і раку легенів, трахеї і бронхів. Також зросла і смертність від деменції та цукрового діабету.
Що цікаво, у світовій статистиці смертності ВІЛ та СНІД не є у списку першої десятки головних причин смерті.
Що таке надлишкові смерті?
Під час пандемії коронавірусу у багатьох країнах світу померло більше людей, ніж за такий самий період у попередні роки (з урахуванням людей, які померли через коронавірус). Це називається надлишкові смерті – ті, що перевищують середні показники попередніх років.
Вчені пояснюють "надлишкову смертність" недостатньо точним підрахунком статистики зараження і смертності від коронавірусу, а також впливом пандемії на перевантаженість лікарів та медзакладів або іншими факторами.
Причиною підвищеної смертності є те, що люди все менше звертаються до лікарів, бо просто бояться йти у лікарні через коронавірус, скажімо. Також через пандемію у багатьох країнах скасували планові операції, а "нова реальність" підвищує стреси і нервозність.
Надлишкові смерті – це ті, що перевищують середні показники попередніх років / Фото: Getty Images
Смертність в Україні за січень-жовтень 2020 року
Загалом за цей період в Україні померли 485 734 людей:
- Від ішемічної хвороби серця – 225 928 осіб;
- від цереброваскулярних хвороб (інсультів) – 62 753 особи;
- від злоякісних новоутворень – 64 556 осіб;
- від хвороб органів травлення – 19 557 осіб;
- від грипу і пневмонії – 6 818 осіб;
- від хвороб нервової системи – 3 580 осіб;
- від захворювань, зумовлених вірусом імунодефіциту людини, – 2 456 осіб;
- від туберкульозу – 2 441 особа;
- від хвороб сечостатевої системи – 2 203 особи;
- від цукрового діабету – 1 728 осіб.
Від зовнішніх причин за січень-жовтень 2020 року померли 23 043 людини:
- внаслідок транспортних нещасних випадків загинули 3 185 осіб;
- від випадкового утоплення та занурення у воду – 1 335 осіб;
- від нещасних випадків, спричинених дією диму, вогню та полум'я – 839 осіб;
- від випадкового отруєння отруйними речовинами – 1 251 особа;
- від випадкового отруєння та дії алкоголю – 1 675 осіб;
- заподіяли собі летальне навмисне самоушкодження – 5 198 осіб;
- загинули внаслідок нападу з метою убивства чи заподіяння ушкодження – 1 122 особи.
Найбільше смертей зафіксовано від ішемічної хвороби серця / Фото: Getty Images
А як в інших країнах?
До прикладу, у Польщі серцево-судинні захворювання мають меншу вагомість, складаючи 50% причин смертей у країні. В Україні значимість є дещо вищою. Однак у Польщі більша кількість людей помирають від новоутворень. Зауважимо, що причиною такої статистики може бути лише краща діагностика, ніж в Україні.
Найбільше різниця відчувається з високорозвиненими країнами. Так, у порівнянні зі Швецією, стабільно утримує місце одного з лідерів (за підсумками 2018 року — друге!)
До прикладу, за величиною індексу людського розвитку лідером є Швеція. Там також найбільш поширеними причинами летальних випадків стали захворювання системи кровообігу та новоутворення. Якщо порівнювати з Україною, у Швеції значно більша кількість психічних розладів і розладів поведінки.
Чи варто довіряти статистиці смертності?
Є чимало факторів, які зумовлюють неточності у статистиці смертності. Це може бути зумовлено навіть небажанням медпрацівників робити посмертний розтин, щоб дізнатися справжню причину смерті. Що своєю чергою, призводить до неправильного визначення причини летального випадку. А Державна служба статистики лише обробляє та публікує ці дані.