У МОЗ наголошують, що попри те, що сучасна доказова медицина пропонує ефективні медикаментозні рішення для нормалізації тиску, деякі пацієнти все ще схильні довіряти небезпечним "бабусиним" методам.

Радимо прочитати Все про високий тиск та як з ним боротися

Небезпечні радянські ліки

Серед радянських препаратів, які застосовували проти високого тиску, найбільш популярним був клофелін. Клофелін дійсно має здатність знижувати тиск, але є проблеми з приводу безпеки. Зокрема недотримання норм безпечного дозування та пов'язані з цим наслідки, як-от неврологічні ефекти,
— розповіла кардіологиня Ілона Бегларян.

Ще один препарат, який був популярний у ті часи — це фуросемід, до нього теж багато запитань. Лікарка пояснила, що він також впливає на артеріальний тиск, проте не напряму. Оскільки є сечогінним засобом.

У МОЗ попередили, що передозування препаратом призводить до критичного зниження рівня калію в крові, що небезпечно передусім для серця.

Середньовічні методи ще гірші

Деякі з народних методів використовують з часів давнього середньовіччя. Серед них – п'явки. При підвищеному тиску п'явки використовували з дуже простих і логічних міркувань: менше крові – нижчий тиск.

Інший специфічний метод — парити ноги. Як пояснюють лікарі, коли периферичні дрібні судини розширюються, артеріальний тиск тимчасово знижується. Але одна справа таким чином знімати набряк носа при ГРВІ, а інша – впливати на серйозні кардіологічні стани. Зрозуміло, що ефективність методу нульова, відтак хвороба лише прогресуватиме.


Чим небезпечні бабусині методи нормалізації тиску / Інфографіка МОЗ

А ось, що варто зробити – це змінити стиль життя

У МОЗ наголосили, що у деяких випадках ефективнішим за ліки з серйозними побічними ефектами чи тим більше за застосування п'явок , буде зміна стилю життя.

Мова передусім про корекцію раціону та достатню фізичну активність – ці прості речі можуть допомогти знизити тиск вже за декілька тижнів. Іноді може знадобитись і більше часу.

Чіткий гайд, щоб підтримати здоров'я судин і серця:

  • спробуйте знизити споживання солі принаймні до 1 чайної ложки на день. Йдеться не лише сіль, яку ви додаєте в їжу, але й про ту, яка міститься в готових продуктах: консервах, випічці тощо;
  • харчуйтесь збалансовано, включіть до раціону більше фруктів та овочів;
  • не нехтуйте фізичною активністю;
  • порадьтесь із лікарем щодо того, чи в нормі ваш індекс маси тіла;
  • відмовтесь від куріння та алкоголю;
  • спробуйте споживати менше кофеїну.
У МОЗ додали, що декому не обійтись і без медикаментів. Проте слід пам'ятати, що схему лікування має призначати виключно лікар.