Пам'ятайте, що деякі харчові продукти, барвники та лікарські засоби також можуть впливати на колір сечі, повідомляє 24 канал.
До теми: Зміна кольору сечі після буряка може свідчити про хвороби
Нормальний колір сечі
Сеча здорової людини світло-жовта або солом'яного кольору, прозора, без осаду або суспензії, пише 24 канал.
Жовтий колір обумовлений наявністю в ній речовини уробілін, який утворюється в результаті руйнування старих еритроцитів (не турбуйтеся про них: ваш організм щодня синтезує нові еритроцити, а старі, відповідно, йдуть на викид).
Сеча на 95% складається з води. Решта – речовини, які вже не потрібні організму. Чим сеча світліша, тим вона більш розбавлена. Наприклад, спекотного літнього дня, ви можете відзначити, що кількість сечі менше, а колір більш насичений.
Чому змінюється колір сечі
Колір сечі може змінюватися під впливом пігментів, присутніх в деякій їжв. Наприклад, буряк і чорниця можуть пофарбувати сечу в рожевий колір. Морква, ожина або ревінь, з'їдені у великій кількості, дають оранжеве забарвлення внаслідок пігменту каротину.
Деякі харчові барвники (блакитний індиго, індиго кармін, похідні Флавіна) можуть робити сечу зеленою. Це не небезпечно і навіть кумедно.
Деякі ліки можуть змінювати колір сечі / unsplash.com
Про які захворювання вказує колір сечі
Але бувають захворювання, при яких колір сечі стає незвичайним.
Червоний колір сечі пов'язаний з присутністю в ній еритроцитів. Цей стан називається гематурія і вимагає обов'язкової консультації лікаря.
Інший стан – міоглобінурія спостерігаються при масивному руйнуванні м'язів, наприклад, при значних фізичних навантаженнях. Це надає сечі відтінки від рожевого до кольору коли.
При захворюванні Порфирія сеча стає темно-червоного або винного кольору, внаслідок пігментів, а не еритроцитів.
Помаранчевий колір сечі можуть надати лікарські засоби, наприклад, антибіотик рифампіцин або знеболювальний препарат феназопиридин.
Зелений колір сечі надають: прометазин, який використовують при алергії, засіб для наркозу пропофол, антидепресанти амитриптилін та цематидин. Інфекція сечовидільних шляхів викликана синьогнійною паличкою також може забарвити сечу.
Синій колір сечі виникає при сімейній доброякісній гіперкальціємії.
Мутна сеча або навіть молочного кольору може виникати при масивному виділенні білка. Наявність білка також дає багато піни,
Коричневий колір сечі може бути зумовлений наявністю в ній білірубіну при гепатиті та цирозі. Також такий колір може бути зумовлений ліками, наприклад, метронідазолом або нітрофуранами.
До теми: Як підготуватися та як здавати аналіз сечі
Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.